• <

Wynik wyszukiwania - "pozew" - Wiadomości

Sąd nie uchylił uchwały "połączeniowej" Lotosu z Orlenem - wyrok prawomocny

Sąd Apelacyjny w Łodzi podtrzymał orzeczenie sądu pierwszej instancji i nie stwierdził nieważności uchwały w sprawie połączenia z PKN Orlen z Grupą Lotos. Wyrok jest prawomocny. Uchylenia uchwały domagali się akcjonariusze byłej Grupy Lotos. Sąd pierwszej instancji oddalił powództwo w całości.
15.05.2024

Firma Nord Stream pozwała ubezpieczycieli gazociągu Nord Stream 2

Szwajcarska spółka Nord Stream, należąca do rosyjskiego Gazpromu, pozwała Lloyd's Insurance Company i Arch Insurance (EU), które ubezpieczały gazociąg Nord Stream 2. Pozew wpłynął do sądu w Londynie w lutym i dotyczy wybuchu w 2022 r. gazociągu przesyłającego gaz z Rosji do Niemiec - poinformowała we wtorek agencja Reutera.
12.03.2024

Gazprom zainicjował postępowanie arbitrażowe wobec spółek Europol Gaz i Orlen

Rosyjski państwowy koncern gazowy Gazprom zainicjował postępowanie arbitrażowe wobec polskich spółek Europol Gaz i Orlen; pozew w tej sprawie wpłynął do sądu arbitrażowego Petersburga i obwodu leningradzkiego - poinformował w środę rosyjski dziennik gospodarczy "Wiedomosti".
06.03.2024

Kapitan holownika prawomocnie skazany za odepchnięcie migrantów do Libii

Włoski Sąd Najwyższy wydał historyczny wyrok w sprawie odepchnięcia migrantów - tak media interpretują decyzję o utrzymaniu wyroku wobec kapitana włoskiego holownika, który po uratowaniu migrantów przekazał ich libijskim służbom. Według sądu nie mógł tego zrobić, bo Libia nie jest krajem bezpiecznym.
17.02.2024

Przeszkody na drodze do „Bosforu 2”

Forsowany przez prezydenta Turcji Recepa Erdogana megaprojekt drugiego kanału żeglugowego przez Turcję, który miałby stanowić alternatywę dla Cieśniny Bosfor, natrafił na pierwsze poważne administracyjne przeszkody.
16.02.2024

Nie będzie niemieckiego sprzeciwu wobec terminalu kontenerowego w Świnoujściu? Meklemburgia-Pomorze Przednie nie wnosi sprawy do sądu

Kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie ma nie podejmować działań prawnych przeciwko planowanej budowie terminalu kontenerowego w Świnoujściu. Jak przekazał minister gospodarki Reinhard Meyer podczas czwartkowej wizyty w Schwerinie, uzyskano odpowiedzi w tej sprawie od strony polskiej. W efekcie władze landu miały zrezygnować z dalszego sprzeciwu wobec polskiej inwestycji.
25.01.2024

Duńscy i norwescy dokerzy nie chcą przeładowywać samochodów Tesli. Wspierają strajk szwedzkich pracowników firmy

Od 27 października trwa protest związkowy w zakładach Tesli w Szwecji, zainicjowany przez związek zawodowy IF Metall. Jego członkowie domagają się od firmy Elona Muska podpisania umowy zbiorowej regulującej warunki płac, a także zapewnienia im dodatku urlopowego i emerytalnego. Teraz dołączają do niego dokerzy w duńskich i norweskich portach, wspierając szwedzkich portowców.
08.12.2023

J.Sasin: spór między Westinghouse, a KHNP o technologię zostanie rozwiązany

Jestem absolutnie spokojny o to, że spór między Westinghouse, a KHNP o technologię budowy elektrowni jądrowych zostanie rozwiązany i taka inwestycja w Polsce będzie mogła być realizowana - stwierdził w poniedziałek były minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
28.11.2023

Niemieccy ekolodzy protestują przeciwko budowie terminalu kontenerowego w Świnoujściu

W ramach inicjatywy obywatelskiej aktywiści zgłaszają przeciw rozbudowie nadmorskiej infrastruktury na terenie Polski. Wspierać ich mają mieszkańcy gminy Heringsdorf.
26.11.2023

Shell pozywa Greenpeace za wtargnięcie na platformę wydobywczą w trakcie jej transportu

Shell wystosował pozew sądowy, w którym domaga się od Greenpeace odszkodowania za akcję, podczas której aktywiści wdarli się na statek transportujący platformę wydobywczą w czasie rejsu.
13.11.2023

SG-301 Gen. Józef Haller już w służbie. Co skrywa najnowszy patrolowiec MOSG?

Wcielona oficjalnie do służby 12 października tego roku jednostka patrolowa typu OPV 70 Morskiego Rodzaju Straży Granicznej jest efektem dwóch lat prac francuskiej i polskiej branży stoczniowej. Choć przebiegało to burzliwie, dziś na gdańskim nabrzeżu można oglądać nowy nabytek polskich służb morskich, wyróżniający się na ich tle rozmiarami i przeznaczeniem.
13.10.2023

Sędzia nakazał Teksasowi usunąć pływającą barierę przeciwko nielegalnym imigrantom

Sędzia federalny David Ezra nakazał w środę władzom stanu Teksas przenieść do 15 września na brzeg dużą pływającą barierę na rzece Rio Grande. Miała ona zapobiec przekraczaniu granicy przez nielegalnych imigrantów między Meksykiem, a Stanami Zjednoczonymi.
07.09.2023

Sądowa walka o zajęty w ramach sankcji luksusowy rosyjski jacht

58-5 metrowy luksusowy jacht Phi został zajęty w ramach sankcji przeciwko Rosji w marcu 2022 roku i od tamtego czasu jest w Londynie. Tymczasem swoje pozwy w sprawie jednostki przeciwko rządowi Wielkiej Brytanii złożyło trzech różnych powodów, którzy chcą odzyskać jacht.
19.05.2023

Rosja zajęła duńskie holowniki

Rosyjski dziennik „Kommiersant” poinformował, że na wniosek tamtejszego sądu rosyjska firma Sakhalin Energy przejęła cztery holowniki należące do duńskiego Svitzera.
10.05.2023

Grupa OT Logistics ze wzrostem przychodów

Grupa OT Logistics, w skład której wchodzą m.in. terminale OT Port Świnoujście i OT Port Gdynia, zanotowała w 2022 roku wzrost przychodów.
26.04.2023

Okrutna rzeczywistość: śmierć na wycieczkowcu. Wdowa domaga się milionowego odszkodowania

Dramatyczna historia Marilyn Jones i jej zmarłego podczas rejsu męża wywołała burzę emocji i liczne kontrowersje.
24.04.2023

Połowy homarów i krabów zagrażają populacji waleni?

