• <

Sąd oddalił pozew zarządu woj. pomorskiego przeciw ministrowi gospodarki morskiej

Strona główna Prawo, polityka Sąd oddalił pozew zarządu woj. pomorskiego przeciw ministrowi gospodarki morskiej
Sąd oddalił pozew zarządu woj. pomorskiego przeciw ministrowi gospodarki morskiej - GospodarkaMorska.pl

mb

13.01.2020 Źródło: PAP

Sąd okręgowy w Warszawie oddalił pozew zarządu woj. pomorskiego przeciw ministrowi gospodarki morskiej o ochronę dóbr osobistych. Chodzi o wypowiedź wiceministra Witkowskiego, który pytał polityków PO przeciwnych przekopowi Mierzei: "z kim grają? z Kremlem czy z Warszawą".

O wyroku, jaki zapadł 27 listopada ub. roku przed sądem okręgowym w Warszawie i jego uzasadnieniu, poinformował na twitterze w poniedziałek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Proces o naruszenie dóbr osobistych wytoczył Skarbowi Państwa - Ministrowi Gospodarki Morskiej zarząd województwa pomorskiego. Jak podał w pozwie samorząd pomorski, stanowisko zarządu woj. pomorskiego jest rozbieżne z planami ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej dążącego do realizacji inwestycji, co powoduje krytykę stanowiska zarządu pomorskiego przez samego ministra jak i przez pracowników podległego mu ministerstwa.

Samorząd pomorski wytaczając proces o naruszenie dóbr osobistych poczuł się dotknięty wypowiedzią wiceministra gospodarki morskiej Grzegorza Witkowskiego, która brzmiała: "o wiele dalej bylibyśmy dzisiaj z rozwojem gospodarki morskiej, gdyby przez 8 lat rządów Platformy Obywatelskiej przekop przez Mierzeję Wiślaną byłby zrealizowany i mam pytanie do polityków Platformy Obywatelskiej na Pomorzu: z kim grają?, z Kremlem czy z Warszawą?".

Sąd oddalając pozew uznał, że "krytyczna wypowiedź przedstawiciela pozwanego odnośnie braku zgody na przekop Mierzei Wiślanej, zawierającą sugestię że sprzeciw wobec tej inwestycji jest w interesie Rosji, należy uznać za dowolną krytykę osób publicznych dokonaną w ramach debaty publicznej".

Jak wskazał sąd "przekop Mierzei Wiślanej stanowi inwestycję publiczną budzącą społeczne zainteresowanie, wypowiedź będąca przedmiotem sporu dotyczy opinii przedstawionej przez władze lokalne a ściślej dotyczy krytyki członków partii politycznej zaś ramy tej krytyki są możliwe w bardzo szerokim zakresie".

Sąd podkreślił, że "wiedzą powszechną jest, że Federacja Rosyjska jest przeciwna tej inwestycji, stąd możliwe jest w ramach wolności wypowiedzi i krytyki władz lokalnych oraz członków partii politycznej porównanie sprzeciwu wobec tej inwestycji do działania w interesie Rosji".

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 54,84 $ baryłka  0,00% 22:58
 Cyna 21298,00 $ tona -0,56% 14 sty
 Cynk 2716,00 $ tona -1,27% 14 sty
 Aluminium 2010,00 $ tona 0,05% 14 sty
 Pallad 2391,00 $ uncja  0,00% 22:59
 Platyna 1078,70 $ uncja  0,00% 22:59
 Srebro 24,82 $ uncja  0,00% 22:59
 Złoto 1827,85 $ uncja  0,00% 22:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.