• <
escort_980x120_gif_2020

Ogromny wieloryb na plaży (wideo)

16.10.2015 09:11 Źródło: gospodarkamorska.pl/wwf
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Ogromny wieloryb na plaży (wideo)

Partnerzy portalu

Ogromny wieloryb na plaży (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Ogromny wieloryb został wyrzucony na brzeg plaży Foreness Point niedaleko Cliftonville w północno-wschodniej Anglii. Okazało się, że 11-metrowy ssak jest martwy.

Eksperci, którzy przyjechali na miejsce stwierdzili, że mamy do czynienia z około 4-latnim płetwalem karłowatym. Natomiast rzecznik straży wybrzeża hrabstwa Kent oznajmił, że ssak prawdopodobnie udusił się wskutek zjedzenia reklamówki. Niestety walenie często mylą pływające w morzu śmieci z meduzami.

Dodajmy, że ponad milion zwierząt ginie rocznie przez śmieci w oceanach. Do mórz i oceanów trafia prawie wszystko, od zabawek po plastikowe torebki.  - Foliowa torebka służy nam przeciętnie 12 minut, tyle samo, ile średnio trwa nasza droga ze sklepu do domu – komentuje Karolina Tymorek, koordynatorka kampanii „SOS dla świata”. - Potem torebka najczęściej ląduje w koszu. Wiele wyrzucanych codziennie na świecie foliówek i innych plastikowych odpadów trafia do oceanów - dodaje.

A co dalej dzieje się z wyrzuconą do morza foliówką? Są mylone z meduzami i zjadane. W efekcie połknięcia torebek zwierzęta chorują a nawet śmiertelnie się duszą. Problem ten dotyczy wielu gatunków ptaków i ssaków żyjących w morzach i oceanach. Przykładem są chociażby albatrosy, które zjadają plastikowe nakrętki od butelek.

- Przebywając nad morzem, bez względu na to czy jest to Bałtyk, czy odległe Morze Karaibskie, obserwujemy różnego rodzaju śmieci, wyrzucane na plażę bądź pływające w wodzie – dodaje Tymorek. – Za to, że pojawiły się w środowisku odpowiadają ludzie.

 ***

Płetwal karłowaty ma potężne ciało. Jest mniejszy, ale masywniejszy niż inne walenia z rodziny płetwalowatych. Zwierzęta te rosną przez całe życie. Największy odnotowany przez człowieka samiec mierzył 9,8 m długości, a największa samica 10,7 m. Waleń odnaleziony na brytyjskiej plaży jest więc całkiem pokaźnym przedstawicielem tego gatunku. Waga płetwali karłowatych waha się średnio między 4-5 t, choć największy osobnik ważył ponad 14 ton. Wieloryb ten może pływać z prędkością 30 km/h. Jego jedynym naturalnym wrogiem jest orka.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.