• <
Nauta_top_1100x200

Sąd oddalił pozew 2,2 tys. akcjonariuszy Stoczni Szczecińskiej Porta Holding

pc

22.09.2017 19:14 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Sąd oddalił pozew 2,2 tys. akcjonariuszy Stoczni Szczecińskiej Porta Holding
Sąd oddalił pozew 2,2 tys. akcjonariuszy Stoczni Szczecińskiej Porta Holding - GospodarkaMorska.pl

Sąd Okręgowy w Szczecinie w piątek oddalił pozew zbiorowy blisko 2,2 tys. akcjonariuszy Stoczni Szczecińskiej Porta Holding, którzy domagali się odszkodowań za utratę wartości akcji spółki będącej w upadłości. Roszczenie opiewało na ok. 35 mln zł.

Szczeciński sąd oddalił powództwo, gdyż uznał, że brak jest postaw do stwierdzenia odpowiedzialności Skarbu Państwa za utratę wartości akcji Stoczni Szczecińskiej Porta Holding.

„W tej sprawie jest bezsporne, że wartość akcji stoczni spadła praktycznie do zera. Sporna jest tylko dokładna wysokość doznanej straty przez akcjonariuszy. To czego powód nie zdołał jednak udowodnić to to, że do utraty wartości akcji doszło na skutek niezgodnych z prawem działań funkcjonariuszy Skarbu Państwa” - powiedział w uzasadnieniu sędzia Wojciech Machnicki.

Zdaniem sądu w zgromadzonym materiale dowodowym oraz w zeznaniach świadków „dominują wnioski, że stocznia padła ofiarą bezprawnych działań funkcjonariuszy Skarbu Państwa oraz że istniał bezprawny zamiar doprowadzenia stoczni do upadłości w celu przejęcia jej majątku przez Skarb Państwa lub inne osoby”. „Sądowi nie udało się jednak ustalić na podstawie jakich konkretnych faktów te radykalne wnioski są sformułowane. (…) Powód nie przedstawił spójnej i jednocześnie wiarygodnej wersji okoliczności faktycznych, ograniczając się w istocie do formułowania syntetycznych wniosków” - podkreślił sędzia.

Sąd nie podzielił stanowiska byłego prezesa Stoczni Szczecińskiego Porta Holding Krzysztofa Piotrowskiego, zdaniem którego zatrzymanie jego i pozostałych członków zarządu spółki w lipcu 2002 r. było bezprawne. „W chwili zatrzymania powód i pozostałe osoby nie byli już członkami zarządu. Półtora miesiąca wcześniej doszło do odwołania zarządu. Zatrzymanie byłych członków zarządu nie mogło mieć wpływy na funkcjonowanie stoczni” - zaznaczył Machnicki.

„Według powoda bezprawnym działaniem funkcjonariuszy Skarbu Państwa było odwołanie zarządu w maju 2002 r. Sąd zaznaczył, że zarząd nie został odwołany przez ministra Skarbu Państwa, ale przez radę nadzorczą stoczni, która nie była emanacją Skarbu Państwa” - wyjaśnił sędzia.

Sąd nie dostrzegł także na czym miałby polegać związek przyczynowy pomiędzy żądaniem przekazania akcji przez akcjonariusza na rzecz Skarbu Państwa w zamian za pomoc dla stoczni, do którego nie doszło, a nie wypłacalnością stoczni.

Zdaniem sądu argumentacja, że Skarb Państwa doprowadził do niewypłacalności stoczni, ponieważ w sposób bezprawny odmówił udzielenie gwarancji dla banków, które były skore udzielenia kredytu, jest nieprawidłowa. „Odmowa udzielenia gwarancji nie była bezprawna. Skarb Państwa nie miał i nie ma obowiązku gwarantowania kredytów udzielanych podmiotom gospodarczym” - wyjaśnił sędzia.

Sąd zasądził kwotę ponad 14 tys. zł od reprezentującego akcjonariuszy Stoczni Szczecińskiej Porta Holding Krzysztofa Piotrowskiego tytułem kosztów sądowych.

Stocznia Szczecińska Porta Holding SA w październiku 2001 r. utraciła płynność finansową, a w marcu 2002 r. wstrzymała produkcję. W lipcu 2002 r. sąd ogłosił upadłość Porty Holding.

W 2002 r. członkowie zarządu Porty Holding zostali aresztowani. Śledztwo prowadziła poznańska prokuratura apelacyjna, która oskarżyła ich o narażenie spółki na szkody w wysokości ponad 63 mln zł. W 2008 r. siedmiu członków b. zarządu stoczni zostało uniewinnionych. Prokuratura złożyła apelację od tego wyroku. W maju 2010 r. byli prezesi prawomocnie zostali uznani za niewinnych. Prokuratura złożyła kasację, jednak Sąd Najwyższy ją oddalił.

W 2011 r. czterem członkom zarządu Porty Holding szczeciński sąd przyznał odszkodowania za zaległe wynagrodzenia, wcześniejsze rozwiązanie z nimi umów oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop, plus odsetki. Natomiast w 2013 r. szczeciński sąd przyznał pięciu prezesom byłej stoczni szczecińskiej po ponad 200 tys. zł zadośćuczynienia i odszkodowania za wcześniejsze niesłuszne aresztowania.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 38925,00 $ tona 0,13% 21 paź
 Cynk 3584,00 $ tona 0,03% 21 paź
 Aluminium 3013,00 $ tona -1,66% 21 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.