• <
bulk_cargo_port_szczecin

Maersk pozywa Evergreen za blokadę Kanału Sueskiego

jm

14.02.2023 14:33
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Maersk pozywa Evergreen za blokadę Kanału Sueskiego

Partnerzy portalu

Maersk pozywa Evergreen za blokadę Kanału Sueskiego - GospodarkaMorska.pl
Fot. Wikipedia

Maersk złożył pozew sądowy przeciwko Evergreen – operatorowi kontenerowca Ever Given, który w 2021 roku zablokował Kanał Sueski, co spowodowało duże opóźnienia u innych przewoźników.

O pozwie Maersk poinformował w poniedziałek po publikacji duńskich mediów. Duński koncern domaga się odszkodowania za opóźnienia spowodowane przez 6-dniową blokadę Kanału Sueskiego. Nie znane są jednak ani wielkość roszczenia, ani data złożenia przez Maersk wniosku.

Ever Given, jeden z największych kontenerowców świata, którego operatorem jest linia żeglugowa Evergreen, utknął w poprzek Kanału Sueskiego w marcu 2021 roku. Przeprawa zablokowana była w obu kierunkach przez sześć dni. Incydent spowodował duże zakłócenia w łańcuchach dostaw na całym świecie. W kolejce do przepłynięcia kanałem czekało około 300 statków.

Do obrócenia się kontenerowca podczas przeprawy, a w konsekwencji do utknięcia na mieliźnie doszło w wyniku utraty sterowności nad jednostką. Evergreen poinformował pierwotnie, że wpływ na to miał silny podmuch wiatru, który spowodował, że kadłub został zepchnięty z toru wodnego i uderzył w dno, jednakże sam Zarząd Kanału Sueskiego stwierdził później, że warunki pogodowe – choć niełatwe w momencie wypadku – nie stanowią głównej przyczyny wypadku.

Choć od czasu blokady kanału przez Ever Given przeprawa jeszcze kilkakrotnie na krótko była niedostępna ze względu na problemy innych jednostek, to Zarząd Kanału Sueskiego od razu podjął kroki, mające na celu zminimalizować ryzyko długotrwałej blokady w przyszłości. Najbardziej wysunięta na południe 30-kilometrowa część kanału jest poszerzana o 40 metrów i pogłębiona do 22 metrów.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.