W zeszłym roku Seafood Watch ustalił, że sieci używane do połowu homarów w Maine spowodowały w ostatnim czasie zaplątanie się wieloryba północnoatlantyckiego. To nie pierwszy taki przypadek, co zdaniem ekologów może przyczynić się do zagrożenia populacji tych morskich ssaków. Zachęcają również do usunięcia homara z listy zrównoważonej żywności, co z kolei grozi konfliktem z rybakami, dla których połowy skorupiaków to nie tylko biznes, ale źródło wielu miejsc pracy w rybołówstwie i branży stoczniowej.
20.03.2023

Grupa OT Logistics sfinalizowała sprzedaż akcji chorwackiego portu Luka Rijeka

OT Logistics S.A. sprzedała spółce Port Acquisitions wszystkie posiadane akcje Luka Rijeka za 26,3 mln euro. Część środków z transakcji spółka przeznaczy na spłatę zobowiązań z tytułu obligacji.
19.03.2023

Maersk pozywa Evergreen za blokadę Kanału Sueskiego

Maersk złożył pozew sądowy przeciwko Evergreen – operatorowi kontenerowca Ever Given, który w 2021 roku zablokował Kanał Sueski, co spowodowało duże opóźnienia u innych przewoźników.
14.02.2023

Shell grozi Greenpeace pozwami za bezprawne wejście na transportowiec

W zeszły wtorek czterech aktywistów Greenpeace weszło na pokład statku Boskalis White Marlin, który transportuje FPSO Penguins na Morze Północne. Teraz Greenpeace podał, że Shell, właściciel FPSO, grozi aktywistom krokami prawnymi.
10.02.2023

Konosament – wydanie ładunku bez konosamentu „The Sienna” [2022]

28.04.2022, Sędzia Moulder (High Court of Justice, OBD) wydał orzeczenie w sprawie „Unicredit Bank A.G. v Euronav N.N.” [2022] EWHC 957 (Comm).
04.12.2022

Niemieckie porty mogą nie podołać celom morskiej energetyki wiatrowej

Niemcy są jednym z liderów rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Europie. Sektor offshore wind jest filarem polityki energetycznej Energiewende, ale też odpowiedzią na ograniczenia związane z rozwojem wiatraków na lądzie. Wysokim ambicjom mogą nie podołać niemieckie porty. Sytuacji nie pomaga fakt, że Federalny Sąd Administracyjny potwierdził zakaz budowy portu morskiego na użytek energetyki wiatrowej w Bremerhaven.
22.11.2022

Kilkudziesięciu oligarchów z Rosji złożyło pozew do TSUE o wykreślenie z unijnej listy sankcyjnej

Co najmniej pięćdziesięciu rosyjskich oligarchów złożyło pozew do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu o unieważnienie wpisania ich na unijną listę sankcji - informuje w sobotę dziennik „NRC”. Według portalu Politico wśród powodów jest były właściciel klubu piłkarskiego Chelsea Roman Abramowicz.
25.09.2022

Rosyjski oligarcha pozywa Francję za zajęcie jachtów

Aleksiej Kuzmiczew, jeden z najbogatszych Rosjan i główny akcjonariusz banku Alfa-Bank, pozywa Francję za – jego zdaniem – bezprawne zajęcie dwóch jachtów.
16.09.2022

Ekolodzy składają pozew przeciwko projektowi gazowemu Morzu Północnym

Grupy ekologów w Niemczech i Holandii sądzą plany rozwoju nowego pola gazowego na Morzu Północnym. Może to znacznie skomplikować europejskie poszukiwania alternatywy dla rosyjskiego paliwa.
27.07.2022

Energetic Tank ma zapłacić 45 mln USD a Marynarka Wojenna USA ponosi 80 proc. odpowiedzialności za kolizję z 2017

Zgodnie z decyzją złożoną 15 czerwca przez sędziego Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych w Południowym Dystrykcie Nowego Jorku, Stany Zjednoczone zostały obarczone 80 procentami odpowiedzialności za spowodowanie śmiertelnej kolizji z 2017 roku pomiędzy niszczycielem rakietowym USS John McCain a zarejestrowanym w Liberii tankowcem Alnic MC w Cieśninie Singapurskiej.
24.06.2022

Boskalis wygrywa batalię sądową w związku z wycofaniem się z projektu Arctic LNG 2

Niderlandzka spółka Royal Boskalis Westminster wygrała sprawę sądową związaną z wycofaniem się z wartego 21 miliardów dolarów projektu Arctic LNG 2 rosyjskiej firmy Novatek.
22.06.2022

Pasażer wycieczkowca poparzył się pod prysznicem. Pozwał linie, linie pozywają producenta

Jeden z pasażerów linii wycieczkowych Norwegian doznał poważnych poparzeń pod prysznicem w swojej kabinie. W 2020 roku złożył pozew przeciwko liniom, a teraz linie pozywają Grohe, dostawcę armatury wodnej użytej na statku.
19.04.2022

PGNiG: uprawomocnił się wyrok sądu w Sztokholmie w sprawie skargi Gazpromu

Uprawomocnił się korzystny dla PGNiG wyrok Sądu Apelacyjnego w Sztokholmie dotyczący cen gazu w kontrakcie jamalskim - poinformowała w poniedziałek gazowa spółka. Wyjaśniono, że jest to rozstrzygnięcie ostateczne i wyczerpała się ścieżka prawna kwestionowania tego wyroku przez Gazprom.
11.04.2022

Sąd zakazał Pentagonowi karania marynarzy za odmowę szczepienia przeciw Covid-19

Sędzia federalny zakazał w poniedziałek amerykańskiemu ministerstwu obrony karania kilkudziesięciu komandosów z Navy SEAL i żołnierzy innych sił specjalnych, odmawiających przyjęcia szczepionki przeciwko Covid-19. Uzasadniali to wierzeniami religijnymi.
04.01.2022

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Dlaczego warto korzystać z mediacji w branży morskiej?

Głównym celem niniejszej publikacji jest zaprezentowania alternatywnej drogi rozwiązywania sporów, którym jest mediacja. Biorąc pod uwagę wiele czynników, które zostaną zaprezentowane przez autorów w poniższej publikacji, wniosek jest zasadniczo jeden: w obecnych czasach mediacja jest jedną z najbardziej efektywnych i tanich form rozwiązywania sporów dla branży morskiej.
01.10.2021

Żegluga wycieczkowa powraca do USA. Royal Caribbean wyśle pierwszy statek już w czerwcu

Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób (CDC) zatwierdziło jeden statek wycieczkowy z Royal Caribbean do wznowienia żeglugi w czerwcu, ponad rok po zawieszeniu rejsów w USA z powodu pandemii COVID-19.
05.06.2021

Grecja oskarżona przed ETPCz o "szokujące" bezprawne porzucenie uchodźców na morzu

Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) wpłynęła skarga przeciwko Grecji mówiąca o tym, że grupy uchodźców zostały porzucone przez greckie służby w tratwach ratunkowych po tym, jak niektórzy z nich zostali pobici – podaje w poniedziałek "The Guardian".
26.04.2021

Organizacja ekologiczna składa pozew przeciwko dalszej budowie Nord Stream 2

Niemiecka organizacja ekologiczna Deutsche Umwelthilfe (DUH) złożyła pozew przeciwko dalszej budowie gazociągu bałtyckiego Nord Stream 2, aby zapobiec jego ukończeniu - poinformował tygodnik "Spiegel". Minister obrony zapowiedziała, że wykorzystanie rurociągu może zależeć "od zachowania Rosji".
14.04.2021

USA: Korea Płn. zapłaci 2,3 mld USD załodze okrętu zaatakowanego w 1968 r.

