• <
instytut_oceanologii_PAN_2023

Ekolodzy z Sea Sheperd kontra japońscy wielorybnicy - sądowa batalia trwa a ssaki giną dalej

09.06.2015 11:28 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Ekolodzy z Sea Sheperd kontra japońscy wielorybnicy - sądowa batalia trwa a ssaki giną dalej

Partnerzy portalu

Ekolodzy z Sea Sheperd kontra japońscy wielorybnicy - sądowa batalia trwa a ssaki giną dalej - GospodarkaMorska.pl

Zakończył się długoletni proces amerykańskiej grupy ekologicznej Sea Shepherd Conservation Society z japońskim Institute for Cetacean Research (ICR), organizacji non-profit zajmującej się badaniem wielorybów. ICR zarzucała Sea Shepherd złamanie postanowień wyroku z 2012 roku, który zakazywał amerykańskiej organizacji zbliżania się do statków ICR na odległość 457 metrów na Oceanie Południowym.

Sea Shepherd musi teraz zapłacić ICR kwotę 2,55 mln dolarów. W zamian Japończycy wycofają pozew o odszkodowanie warte 4,1 mln dolarów.

- Nie zgadzamy się z wyrokiem z 2012 roku, ale po prawie trzech latach walki w sądzie, cieszymy się, że udało nam się dojść do porozumienia – powiedziała Claire Loebs Davis, prawnik Sea Shepherd.

Amerykańscy ekologowie od dawna walczą z ICR. Posądzają jej pracowników o nielegalne polowania na wieloryby pod przykrywką pracy badawczej. To było powodem złożenia pozwu przez Japończyków w 2011 roku. Rok później wygrali proces apelacyjny w amerykańskim sądzie.

Sea Shepherd nie zamierza się jednak poddawać. W maju jej członkowie złożyli pozew sądowy przeciwko ICR, pod zarzutem nielegalnego połowu wielorybów. Chcą, aby amerykański sąd zabronił im tego procederu, powołując się przy tym na prawa organizacji międzynarodowych: Konwencję Narodów Zjednoczonych o Prawie Morza, Międzynarodową Komisję Wielorybnictwa,  Konwencję Waszyngtońską.

Ekologowie obwiniają Japończyków o komercyjne polowanie na wieloryby oraz agresywne działania wobec wolontariuszy Sea Shepherd. Wśród takich zachowań wymieniają: taranowanie statków, rzucanie granatami ogłuszającymi, strzelanie harpunami oraz atakowanie bambusem. Amerykańska organizacja żąda zadośćuczynienia za straty spowodowane tymi działaniami, przede wszystkim jednak za celowe zniszczenie ich jednostki Ady Gil w 2009 roku.

- Będziemy bronić wielorybów, tak jak zawsze to robiliśmy. Spodziewamy się zakończenia procesu pod koniec 2016 roku – mówi Claire Loebs Davis

escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.