• <
smartre_2023

Pierwsza w historii wolna od dotacji morska farma wiatrowa na półmetku

zk

01.11.2022 21:20
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Pierwsza w historii wolna od dotacji morska farma wiatrowa na półmetku

Partnerzy portalu

 Pierwsza w historii wolna od dotacji morska farma wiatrowa na półmetku - GospodarkaMorska.pl
Fot. vattenfall-hollandsekust.nl

Jednostka Wind Osprey firmy Cadeler zainstalowała 70-tą turbinę wiatrową Siemens Gamesa o mocy 11 MW w morskiej farmie wiatrowej Hollandse Kust Zuid o docelowej mocy 1,5 GW w obszarze holenderskiego Morza Północnego.

Montaż 70-tej turbiny to kamień milowy i stanowi dokładnie półmetek realizacji projektu obejmującego 140 turbin.

Po pełnym zainstalowaniu i uruchomieniu, planowanym na lato 2023 roku Hollandse Kust Zuid stanie się największą działającą morską farmą wiatrową, a także pierwszą zbudowaną bez dotacji rządowych.

- Kiedy nasz zespół inżynierów rozpoczął planowanie tego projektu, po raz pierwszy w historii te gigantyczne turbiny wiatrowe o mocy 11 MW miały zostać zainstalowane na skalę komercyjną. Wymagało to umiejętnej pracy inżynierskiej i dobrej współpracy pomiędzy Vattenfall, Siemens Gamesa i Cadeler. Zespołowi udało się wypracować najlepsze możliwe rozwiązanie, aby z powodzeniem transportować więcej podzespołów przy każdym załadunku, przy zachowaniu maksymalnego wykorzystania statku i udowodnić koncepcję dla przyszłych projektów - poinformował Cadeler we wpisie w mediach społecznościowych.

Wind Osprey przetransportował pierwszą turbinę z zakładu Sif's Maasvlakte 2 w porcie w Rotterdamie i zainstalował ją na miejscu około 20 kilometrów od holenderskiej prowincji Zuid-Holland w połowie kwietnia.

Był to pierwszy przypadek zainstalowania jednostki SG 11.0-200 DD na morzu, która była również największą i najmocniejszą turbiną wiatrową zainstalowaną na morskiej farmie wiatrowej.

Farma wiatrowa dostarczyła pierwszą energię do holenderskiej sieci na początku sierpnia.

Właścicielami Hollandse Kust Zuid są Vattenfall, BASF i Allianz. Vattenfall jest liderem w rozwoju projektu.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.