Amerykański sąd federalny nakazał Korei Północnej wypłacenie ponad 2,3 mld USD odszkodowania członkom załogi okrętu szpiegowskiego USS Pueblo i ich rodzinom za torturowanie ich przez 11 miesięcy po zdobyciu jednostki w 1968 r. na Morzu Wschodnim (jap. Morzu Japońskim).
26.02.2021

Izrael: Zamknięto wszystkie plaże po wycieku ropy z nieznanego statku

Po wycieku ropy naftowej z nieidentyfikowanego dotąd statku Izrael w niedzielę zamknął wszystkie plaże nad Morzem Śródziemnym. Wyciek ropy, który zdewastował wybrzeże, urzędnicy nazywają jedną z największych katastrof ekologicznych w historii kraju.
22.02.2021

Zieloni i ekolodzy w Niemczech oburzeni powołaniem fundacji wspierającej Nord Stream 2

Niemieckich ekologów i Partię Zielonych niepokoi połączenie fundacji ekologicznej z budową rurociągu Nord Stream 2; są oni również oburzeni tym, że jest ona finansowana z rosyjskich pieniędzy - oznajmiła dziś szefowa partii Zielonych Annalena Baerbock.
13.01.2021

Norwegia nie naruszyła konstytucji w sprawie wydobycia ropy na Morzu Barentsa

Norweski Sąd Najwyższy uznał we wtorek, że państwo nie naruszyło artykułu 112 konstytucji, zezwalając w 2016 roku na wydobycie ropy naftowej na południowo-wschodnim Morzu Barentsa. Pozew złożyły organizacje ekologiczne, w tym Greenpeace.
22.12.2020

Maersk pozwany za korupcję z udziałem Petrobras

Brazylijscy prokuratorzy złożyli pozew cywilny przeciwko duńskiemu gigantowi morskiemu Maersk, zarzucając mu działania korupcyjne, w związku z zabezpieczeniem kontraktów żeglugowych z państwowym gigantem naftowym Petrobras.
21.12.2020

Ropa w USA tanieje po najmocniejszym wzroście cen od miesiąca

Ceny ropy w USA zniżkują o ponad 1,9 proc. po najmocniejszym od miesiąca wzroście notowań w czasie poprzedniej sesji. Na rynkach maleją oczekiwania dużego bodźca fiskalnego dla amerykańskiej gospodarki w reakcji na wciąż nieznane wyniki amerykańskich wyborów prezydenckich - informują maklerzy.
05.11.2020

Była kapitan statku Sea Watch 3 znowu w akcji

Była kapitan statku Sea Watch 3, Carola Rackete, która w ubiegłym roku ratowała migrantów na Morzu Śródziemnym, teraz broni niemieckiej puszczy przed wycinką. Wraz z grupą aktywistów zamieszkała na drzewach.
20.10.2020

Wałęsa opublikował przeprosiny dla byłego pracownika Stoczni Gdańskiej

Lech Wałęsa opublikował przeprosiny dla byłego pracownika Stoczni Gdańskiej, Henryka Jagielskiego, za nazwanie go agentem Służby Bezpieczeństwa. Publikacja została nakazana wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z maja 2019 r.
21.09.2020

Młodzi aktywiści pozwali 33 kraje europejskie w związku ze zmianami klimatycznymi

Sześć młodych osób z Portugalii złożyło w czwartek pozew przeciwko 33 krajom, w tym Polski, do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, twierdząc, że bezczynność rządu w sprawie zmian klimatu zagraża ich przyszłości.
07.09.2020

79 proc. firm chce utrzymać zatrudnienie, 6 proc. - zwalniać

Utrzymanie poziomu zatrudnienia deklaruje 79 proc. firm, a 13 proc. planuje nabór nowych pracowników; o zwolnieniach myśli 6 proc. - wynika z badania Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) i Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
07.07.2020

Rzecznik MŚP: zmiana w składkach na ZUS konieczna, by firmy przetrwały

Zmiany w składkach ZUS i podatku ryczałtowym to niektóre z rozwiązań, które pomogłyby firmom przetrwać okres, gdy skończy się pomoc z tarcz antykryzysowych, a sytuacja gospodarcza nie wróci do normy po pandemii - powiedział PAP Rzecznik MŚP Adam Abramowicz.
07.07.2020

Sasin: zwrot nadpłaty przez Gazprom pozwoli PGNiG na nowe inwestycje

Zwrot ponad 6 mld zł przez Gazprom pozwoli PGNiG na realizację strategii, w tym pozyskanie nowych złóż gazu, czy przyspieszenie gazyfikacji Polski - powiedział w poniedziałek wicepremier Jacek Sasin. Nasze relacje z Gazpromem normalnieją - ocenił z kolei prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.
15.06.2020

Wspomnienie o kapitanie Henryku Jaskule

Na wieczną wachtę odszedł kapitan Henryk Jaskuła, pierwszy Polak i trzeci żeglarz w historii, który samotnie, bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Wybitny żeglarz, który był inspiracją dla kolejnych pokoleń wilków morskich.
16.05.2020

Jerzy Kurella: 1,5 mld dol. od Gazpromu trzeba przeznaczyć na racjonalne inwestycje w wydobycie krajowe oraz produkcję biogazu

Cena gazu w kontrakcie jamalskim była nierynkowa i przez lata zawyżana – uznał Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie, który wydał wyrok kończący ponad pięcioletni spór o zmianę formuły ceny gazu pomiędzy rosyjskim Gazpromem i PGNiG na korzyść polskiej spółki. Nakazał też wstecznie zmienić sposób naliczania ceny gazu w kontrakcie jamalskim. Nowa formuła będzie ściśle powiązana z notowaniami tego surowca w Europie Zachodniej. PGNiG szacuje, że w związku z tą zmianą Gazprom będzie musiał zwrócić jej nadpłatę w wysokości 1,5 mld dol., c
03.04.2020

Agencja BNS: Litwa ostatecznie przegrała spór z Gazpromem

Litwa ostatecznie przegrała trwający osiem lat spór z rosyjskim koncernem Gazprom w sprawie nadpłaty za gaz w wysokości 1,4 mld euro za lata 2004-2012 - poinformowała w poniedziałek agencja BNS powołując się na litewskie ministerstwo energetyki.
17.02.2020

Sąd oddalił pozew zarządu woj. pomorskiego przeciw ministrowi gospodarki morskiej

Sąd okręgowy w Warszawie oddalił pozew zarządu woj. pomorskiego przeciw ministrowi gospodarki morskiej o ochronę dóbr osobistych. Chodzi o wypowiedź wiceministra Witkowskiego, który pytał polityków PO przeciwnych przekopowi Mierzei: "z kim grają? z Kremlem czy z Warszawą".
13.01.2020

Sąd odrzucił apelację Gazpromu w sporze z Ukrainą o gaz

Sąd apelacyjny w Szwecji, na terenie okręgu Svea, poinformował w środę o odrzuceniu apelacji złożonej przez rosyjski Gazprom od decyzji sądu arbitrażowego w Sztokholmie, wydanej w sprawie sporu między Gazpromem i ukraińskim Naftohazem dotyczącego dostaw gazu.
27.11.2019

Litwa włączy się do sporu prawnego dot. gazociągu Nord Stream 2

Rząd Litwy postanowił w środę, że włączy się do rozpatrywanego przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej sporu ws. nowelizacji unijnej dyrektywy gazowej. Anulowania nowelizacji chce Gazprom, gdyż nakłada ona restrykcje na jego gazociągi bałtyckie.
30.10.2019

Ukraina: sąd zajął akcje spółki Gazpromu zarządzającej Tureckim Potokiem

Sąd okręgowy w Amsterdamie na wniosek Naftohazu zajął 100 proc. akcji spółki rosyjskiego Gazpromu, South Stream Transport B.V., która zarządza budowanym gazociągiem Turecki Potok - poinformował w piątek ukraiński państwowy koncern paliwowy.
25.10.2019

Jak „przywrócić polską banderę” w polskich realiach prawnych?

