• <

Powstanie 300-kilometrowa trasa rowerowa wokół Zalewu Szczecińskiego

mb

13.01.2020 21:37 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Powstanie 300-kilometrowa trasa rowerowa wokół Zalewu Szczecińskiego

Partnerzy portalu

Powstanie 300-kilometrowa trasa rowerowa wokół Zalewu Szczecińskiego - GospodarkaMorska.pl

Powstanie licząca prawie 300 kilometrów długości trasa rowerowa wokół Zalewu Szczecińskiego. Samorząd województwa podpisał umowę z firmą, która zbuduje i oznakuje istniejące po stronie polskiej szlaki. W przedsięwzięcie zaangażowany jest także niemiecki Greifswald.

Samorząd województwa podpisał umowę z firmą PRD Nowogard, która zbuduje i oznakuje łącznie 10 odcinków tras rowerowych pomiędzy Międzyzdrojami a Skoszewem - poinformowały w poniedziałek służby prasowe zachodniopomorskiego marszałka. Całkowita wartość przedsięwzięcia to ponad 10,5 mln zł. Koszt działań po stronie polskiej to 8 mln zł.

"Widzimy rosnący potencjał w turystyce rowerowej na Pomorzu Zachodnim, nasi turyści chcą być aktywni i chcą korzystać z dobrej infrastruktury" - powiedział zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz. Jak dodał, "te ścieżki, które staramy się wyznaczać są albo niezależne od dróg publicznych albo wyznaczamy je na trasach o niskim natężeniu ruchu".

Firma PRD Nowogard wybuduje pięć odcinków trasy rowerowej. Nowe trasy powstaną pomiędzy Międzyzdrojami a Zalesiem, w Wapnicy, z Wapnicy do Lubczewa, a także w Zagórzu i Skoszewie. Ich łączna długość to blisko 6,5 km. Wykonawca oznakuje także pięć kolejnych odcinków o długości łącznie ośmiu kilometrów. Koszt przedsięwzięcia to 6,9 mln zł.

Inwestycje mają być ukończone do czerwca 2020 roku, tak aby w okresie wakacyjnym można było podróżować po części pętli wokół Zalewu Szczecińskiego.

W ramach niemieckiej części przedsięwzięcia powiat Greifswald wybuduje blisko trzy kilometry trasy rowerowej. Partnerami działania są także Powiat Kamieński oraz gminy Międzyzdroje i Wolin, przez które przebiega szlak. Samorządy liczą, że trasa wzmocni ich potencjał turystyczny.

Przedsięwzięcie "Na dwóch kółkach wokół Zalewu Szczecińskiego" otrzymało 7,6 mln zł wsparcia ze środków programu Interreg. Wszystkie działania mają zostać zrealizowane do końca 2021 r. Pętla wokół Zalewu Szczecińskiego wykorzystuje istniejącą oraz tworzoną infrastrukturę w ramach szlaków Velo Baltica ze Świnoujścia do Międzyzdrojów i Blue Velo, z Międzyzdrojów do Szczecina.

W realizacji są już odcinki wzdłuż Zalewu Szczecińskiego: Skoszewo-Czarnocin, Modrzewie – Lubczyna i Lubczyna – Szczecin Dąbie, gdzie z uwagi na problemy wykonawców, obecnie przygotowywany jest przetarg na dokończenie robót budowlanych - poinformował urząd. W br. ogłoszony ma zostać m.in. przetarg na budowę i oznakowanie szlaku od Skoszewa do Wolina.

Licząca w sumie 292 kilometry pętla połączy zachodniopomorskie szlaki rowerowe z tymi w Meklemburgii Pomorzu Przednim i będzie przebiegać przez cztery obszary chronione: Woliński Park Narodowy i trzy obszary Natura 2000 - "Wolin i Uznam", Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków "Zalew Szczeciński" i Obszar Specjalnej Ochrony Siedlisk "Ujście Odry i Zalew Szczeciński".

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.