• <
smartre_2023

Szykują się kolejne pozwy przeciwko armatorowi El Faro. Zaskarżać będą także polskie rodziny

Paweł Kuś

16.10.2015 08:04 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Szykują się kolejne pozwy przeciwko armatorowi El Faro. Zaskarżać będą także polskie rodziny

Partnerzy portalu

Szykują się kolejne pozwy przeciwko armatorowi El Faro. Zaskarżać będą także polskie rodziny - GospodarkaMorska.pl

Będą kolejne pozwy przeciwko Tote Marine – armatorowi statku ro-ro El Faro, który zatonął dwa tygodnie temu w rejonie Wysp Bahama. Walkę o wielomilionowe odszkodowania od rodzin amerykańskich i polskich marynarzy zapowiedział Edward Jazłowiecki, amerykański prawnik polskiego pochodzenia.

W środę pozew o 100 mln dolarów złożyła już rodzina jednego z amerykańskich marynarzy. Ich adwokat stwierdził, ze Tote Marine dopuścił się wielu zaniedbań, w tym wybrał złą trasę – krótszą, ale mniej bezpieczną. I to w momencie, gdy statek był w złym stanie technicznym i świeżo po remoncie, który przeprowadzała właśnie 5 polskich marynarzy.

Podobnego zdania jest Jazłowiecki, który stwierdził, że firmie chodziło bardziej o pieniądze niż o życie marynarzy. Jego kancelaria dysponuje także zdjęciami jednego z marynarzy, który wcześniej płynął El Faro. Mężczyzna stoi po kolana w wodzie wewnątrz statku. Edward Jazłowiecki prawdopodobnie będzie reprezentować rodziny dwóch Polaków oraz kilka rodzin amerykańskich. Na razie zawarł z nimi wstępne porozumienie.

Powodem zaginięcia jednostki był huragan Joaquin, który znienacka w czwartek zaatakował amerykańskie wybrzeże. W okolicach Bahama jego siła wynosiła 130 mil na godzinę. Dotąd nie wiadomo, dlaczego kapitan El Faro wpłynął niemal w same oko huraganu. Wyjaśnić tę sprawę ma federalne dochodzenie, które będzie prowadzić Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.