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy pojawiło się wiele wypowiedzi i publikacji dotyczących projektu „Przywrócić polską banderę”. Sprawa staje się przedmiotem coraz szerszej dyskusji, która niestety w moje ocenie jest oderwana od realiów obrotu prawnego w Polsce, a w szczególności od licznych problemów systemowych, które trawią polski aparat urzędniczy, a to właśnie te kwestie będą miały kluczowy wpływ na ewentualną „reaktywację” polskiej bandery.
17.10.2019

Gróbarczyk: Nitras nie wymaże z życiorysu hańby likwidacji Stoczni Szczecińskiej

Poseł Nitras nigdy nie wymaże ze swojego życiorysu tej hańby, którą była likwidacja Stoczni Szczecińskiej - oświadczył minister Marek Gróbarczyk w odpowiedzi na pozew w trybie wyborczym, jaki złożył do sądu poseł PO-KO Sławomir Nitras.
09.10.2019

W. Brytania: Co dalej z brexitem?

Po burzliwym tygodniu w Izbie Gmin brytyjski premier Boris Johnson mierzy się z ryzykiem utraty kontroli nad wyjściem kraju z UE na rzecz sojuszu opozycji z rozłamowcami z Partii Konserwatywnej. Nie może jednak ogłosić przedterminowych wyborów parlamentarnych.
08.09.2019

Francja: Sąd odrzucił pozew ocalałych z katastrofy estońskiego promu i rodzin ofiar

Sąd cywilny pierwszej instancji w Nanterre pod Paryżem odrzucił w piątek pozew odszkodowawczy z tytułu sprawstwa wad technicznych estońskiego promu Estonia, co miało być przyczyną jego zatonięcia na Bałtyku w 1994 roku oraz śmierci ponad 800 osób.
20.07.2019

BiH/Spór o most: Przywódca Serbów nie chce, by pozwać Chorwację

Przywódca Serbów bośniackich Milorad Dodik zapowiedział, że będzie wetował próby pozwania Chorwacji w sądzie za budowę kontrowersyjnego mostu nad Adriatykiem. Pozew zapowiedziało dwóch pozostałych członków Prezydium Bośni i Hercegowiny (BiH).
18.07.2019

Włochy: kapitan statku Sea Watch 3 skarży szefa MSW

Kapitan statku niemieckiej organizacji Sea Watch 3 Carola Rackete, przeciwko której toczy się dochodzenie w związku z przywiezieniem do Włoch nielegalnych imigrantów, złożyła w piątek pozew przeciw włoskiemu wicepremierowi i szefowi MSW Matteo Salviniemu.
12.07.2019

Ogólne Polskie Warunki Spedycyjne – charakter prawny i znaczenie praktyczne

Większość podmiotów korzystających na rodzimym rynku z usług spedytorów spotyka się w praktyce z pojęciem „Ogólnych Polskich Warunków Spedycyjnych”, mających znajdować zastosowanie w stosunku prawnym łączącym spedytora oraz dającego zlecenie. Warunki te, stanowiąc m.in. zbiór dobrych praktyk spedycyjnych, w znaczący sposób mogą jednak modyfikować zakres praw i obowiązków spedytorów oraz ich kontrahentów.
30.05.2019

Klub siatkarski domaga się od Stoczni Szczecińskiej ponad 9,3 mln zł

Ponad 9,3 mln zł domaga się klub siatkarski Stocznia Szczecin od spółki Stocznia Szczecińska jako "należności wynikających z umowy sponsoringowej". Spółka uważa roszczenia za "absurdalne" i "nieuzasadnione".
23.05.2019

P. Woźniak: Gazprom gra na czas, nie zależy mu na szybkim wyroku arbitrażu

Gazprom gra na czas i nie zależy mu na szybkim wyroku arbitrażu - ocenił we wtorek prezes PGNiG Piotr Woźniak. Poinformował, że finał sporu z rosyjskim Gazpromem przed Arbitrażem w Sztokholmie może nastąpić zarówno w trzecim jak i czwartym kwartale br.
21.05.2019

Brexit: Pozew P&O Ferries przeciwko Rządowi Brytyjskiemu

Nie milkną echa Brexitu. Brytyjski operator promowy P&O Ferries wszczął postępowanie prawne przeciwko Departamentowi Transportu (DfT), twierdząc, że Eurotunnel, bezprawnie przekazał 33 mln GBP pieniędzy podatników.
15.05.2019

Szef MGMiŻŚ Marek Gróbarczyk zapowiedział pozew przeciwko posłom PO

Szef MGMiŻŚ Marek Gróbarczyk zapowiedział złożenie pozwu przeciwko dwóm posłom PO Krzysztofowi Brejzie i Sławomirowi Nitrasowi. Chodzi o wpisy na Twitterze, które jego zdaniem podważają zaufanie do rzetelności działania Urzędu Morskiego w Szczecinie.
11.05.2019

Litwa dołączy do skargi PGNiG na decyzję KE ws. Gazpromu

Litwa dołączy do skargi spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) skierowanej do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w Luksemburgu na decyzję KE ws. działań Gazpromu w Europie Środkowej i Wschodniej – postanowił w środę litewski rząd.
28.02.2019

Sprawa pozwu akcjonariuszy Stoczni Szczecińskiej Porta Holding ponownie w sądzie

Ponowny proces w sprawie pozwu zbiorowego akcjonariuszy Stoczni Szczecińskiej Porta Holding rozpoczął się w środę Sądzie Okręgowym w Szczecinie. Blisko 2,2 tys. akcjonariuszy domaga się od Skarbu Państwa odszkodowań za utratę wartości akcji spółki.
20.02.2019

KE wzywa 15 krajów UE, w tym Polskę, do wdrożenia przepisów o efektywności energetycznej

Komisja Europejska uruchomiła w czwartek procedurę o naruszenie prawa unijnego wobec 15 krajów UE, w tym Polski, wzywając do prawidłowego wdrożenia przepisów unijnej dyrektywy dotyczącej efektywności energetycznej.
25.01.2019

Greenpeace zaskarży decyzję rosyjskiego sądu w sprawie Nord Stream 2

Greenpeace zamierza zaskarżyć decyzję sądu w Petersburgu, który oddalił jej pozew z żądaniem zakazania budowy gazociągu Nord Stream 2 na terytorium rezerwatu Kurgalski w obwodzie leningradzkim – przekazał w poniedziałek przedstawiciel tej organizacji ekologicznej.
10.12.2018

Poroszenko: Rosja nie udzieliła ETPCz informacji o zatrzymanych marynarzach

Rosja nie odpowiedziała Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka (ETPCz) na pytanie o zatrzymanie 24 marynarzy ukraińskiej marynarki wojennej po incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej – oświadczył prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.
04.12.2018

Korzystne dla PGNiG orzeczenie częściowe Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie zaskarżone – Gazprom gra na czas

Sąd Apelacyjny w Sztokholmie poinformował, iż Gazprom złożył skargę o uchylenie orzeczenia częściowego Trybunału Arbitrażowego z 30 czerwca br., w którym orzekł on, że spełniona została przesłanka kontraktowa uprawniająca PGNiG do żądania zmiany ceny za gaz dostarczany do Polski w ramach Kontraktu Jamalskiego.
02.10.2018

Przeniesienie praw i obowiązków w związku z przeniesieniem konosamentu – analiza sprawy „The Erin Schulte”

Analizowane w niniejszej sprawie orzeczenie Sądu Apelacyjnego (Court of Appeal) dotyczy niezwykle istotnej kwestii związanej z interpretacją the Carriage of Goods by Sea Act 1992 [COGSA 1992], a w szczególności sformułowania „completion by delivery of the bill of any endorsement of the bill” [Sec. 5 (2)(6)].
25.09.2018

OSW: Ukraina może uniezależnić się od importu gazu

Ukraina ma wystarczające zasoby gazu, by uniezależnić się od importu. Byłoby to korzystne nie tylko dla samej Ukrainy, ale i krajów naszego regionu - pisze analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk.
24.09.2018

Co z jachtem zatopionym w marinie w Gdańsku?

