• <

Chiny-USA: Spór o rejs amerykańskiego niszczyciela na Morzu Południowochińskim

mk

21.01.2018 13:33 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Chiny-USA: Spór o rejs amerykańskiego niszczyciela na Morzu Południowochińskim
Chiny-USA: Spór o rejs amerykańskiego niszczyciela na Morzu Południowochińskim - GospodarkaMorska.pl

Amerykański niszczyciel USS Hopper przepłynął w tym tygodniu w pobliżu terytorium na Morzu Południowochińskim, do którego roszczenia zgłaszają Chiny i Filipiny - poinformowali w sobotę przedstawiciele władz USA, zastrzegając sobie anonimowość.

Chińskie MSZ zapowiada podjęcie "niezbędnych działań" w obronie swej suwerenności terytorialnej.

Według informacji strony amerykańskiej i chińskiej USS Hopper wpłynął w 12-milową strefę wokół wyspy Huangyan na Morzu Południowochińskim, znanej także jako mielizna Scarborough.

Wspomniani przedstawiciele władz USA podkreślili, że było to "niewinne przejście" niszczyciela prowadzącego misję patrolową w pobliżu Scarborough, zgodne z prawem międzynarodowym - informuje Reuters, dodając, że chodzi o szybkie przepłynięcie okrętu, bez zatrzymywania się, przez wody terytorialne. Agencja odnotowuje, że 12 mil morskich to uznana międzynarodowo granica wód terytorialnych.

Reuters zwraca uwagę, że Pentagon nie odniósł się do tego konkretnego rejsu patrolowego. Rzecznik Pentagonu pułkownik Christopher Logan podkreślił, że wszystkie operacje sił morskich USA są prowadzone zgodnie z prawem międzynarodowym "i demonstrują, że Stany Zjednoczone będą latać, pływać i prowadzić operacje wszędzie tam, gdzie pozwala na to prawo międzynarodowe".

Rzecznik chińskiego MSZ Lu Kang oświadczył, że amerykański okręt naruszył suwerenność i interesy bezpieczeństwa Chin. Chiny "zdecydowanie sprzeciwiają się" wykorzystywaniu swobody żeglugi jako pretekstu do naruszania ich suwerenności i wzywają Stany Zjednoczone do "naprawienia błędów".

Chiński resort obrony wydał oświadczenie, w którym podkreślono, że powtarzające się wpływanie okrętów USA w ten rejon Morza Południowochińskiego "podważa regionalny pokój i stabilność" oraz szkodzi stosunkom dwustronnym.

Rozpatrując pozew Filipin Trybunał Arbitrażowy w Hadze uznał w lipcu 2016 roku za bezzasadne roszczenia Chin do traktowania znacznej części Morza Południowochińskiego jako ich własnej strefy ekonomicznej.

W orzeczeniu Trybunału wskazano, że Chiny naruszyły tradycyjne filipińskie prawa połowowe w rejonie mielizny Scarborough oraz pogwałciły suwerenne prawa Filipin prowadząc eksplorację złóż ropy i gazu na ławicy Reed Bank. Obie wspomniane formacje fizjograficzne wchodzą w skład archipelagu Spratly, do którego różnych części zgłaszają także roszczenia Wietnam, Malezja i Brunei.

Chiński rząd, który rości sobie prawa do około 85 proc. obszaru Morza Południowochińskiego, odrzucił orzeczenie trybunału.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 41675,00 $ tona -3,86% 25 sty
 Cynk 3614,00 $ tona -0,74% 25 sty
 Aluminium 3063,00 $ tona 0,62% 25 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.