• <
mewo_2022

PGNiG: uprawomocnił się wyrok sądu w Sztokholmie w sprawie skargi Gazpromu

gm

11.04.2022 22:13 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas PGNiG: uprawomocnił się wyrok sądu w Sztokholmie w sprawie skargi Gazpromu

Partnerzy portalu

PGNiG: uprawomocnił się wyrok sądu w Sztokholmie w sprawie skargi Gazpromu - GospodarkaMorska.pl
Terminal PGNiG. Źródło: Pixabay

Uprawomocnił się korzystny dla PGNiG wyrok Sądu Apelacyjnego w Sztokholmie dotyczący cen gazu w kontrakcie jamalskim - poinformowała w poniedziałek gazowa spółka. Wyjaśniono, że jest to rozstrzygnięcie ostateczne i wyczerpała się ścieżka prawna kwestionowania tego wyroku przez Gazprom.

„Gazprom nie złożył skargi kasacyjnej od wyroku Sądu Apelacyjnego w Sztokholmie oddalającego skargę o uchylenie wyroku końcowego Trybunału Arbitrażowego z 30 marca 2020 r. Wyrok Sądu Apelacyjnego z 9 marca 2022 r. jest prawomocny” - napisano w komunikacie PGNiG.

Jak wyjaśnia Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, tym samym dobiegła końca prawna batalia dotycząca rozstrzygnięcia Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie, które dotyczyło zmiany, na podstawie wniosku PGNiG, warunków cenowych w kontrakcie jamalskim od listopada 2014 r.

PGNiG przypomina, że wobec braku możliwości porozumienia polubownego, w maju 2015 r. PGNiG rozpoczęło przeciw Gazprom postępowanie arbitrażowe, a w lutym 2016 r. złożyło w tej sprawie pozew. W marcu 2020 r. Trybunał wydał korzystne dla PGNiG orzeczenie, zmieniające formułę ustalania ceny kupna-sprzedaży gazu w wiążącym spółki kontrakcie.

W czerwcu 2020 r. Gazprom złożył skargę o uchylenie wyroku Trybunału Arbitrażowego. W marcu 2022 r. Sąd Apelacyjny tę skargę oddalił jako bezzasadną.

Jak zaznacza polska spółka, w wyniku wdrożenia wyroku Trybunału Arbitrażowego, PGNiG otrzymało od Gazpromu kwotę 1,5 mld dolarów. Środki te spółka przeznaczyła na działania wzmacniające bezpieczeństwo energetyczne Polski, zgodne z realizowaną strategią dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw gazu.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.