Gdański Ośrodek Sportu od czerwca 2016 roku zabiega o usunięcie z wód Mariny Gdańsk jachtu Incentive, który zatonął ponad 2 lata temu. Właściciel nawet nie ineresuje się wrakiem, choć ten zalega w prestiżowym punkcie miasta, przy Szafarni.
08.09.2018

MTS rozpatruje pozew Iranu przeciwko USA w sprawie sankcji

Irańscy prawnicy zwrócili się w poniedziałek do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) w Hadze o nakazanie Stanom Zjednoczonym zniesienia sankcji, nałożonych na Teheran przez administrację prezydenta Donalda Trumpa.
27.08.2018

Woźniak z PGNiG: wkrótce harmonogram dalszych kroków związku z orzeczeniem Trybunału ws. Gazpromu

Wkrótce Trybunał Arbitrażowy, z udziałem stron, ustali harmonogram oraz agendę dalszych kroków w związku z orzeczeniem ws. Gazpromu – powiedział PAP prezes PGNiG Piotr Woźniak.
05.07.2018

PGNiG: Gazprom potwierdza swoją przegraną z PGNiG

Gazprom Eksport minimalizuje znaczenie korzystnego dla PGNiG wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie; będzie musiał zwrócić PGNiG nadpłatę, prawie za cztery lata - stwierdza PGNiG. Koncern dodaje, że Gazprom potwierdził swoją przegraną.
03.07.2018

Gazprom: Trybunał Arbitrażowy odmówił PGNiG zmiany ceny za gaz

Rosyjski koncern Gazprom oświadczył, że w niedawnym wyroku Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie odmówił PGNiG zmiany ceny za gaz zgodnej z żądaniami polskiej firmy. Gazprom podkreślił też, że decyzja Trybunału jest tymczasowa.
02.07.2018

Korzystne dla PGNiG orzeczenie Trybunału Arbitrażowego w sporze z Gazpromem

Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie orzekł w wyroku częściowym, że spełniona została przesłanka kontraktowa uprawniająca PGNiG do żądania zmiany ceny za gaz dostarczany do Polski w ramach Kontraktu Jamalskiego - poinformowała w sobotę spółka.
30.06.2018

Szef Gazpromu: Turecki Potok może dostarczać gaz do Bułgarii i na Węgry

Gazociąg Turecki Potok, budowany przez rosyjski Gazprom przez Morze Czarne do Turcji, może dostarczać gaz do Bułgarii, Serbii i na Węgry - powiedział w piątek prezes zarządu Gazpromu Aleksiej Miller. Ocenił, że do końca 2019 r. powstaną obie nitki gazociągu.
30.06.2018

Holding stoczniowy w upadłości, udziałowcy walczą o odszkodowania

To największy pozew zbiorowy w Polsce. Jak ponformowało Radio Szczecin, udziałowcy domagają się odszkodowania od państwa za doprowadzenie spółki Stocznia Szczecińska Porta Holding SA do upadłości. I mimo że wcześniej sąd okręgowy odrzucił pozew stoczniowców, sąd apelacyjny zdecydował o ponownym rozpatrzeniu tej sprawy.
27.06.2018

Ukraina: Naftohaz odwołał się od decyzji dotyczącej sporu z Gazpromem

Ukraiński państwowy koncern paliwowy Naftohaz zwrócił się do szwedzkiego sądu apelacyjnego w związku z jego decyzją o wstrzymaniu wykonania wcześniejszych orzeczeń, dotyczących sporu tego przedsiębiorstwa z rosyjskim Gazpromem.
18.06.2018

Sprawa pozwu akcjonariuszy Stoczni Szczecińskiej Porta Holding do ponownego rozpoznania

Sąd Apelacyjny w Szczecinie uchylił w środę wyrok sądu pierwszej instancji i przekazał do ponownego rozpatrzenia sprawę pozwu zbiorowego akcjonariuszy Stoczni Szczecińskiej Porta Holding. Roszczenie za utratę wartości akcji spółki opiewało na ok. 35 mln zł.
23.05.2018

30 lat temu zatonął Athenian Venture (wideo)

30 lat temu tankowiec "Athenian Venture" zapalił się i zatonął 22 kwietnia 1988 r. W katastrofie zginęło 24 polskich marynarzy i żony pięciu z nich. Przyczyn katastrofy nie ustalono.
22.04.2018

Filipiny otrzymały od Japonii pięć samolotów rozpoznawczych

Japonia podarowała Filipinom w sumie pięć samolotów rozpoznawczych, których zadaniem będzie przede wszystkim monitorowanie obszaru nad Morzem Południowochińskim - poinformował filipiński minister obrony Delfin Lorenzana.
26.03.2018

Rosja: Gazprom odwołał się od orzeczenia arbitrażu w sporze z Naftohazem

Rosyjski koncern Gazprom zwrócił się do sądu apelacyjnego w Szwecji z pozwem o częściowe anulowanie ostatecznej decyzji, jaką sąd arbitrażowy w Sztokholmie wydał w sprawie sporu pomiędzy Gazpromem a ukraińskim Naftohazem dotyczącego dostaw gazu.
22.03.2018

Bittel: PKP SA jest w stanie zapewnić środki na odkupienie PKP Energetyki

PKP SA jest w stanie zapewnić sobie odpowiednie środki finansowe, by odkupić sprywatyzowaną wcześniej spółkę PKP Energetyka – poinformował w wywiadzie dla PAP wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.
07.03.2018

Ukraina/Premier: otwarto drogę do demonopolizacji rynku gazu

Ukraiński premier Wołodymyr Hrojsman oświadczył w czwartek, że sąd arbitrażowy w Sztokholmie usunął ostatnią przeszkodę na drodze do demonopolizacji rynku gazowego Ukrainy i wzmocnił niezawisłość energetyczną kraju.
02.03.2018

Chiny-USA: Spór o rejs amerykańskiego niszczyciela na Morzu Południowochińskim

Amerykański niszczyciel USS Hopper przepłynął w tym tygodniu w pobliżu terytorium na Morzu Południowochińskim, do którego roszczenia zgłaszają Chiny i Filipiny - poinformowali w sobotę przedstawiciele władz USA, zastrzegając sobie anonimowość.
21.01.2018

USA: Nowy Jork pozywa koncerny naftowe w związku z ociepleniem klimatu

Miasto Nowy Jork pozwało w środę pięć globalnych koncernów naftowych o odszkodowanie za wywołane przez nie i spodziewane szkody związane z ociepleniem klimatu. Miasto ogłosiło też wycofanie się funduszy emerytalnych z inwestycji w paliwa kopalne.
11.01.2018

Norwegia/ Wyrok ws. wydobycia ropy w Arktyce ciosem dla ekologów

Sąd w Oslo zatwierdził w czwartek plany Norwegii na dalsze wydobycie ropy w Arktyce, odrzucając pozew organizacji ekologicznych, które twierdziły, że narusza to konstytucyjne prawo wszystkich obywateli do zdrowego środowiska oraz paryską umowę klimatyczną.
04.01.2018

Przedawnienie roszczeń w tranporcie

Świadczenie usług przewozu rzeczy lub osób, bądź też samo korzystanie z tychże usług jest codziennością. Niemal każdego dnia szeroko rozumiany transport jest obecny w naszym życiu i wynikają z niego określone konsekwencje, a także jest źródłem praw oraz obowiązków zarówno po stronie podmiotów świadczących tego typu usługi, jak i wśród podmiotów czy osób jedynie z nich korzystających. W sytuacji, kiedy jakiś element tego rodzaju stosunku czy relacji zawiedzie, mówimy o konieczności kierowania roszczeń względem podmiotu, czy
19.12.2017

Miasto Szczecin chce przejąć nabrzeża

Sytuacja prawna reprezentacyjnych nabrzeży położonych u podnóża Wałów Chrobrego jest dosyć skomplikowana. Warto jednak się z nią zapoznać, by poznać i zrozumieć sens starań miasta o przejęcie i remont bulwarów.
11.12.2017

Tak Japończycy mordują wieloryby (wideo)

Organizacja Sea Shepherd uzyskała nagranie z japońskiego połowu wielorybów. Pochodzi ono od australijskiego rządu i przedstawia połów tych zwierząt, który odbył się w 2008 roku.
28.11.2017

