• <
siemens_gamesa_2022

Gibraltar. Na aukcji sprzedano po raz pierwszy jacht rosyjskiego oligarchy

gm

24.08.2022 05:17 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Gibraltar. Na aukcji sprzedano po raz pierwszy jacht rosyjskiego oligarchy

Partnerzy portalu

Gibraltar. Na aukcji sprzedano po raz pierwszy jacht rosyjskiego oligarchy - GospodarkaMorska.pl
Fot. Marinetraffic.com

Na aukcji w Gibraltarze sprzedano we wtorek superjacht "Axioma", należący wcześniej do rosyjskiego miliardera Dmitrija Pumpjańskiego, który został objęty zachodnimi sankcjami w związku z rosyjską agresją na Ukrainę - podał Reuters.

"Axioma" stał się pierwszym rosyjskim superjachtem, który został sprzedany na aukcji w Europie. Do licytacji zgłoszono łącznie 63 oferty, ale nie ujawniono jeszcze, kim jest jej zwycięzca i ile zapłacił za nowy nabytek.

Superjacht został sprzedany na aukcji przez Sąd Admiralicji Gibraltaru w systemie zamkniętych ofert, które zostały przesłane drogą elektroniczną do południa we wtorek - wyjaśnił rzecznik sądu Nigel Hollyer.

72,5-metrowy jacht poszedł pod młotek na rzecz amerykańskiego banku inwestycyjnego JP Morgan, który twierdzi, że rosyjskich oligarcha jest mu winien ponad 20 milionów dolarów. Bank oświadczył, że chce odzyskać jedynie należne mu pieniądze, natomiast pozostała część sumy ze sprzedaży jachtu zostanie zadysponowana zgodnie z decyzję sądu w Gibraltarze.

Jednostka, która posiada sześć luksusowych kabin dla gości, basen, kino 3D, siłownię, jacuzzi oraz w pełni wyposażone spa, została zatrzymana po zacumowaniu w Gibraltarze w marcu.

58-letni Pumpjański jest właścicielem i prezesem zarządu OAO TMK, producenta rur stalowych dla przemysłu naftowo-gazowego, który w swoje produkty zaopatruje również rosyjski koncern energetyczny Gazprom. Został objęty sankcjami przez Wielką Brytanię, UE i USA tuż po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Według rządu Wielkiej Brytanii miliarder, którego majątek szacuje się na 1,84 miliarda funtów, jest jednym z oligarchów "najbliższych Putinowi".

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.