• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

"Inicjatywa zbożowa": w środę ruch statków ze zbożem nie jest planowany

zk

01.11.2022 21:25 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski "Inicjatywa zbożowa": w środę ruch statków ze zbożem nie jest planowany

Partnerzy portalu

"Inicjatywa zbożowa": w środę ruch statków ze zbożem nie jest planowany - GospodarkaMorska.pl

Delegacje Ukrainy, Turcji i ONZ we Wspólnym Centrum Koordynacyjnym (ang. JCC) ustaliły, że nie będą planować jakiegokolwiek ruchu statków w ramach Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej na 2 listopada – powiadomiło przedstawicielstwo ONZ w JCC, regulującym funkcjonowanie korytarza zbożowego.

Na mocy umów zbożowych, które Rosja i Ukraina równolegle zawarły z ONZ i Turcją, JCC, w którym zasiadają te cztery kraje, koordynowało dotąd wywóz produktów rolnych z Ukrainy przez trzy porty na południu Ukrainy.

Po ogłoszeniu w niedzielę przez Moskwę zawieszenia udziału w inicjatywie zbożowej, Turcja i ONZ kontynuowały w poniedziałek inspekcje statków zgodnie z porozumieniami, już bez udziału kontrolerów z Rosji.

We wtorkowym komunikacie sekretariatu ONZ powiadomiono, że tego dnia inspektorzy z ONZ i Turcji przeprowadzili 36 inspekcji statków w portach ukraińskich.

Zaznaczono również, że ONZ pozostaje w ścisłym kontakcie z Turcją i „podejmuje wszelkie możliwe działania dla wznowienia pełnego działania JCC”.

Według informacji ukraińskiego ministerstwa infrastruktury już po ogłoszeniu przez Moskwę zawieszenia swojego udziału w porozumieniu przez korytarz zbożowy przepłynęło w obu kierunkach 17 statków.


Fot. Depositphotos

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.