• <
Nauta_top_1100x200

Dawną stocznię ma przejąć fundusz Mars. Rządowy plan na lepsze zlecenia

Jolanta Kowalewska

16.10.2015 09:07 Źródło: Gazeta Wyborcza
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Dawną stocznię ma przejąć fundusz Mars. Rządowy plan na lepsze zlecenia
Dawną stocznię ma przejąć fundusz Mars. Rządowy plan na lepsze zlecenia - GospodarkaMorska.pl

Osiągający dobre wyniki finansowe Szczeciński Park Przemysłowy jeszcze przed wyborami może zmienić właściciela - wynika z nieoficjalnych informacji "Gazety Wyborczej". Państwowe Towarzystwo Finansowe Silesia odsprzeda tę spółkę funduszowi Mars - kolejnemu państwowemu podmiotowi inwestycyjnemu.

Szczeciński Park Przemysłowy to firma, która od listopada 2014 r. jest właścicielem dawnych terenów upadłej Stoczni Szczecińskiej Nowa. To 45 hektarów wraz z pochylniami, nabrzeżami, halami.

SPP ma zysk i zwiększa obroty

Tereny upadłej stoczni, SPP dzierżawi 60 prywatnym firmom m.in. branży stoczniowej i offshore (pracuje w nich ok. 2,8 tys. osób). Ta spółka powstała na skutek protestu szczecińskiej branży morskiej a także polityków, którzy zwracali uwagę, że stoczniowy majątek jest źle zarządzany przez państwowe Towarzystwo Finansowe Silesia, że o stoczniowe tereny nie można właściwie dbać z Katowic (tam jest siedziba Silesii). Od listopada 2013 dawnymi terenami stoczni zarządza specjalnie w tym celu powołana SPP, ale jej właścicielem cały czas jest Silesia. Zysk SPP za ubiegły rok to 1,7 mln zł, obroty około 20 mln zł. SPP ma zysk nie tylko na dzierżawie, także na usługach portowych i obróbce stali.

SPP ma również budować promy


Gdy tym majątkiem bezpośrednio zarządzała Silesia były straty i był nawet pomysł, by tereny przemysłowe zamienić na lofty.

Teraz według rządowych planów właścicielem SPP ma zostać zamknięty fundusz inwestycyjny Mars. Szczeciński Park Przemysłowy wejdzie do jego grupy Mars Shipyards&Offshore. W tej grupie jest m.in. szczecińska Morska Stocznia Remontowa Gryfia i trójmiejska Stocznia remontowa Nauta. Według rządowych planów stocznie grupy Mars mają dostawać zlecenia na budowę promów od Polskiej Grupy Promowej, ale ta grupa to też tylko plany.

Rozmowy bardzo zaawansowane


Jak wynika z informacji "Wyborczej" zmiana właściciela z Silesii na Mars może nastąpić jeszcze przed wyborami (25 października).

- Możemy zmienić właściciela bardzo szybko - przyznaje Grzegorz Huszcz, prezes SPP. - W tym celu został już zrobiony audyt naszej spółki. Teraz dwaj gracze [Silesia i Mars - dop. red.] mają żetony w grze i się licytują. Rozmowy są bardzo zaawansowane.

Zdaniem Huszcza zmiana właściciela wyjdzie SPP na dobre: - Dzięki temu SPP będzie mógł liczyć na dodatkowe, lepsze zamówienia. Silesia skupia się na hutach i walcowniach.

Dobry kierunek czy zamki z piasku?

Rządowy pomysł krytykuje Paweł Kowalski, szef Solidarności w PŻM.

- To budowanie zamków na piasku - mówi Kowalski. Szef zakładowej "S" podkreśla, że na zlecenia z Polskiej Grupy Promowej na razie nikt nie ma co liczyć, bo bez zgody rady pracowniczej PŻM ta grupa nie może powstać, a rządowy plan radzie pracowniczej się nie podoba.

Krzysztof Zaremba, polityk PiS, nie szczędzi krytycznych uwag: - To przelewanie z próżnego w próżne. Zmiana właściciela nic nie da. Trzeba natomiast sprawdzić dlaczego takie ruchy ktoś chce wykonywać za pięć dwunasta, tuż przed wyborami.

Rządowy pomysł na włączenie SPP do grupy Mars Shipyards&Offshore w środę na debacie z branżą morską przedstawiał senator PO Norbert Obrycki.

- Projekt zakłada konsolidację branży stoczniowej i offshore, właścicielem SPP może zostać silny, poruszający się na tym rynku podmiot - podkreśla Obrycki. - Skoro jest to dobry kierunek, skoro wszystko jest przygotowane, to nie widzę powodów, by czekać z tym do okresu po wyborach.

Źródło:
Gazeta Wyborcza

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 38925,00 $ tona 0,13% 21 paź
 Cynk 3584,00 $ tona 0,03% 21 paź
 Aluminium 3013,00 $ tona -1,66% 21 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.