Polocktransneft Druzhba z roszczeniem wobec Orlen Lietuva za ropę z rurociągu

Polocktransneft Druzhba, spółka zarządzająca białoruskim odcinkiem rurociągu naftowego „Przyjaźń”, wystąpiła z pozwem przeciw Orlen Lietuva, domagając się ok. 307 mln zł odszkodowania za ropę wypompowaną w 2014 r. z magistrali przez litewską spółkę PKN Orlen.
19.10.2017

Sąd oddalił pozew 2,2 tys. akcjonariuszy Stoczni Szczecińskiej Porta Holding

Sąd Okręgowy w Szczecinie w piątek oddalił pozew zbiorowy blisko 2,2 tys. akcjonariuszy Stoczni Szczecińskiej Porta Holding, którzy domagali się odszkodowań za utratę wartości akcji spółki będącej w upadłości. Roszczenie opiewało na ok. 35 mln zł.
22.09.2017

Ekolodzy z Sea Shepherd wykorzystają pieniądze ze zbiórek by walczyć nielegalnym połowem wielorybów (wideo)

W zeszłym roku kontrowersyjni aktywiści na rzecz ochrony wielorybów z organizacji Sea Shepherd otrzymali 8,3 mln euro od totalizatorów z Holandii i Wielkiej Brytanii. Pieniądze zostały przeznaczone na budowę nowego statku patrolowego do walki z japońskimi wielorybnikami.
19.08.2017

UNHCR apeluje do Australii, by chroniła migrantów po śmierci jednego z nich

Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR) zaapelował we wtorek do władz Australii, aby zapewniły ochronę migrantom. Powodem była śmierć ubiegającego się o azyl Irańczyka w ośrodku na wyspie Manus w Papui-Nowej Gwinei.
08.08.2017

Prezes PGNiG: nie zawrzemy transakcji na import gazu z USA, który byłby nieopłacalny

Bardzo życzliwie patrzymy na partnerów amerykańskich, którym jesteśmy w stanie bardzo poważnie pomóc otwierając im rynek na gaz - powiedział PAP prezes PGNiG Piotr Woźniak. Dodał jednak, że taki kontrakt musi być dla PGNiG opłacalny.
18.07.2017

ME: PGNiG spodziewa się rozstrzygnięcia postępowania arbitrażowego z Gazpromem na jesieni '17

PGNiG spodziewa się rozstrzygnięcia postępowania arbitrażowego z Gazpromem na jesieni 2017 roku - podało Ministerstwo Energii.
22.06.2017

Premier Skvernelis: Litwa wspiera Polskę w kwestii Nord Stream 2

Premier Litwy Saulius Skvernelis oznajmił w czwartek w Kijowie, że jego kraj popiera Polskę w sądowym sporze dotyczącym gazociągu Nord Stream 2. Dodał, że Ukraina powinna pozostać ważnym krajem tranzytowym rosyjskiego gazu.
06.04.2017

PGNIG wyobraża sobie życie bez Gazpromu

Wyobrażamy sobie życie bez Gazpromu - powiedział we wtorek prezes PGNiG Piotr Woźniak. Spółka przedstawiła strategię na lata 2017 - 2022. Właśnie w 2022 r. wygasa tzw. kontrakt jamalski z Gazpromem na dostawy gazu do Polski.
14.03.2017

Prezes PGNiG: udało się zablokować aukcję na dodatkowe moce Gazpromu na Opalu

PGNiG udało się zablokować do marca przyszłego roku aukcję na dodatkowe moce dla Gazpromu w gazociągu Opal - poinformował w środę prezes PGNiG Piotr Woźniak.
08.03.2017

Prezes PGNiG: na przełomie VII i VIII możliwe rozstrzygnięcie sporu z Gazpromem

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo spodziewa się, że na przełomie lipca i sierpnia zapadnie orzeczenie w postępowaniu arbitrażowym z Gazpromem – poinformował w środę w komunikacie Piotr Woźniak, prezes PGNiG.
08.03.2017

Naftohaz chce się przyłączyć do pozwu PGNiG w TS ws. OPAL-u

Ukraińska spółka Naftohaz poinformowała w środę, że zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości UE z wnioskiem o włączenie jej do postępowania w sprawie decyzji Komisji Europejskiej o rozszerzeniu dostępu rosyjskiego Gazpromu do gazociągu OPAL.
01.03.2017

Kurtyka: do końca lutego decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE ws. gazociągu Opal

Do końca lutego powinna zapaść decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie utrzymania decyzji dotyczącej umożliwienia Gazpromowi większego wykorzystania gazociągu Opal - poinformował wiceminister energii Michał Kurtyka.
20.02.2017

Sąd oddalił pozew Indian o zawieszenie dekretów Trumpa ws. ropociągów w USA

Sędzia Federalny oddalił w poniedziałek pozew plemion indiańskich domagających się wstrzymania budowy rurociągu Dakota Access Pipeline wznowionej na podstawie dekretu prezydenta Trumpa ze stycznia. Do uruchomienia rurociągu brakuje odcinka o długości 335 m.
14.02.2017

Sea waybill a strony umowy przewozu towarów drogą morską

Sea waybill (nazywany również konosamentem ekspresowym lub przyspieszonym), jest jednym ze szczególnych rodzajów morskiego listu przewozowego, którego istota polega na tym, iż nie musi być on przedstawiony w oryginale przewoźnikowi, aby ten wydał towar odbiorcy. W ostatnim czasie, w jurysdykcji włoskiej, zapadły dwa istotne orzeczenia sądu w Genui, które poruszały, w tym kontekście, kwestie związane z identyfikowaniem stron umowy przewozu oraz bierną legitymacją procesową.
12.02.2017

Naimski: KE reprezentuje interesy Gazpromu, instytucje UE muszą się z tym zmierzyć

Komisja Europejska reprezentuje interesy Gazpromu i to jest jej polityczne obciążenie. Instytucje UE muszą się z tym zmierzyć - powiedział w piątek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
20.01.2017

Gazprom kontra PGNiG

Gazprom staje po stronie Komisji Europejskiej w procesie, jaki wytoczyło jej PGNiG - informuje "Nasz Dziennik".
19.01.2017

Sejmowa komisja energii jeszcze w styczniu o Opalu

Jeszcze w styczniu sejmowa komisja energii i skarbu zajmie się wpływem na bezpieczeństwo energetyczne Polski zwiększonego wykorzystywania przepustowości gazociągu Opal przez rosyjski Gazprom – postanowili posłowie.
14.01.2017

PGNIG: Udało się zatrzymać szkodliwą decyzję KE ws. Opala

Trybunał Sprawiedliwości UE na wniosek PGNiG wstrzymał wykonanie decyzji KE nt. przyznania Gazpromowi dostępu do 80 proc. przepustowości gazociągu Opal. Zdaniem polskiej spółki, udało się zatrzymać „szkodliwą” decyzję.
27.12.2016

PGNiG skarży umowę do niemieckiego sądu ws. gazociągu Opal

PGNiG zaskarżyło do niemieckiego sądu umowę niemieckiego regulatora Bundesnetzagentur i spółek Gazprom, Gazprom Export i Opal Gastransport GmbH ws. gazociągu Opal – poinformowała w poniedziałek polska spółka gazowa.
19.12.2016

Wiceszef KE dał ustne gwaracje ws. kary dla Gazpromu na Ukrainie

Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak oświadczył w poniedziałek, że otrzymał ustne gwarancje od wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Marosza Szefczovicza, iż Ukraina nie podejmie żadnych działań po decyzji sądu o nałożeniu grzywny na rosyjski Gazprom.
12.12.2016

Woźniak: studium wykonalności połączenia z szelfem norweskim - wariantowe

Studium wykonalności połączenia polskiego systemu gazowego ze złożami gazu na szelfie norweskim powinno być gotowe do końca grudnia - uważa prezes PGNiG Piotr Woźniak. Jego zdaniem będzie miało ono charakter wariantowy.
05.12.2016

Koniec sporu ekologów z japońskimi wielorybnikami

Japoński Institute for Cetacean Research (ICR), organizacja non-profit zajmująca się badaniem wielorybów, zawarła ugodę z amerykańską grupą ekologiczną Sea Shepherd. Według porozumienia członkowie Sea Shepherd nie mogą fizycznie atakować japońskich wielorybników oraz ich statków, a także zbliżać się do nich na morzu na odległość 457 metrów.
23.08.2016

Uprawnienia legitymowanego posiadacza konosamentu w świetle prawa angielskiego – analiza sprawy „The Erin Schulte” (1)

Analizowane w niniejszej sprawie orzeczenie angielskiego Sądu Apelacyjnego (Court of Appeal) dotyczy niezwykle istotnej kwestii związanej z interpretacją - The Carriage of Goods by Sea Act 1992 [COGSA 1992], a w szczególności sformułowania „completion by delivery of the bill of any endorsement of the bill” [Sec. 5 (2)(b)].
19.06.2016

PGNiG zamierza oprzeć portfolio importu gazu o dostawy LNG, oraz dostawy z zachodu i północy Europy

PGNiG zamierza w najbliższej przyszłości oprzeć portfolio importowe gazu na dostawach LNG i dostawach z zachodu i północy Europy, które oferowane są na stabilnych warunkach rynkowych - poinformowało we wtorek PAP biuro prasowe Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.
31.05.2016

Szczecin: rusza proces o odszkodowania dla stoczniowców

Już dziś (18.05) rozpocznie się proces w sprawie odszkodowania dla udziałowców Holdingu Stoczniowego. Będzie to największy pozew zbiorowy w historii Polski. Rozpatrywać go będzie szczeciński sąd.
18.05.2016

Wykładnia oświadczeń woli - interpretacja umów czarteru w systemie prawa angielskiego - analiza sprawy ,,The Glory Sanye”[1]

Sprawa dotyczy czarteru na podróż (Synacomex 2000) z dn. 23.10.2009 r., zgodnie z którym armator („HBC” -,,disponent owners”[2] ) wyczarterował statek ,,The Glory Sanye” czarterującemu – na podróż z portu Konstanca do Dżibuti na przewóz ładunku pszenicy. Armator, z kolei dysponował statkiem na podstawie czarteru na czas (NYPE 1946) wyczarterowanego od właściciela rejestrowego statku (tzw. ,,time charter trip”).
19.03.2016

Stoczniowcy walczą o majątek po upadłym zakładzie. Czy dojdzie do ugody?

Zarząd stoczniowej Porty Holding spotkał się z przedstawicielami Ministerstwa Gospodarki Morskiej. Tematem rozmów była reaktywacja przemysłu stoczniowiego w Szczecinie – donosi Radio Szczecin.
03.03.2016

Czarter na czas – ustalenie wysokości odszkodowania z tytułu niewykonania umowy w świetle prawa angielskiego. Analiza sprawy „The New Flamenco”[1]

W sierpniu 2005 roku właściciele statku i czarterujący zawarli umowę (jako Addendum A), przedłużającą okres czarteru na następne dwa lata do 28.10.2007 r. Na spotkaniu 08.06.2007 r. właściciele i czarterujący osiągnęli porozumienie ustne (oznaczone jako Addendum B) przewidujące kolejne przedłużenie umowy czarteru na dwa lata - do 02.11.2009 r. Czarterujący zakwestionowali domniemane ustne porozumienia z 08.06.2007 r. i odmówili podpisania umowy - Addendum B.
27.02.2016

Oznaczenie sądu polubownego w umowie przewozu

W zapisie, który znalazł się w ofercie wykonania usługi transportowej, postanowiono bowiem, że wszelkie sprawy sporne, wynikające ze zlecenia, zostaną rozstrzygnięte przez „Sąd Polubowny”, a nadto że „w przypadku transportu międzynarodowego Sąd zobowiązany jest rozpatrzyć sprawę na podstawie przepisów Konwencji CMR”.
20.02.2016

Konwencja Ateńska 1974 – przedawnienie roszczeń regresowych z tytułu uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia[1]

26.08.2008 roku strona powodowa doznała ciężkiego uszkodzenia kręgosłupa, w czasie wycieczki łodzią hybrydową (rigid inflatable boat „RIB”)[2] „Celtic Pioneer” po Kanale Bristolskim. Wycieczka była częścią imprezy integracyjnej zorganizowanej przez pracodawcę strony powodowej.
20.12.2015

Rusza rozprawa w sprawie Nord Stream 2

Dziś (17.12) rozpoczyna się rozprawa przed sądem administracyjnym w Hamburgu przeciw niemieckiemu Federalnemu Urzędowi ds. Żeglugi Morskiej i Hydrografii (BSH). Skarga dotyczy sposobu ułożenia rurociągu Nord Stream na dnie Bałtyku. Pozew złożył Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście (ZMPSiŚ).
17.12.2015

Rozbitek oskarżony o zjedzenie przyjaciela (wideo)

Salvador Alvarenga, który przez 15 miesięcy dryfował po oceanie, został pozwany przez rodzinę zmarłego kolegi, Ezequiela Cordoba, z którym wspólnie żeglował. Rodzina żąda 1 mln dol. odszkodowania, twierdząc, że ten przeżył dzięki kanibalizmowi.
17.12.2015

Porty w Szczecinie i Świnoujściu w sporze o gazociąg Nord Stream. Niebawem pierwsza rozprawa

17 grudnia odbędzie się pierwsza rozprawa przed sądem administracyjnym w Hamburgu przeciw niemieckiemu Federalnemu Urzędowi ds. Żeglugi Morskiej i Hydrografii (BSH). Skarga dotyczy sposobu ułożenia rurociągu Nord Stream na dnie Bałtyku.
15.12.2015

Przedawnienie roszczeń z tytułu nienależytego wykonania umowy przewozu – a postępowanie upadłościowe, w świetle prawa angielskiego (sprawa „The Sanko Mineral”)[1].

Właściciel ładunku – Glencore załadował towar na statek „Sanko Mineral” na przewóz z Burgas (Bułgaria) do Nowego Orleanu (USA). Konosament wystawiony na formularzu CONGENBILL, inkorporował Cl. 28 czarteru, zgodnie z którym: „Any claim must be in writing and Claimant’s Arbitrator appointed within twelve months of final discharge and where this provision is not complied with the claim shall be deemed to be waved and absolutely waived.”
07.11.2015

Rodziny polskich marynarzy pozywają właścicieli El Faro

Rodziny polskich marynarzy złożyły pozew przeciwko Tote, właścicielowi statku ro-ro El Faro – wynika z informacji zamieszczonych w ogólnopolskich mediach.
03.11.2015

Szykują się kolejne pozwy przeciwko armatorowi El Faro. Zaskarżać będą także polskie rodziny

Będą kolejne pozwy przeciwko Tote Marine – armatorowi statku ro-ro El Faro, który zatonął dwa tygodnie temu w rejonie Wysp Bahama. Walkę o wielomilionowe odszkodowania od rodzin amerykańskich i polskich marynarzy zapowiedział Edward Jazłowiecki, amerykański prawnik polskiego pochodzenia.
16.10.2015

Rodzina ofiary z El Faro złożyła pozew o odszkodowanie. Żąda 100 mln dolarów

Rodzina jednego z członków załogi statku ro-ro El Faro, który zatonął dwa tygodnie temu w pobliżu Bahama, złożyła pozew o odszkodowanie od armatora jednostki za zaniedbanie i odpowiedzialność za śmierć ich bliskiego. Żądają 100 mln dolarów.
15.10.2015

Ekolodzy z Sea Sheperd kontra japońscy wielorybnicy - sądowa batalia trwa a ssaki giną dalej

Zakończył się długoletni proces amerykańskiej grupy ekologicznej Sea Shepherd Conservation Society z japońskim Institute for Cetacean Research (ICR), organizacji non-profit zajmującej się badaniem wielorybów. ICR zarzucała Sea Shepherd złamanie postanowień wyroku z 2012 roku, który zakazywał amerykańskiej organizacji zbliżania się do statków ICR na odległość 457 metrów na Oceanie Południowym.
09.06.2015

Groźne dla Bałtyku. Kara finansowa dla Polski?

Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że Polska nie wywiązała się ze zobowiązań, wynikających z przepisów UE o ochronie wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzenia rolniczego. Jak przypomina organizacja ekologiczna WWF Polska, wciąż do rozwiązania pozostaje problem spływu związków biogennych (w tym azotu) do morza.
08.12.2014

Konosament w transporcie morskim jako szczególna forma dokumentu przewozowego

Każda z gałęzi transportu dysponuje własnym, swoistym dla danej gałęzi wzorem listu przewozowego. W prawie morskim znane są m.in. takie dokumenty przewozowe, jak czarterpartia, nota bukowania czy konosament.
21.05.2014

Znaczenie prawidłowego określenia właściwości miejscowej sądu dla rozstrzygania sporów w relacjach handlowych podmiotów branży morskiej lub stoczniowej

Przez wzgląd na fakt, iż podmioty występujące w różnorakich relacjach handlowych w branży morskiej lub stoczniowej mają często problemy z windykacją od dłużników należnych im kwot uwagi wymaga prawidłowe określenie sądu właściwego, przed którym można dochodzić ww. roszczeń. Chcąc dochodzić spełnienia roszczenia przez zobowiązaną do tego osobę np. zapłaty przez dłużnika za zakupiony towar, ustalenia istnienia stosunku pracy etc., należy skierować pozew do odpowiedniego sądu, właściwego dla rozstrzygania danej sprawy.
16.05.2014

Żegluga Mazurska i Giżycko dogadały się ws. portu

Miasto Giżycko i Żegluga Mazurska po kilkunastu latach sporów zamierzają podpisać umowę dzierżawy portu nad Niegocinem. Przez ostatnie 11 lat Żegluga korzystała z terenów nad tym jeziorem bez takiej umowy. Efektem porozumienia ma być także budowa nowego kapitanatu.
08.05.2014

To największy pozew zbiorowy w historii

Przed szczecińskim Sądem Okręgowym rozpoczyna się proces w sprawie pozwu grupowego stoczniowców. 1600 byłych pracowników Stoczni Szczecińskiej Porta Holding S.A. domaga się od Ministra Skarbu Państwa zapłaty należności z tytułu utarty wartości akcji. To jeden z największych pozwów zbiorowych w historii polskiego sądownictwa.
10.07.2013

Holding Stoczniowy w Szczecinie walczy o odszkodowanie. Chcą 70 mln zł

Odszkodowania za utraconą wartość akcji domagają się byli pracownicy Holdingu Stoczniowego. Akcjonariusze chcą od Skarbu Państwa ok. 70 mln zł. W tej sprawie złożyli pozew grupowy. We wtorek pierwsza rozprawa.
09.07.2013

Czekają na decyzję sądu

Akcjonariusze Stoczni Szczecińskiej Porta Holding w upadłości chcą odszkodowania od Skarbu Państwa. Uważają, że z jego winy posiadane przez nich akcje mają dziś zerową wartość. W tej sprawie złożyli w sądzie pozew zbiorowy. Na razie pozwany domaga się złożenia wyższej kaucji na poczet kosztów ewentualnego procesu, który, jak się okazuje, nie wszystkim jest na rękę.
18.04.2013

BP przed sądem za wyciek ropy do Zatoki Meksykańskiej

W blisko trzy lata po wycieku ropy do Zatoki Meksykańskiej przed sądem w Nowym Orleanie rozpoczął się w poniedziałek proces o odszkodowanie, jakiego za tę największą w dziejach przemysłu naftowego USA katastrofę ekologiczną domagają się władze państwowe.
26.02.2013

Liczą na odszkodowanie

Akcjonariusze Stoczni Szczecińskiej Porta Holding w upadłości starają się o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Uważają, że z jego winy posiadane przez nich akcje są dziś bezwartościowe. W tej sprawie złożyli w sądzie pozew zbiorowy.
14.11.2012

Uniserv liczy na układ i rozmawia z potencjalnymi inwestorami

Uniserv, który w połowie października złożył wniosek o upadłość układową z powodu nieuregulowanych przez Hydrobudowę Polska płatności za prace na budowie terminalu LNG w Świnoujściu, liczy na zawarcie układu z wierzycielami. Spółka stara się o nowe kontrakty w sektorze energetycznym, a także prowadzi rozmowy z potencjalnymi inwestorami, którzy mogliby wejść kapitało w Uniserv - poinformował portal wnp.pl Artur Nizioł, prezes i właściciel katowickiej firmy.
09.11.2012

Swoje starty oszacowali na blisko 74 mln zł

100 tysięcy złotych opłaty od pozwu musieli wpłacić akcjonariusze Stoczni Szczecińskiej Porta Holding. Stoczniowcy domagają się od Skarbu Państwa odszkodowania za utratę wartości akcji.
29.08.2012

Szczecin: Nowe pomysły na stocznię

Właściciel stoczni poszukuje inwestora strategicznego. Nie wyklucza powołania spółki do zarządzania majątkiem. Nie ma jeszcze terminu rozprawy dotyczącej unieważnienia dzierżawy stoczniowych terenów Kraftportowi.
01.06.2012

Patową sytuację pomiędzy Krafportem a Funduszem Silesia może rozstrzygnąć tylko sąd

Dzierżawca nic w stoczni nie robi, ale szlabanów przed Krafportem zamknąć nie można.
29.03.2012

Nie można pozwolić na marginalizację Gdyni!

Rozmowa z Jerzym Czartowskim, wiceprzewodniczącym Rady Interesantów Portu Gdynia, prezesem zarządu Gdynia Container Terminal
18.02.2012

Milczenie mediów

Proszę wpisać do wyszukiwarki dwa słowa: „pogłębiarka Rozgwiazda” i kliknąć. Tak, chodzi o tę pogłębiarkę, co zatonęła w październiku 2008 roku na wysokości Kołobrzegu z całą pięcioosobową załogą. Na monitorze ukaże się kilka wiadomości z jesieni 2008 roku, a najnowsze linki będą odnosiły się, z jednym wyjątkiem, do nurkowania na jej wraku. Myślimy więc – czyżby izby morskie były tak opieszałe, że nie zapadło żadne orzeczenie? Nie, to media były tak ślepe, że nie zauważyły, iż w izbach toczyły się i zakończyły dwa procesy, w tym
16.01.2012

Stawki w porcie po staremu, czyli 10 razy drożej niż w Trójmieście

Sąd Okręgowy w Szczecinie oddalił pozew Zarządu Morskich Portów Szczecin - Świnoujście, którego prawnicy domagali się obniżenia opłaty za wieczyste użytkowanie terenów portowych.
09.11.2011

Zaremba nie musi przepraszać Piechoty

Tak zdecydował Sąd Okręgowy w Szczecinie. Sędzia oddalił wniosek kandydata Sojuszu Lewicy Demokratycznej na senatora Jacka Piechoty, który domagał się od Krzysztofa Zaremby przeprosin i sprostowania wypowiedzi senatora PiS-u.
16.09.2011

Sprawiedliwość za areszt

Oskarżeni o przestępstwa i aresztowani, a później uniewinnieni członkowie zarządu Porty Holding walczą o odszkodowania. Wczoraj odbyła się kolejna tura procesu w tej sprawie.
01.07.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.