• <
mewo_2022

Konferencja PSEW 2021. Jak będzie wyglądać transformacja energetyczna w Polsce? [WIDEO, ZDJĘCIA]

03.09.2021 05:00 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Konferencja PSEW 2021. Jak będzie wyglądać transformacja energetyczna w Polsce? [WIDEO, ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

Konferencja PSEW 2021. Jak będzie wyglądać transformacja energetyczna w Polsce? [WIDEO, ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Na przełomie sierpnia i września ponad 900 osób zaangażowanych w kwestie energetyczne w Polsce dyskutowało podczas Konferencji PSEW 2021 o zbliżającej się wielkimi krokami transformacji energetycznej w Polsce. Jednym z ważniejszych tematów poruszanych podczas paneli, ale także w kuluarach, była morska energetyka wiatrowa.


Konferencja PSEW 2021 odbyła się w Serocku w dniach 30 sierpnia – 1 września. Na imprezie pojawiło się blisko 1000 reprezentantów sektora, zarówno ze strony legislacyjnej, deweloperskiej, jak i przemysłowej.

– Tegoroczna edycja jest chyba rekordowa jeśli chodzi o wszystkie edycje naszych konferencji w Serocku. Ponad 900 osób, mnóstwo wystawców, szereg dyskusji na temat przyszłości. To tu, w Serocku dzisiaj bije serce jeżeli chodzi o dyskusje nad przyszłością polskiej energetyki odnawialnej i w ogóle energetyki jako takiej – podsumował Piotr Czopek, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

– Ta konferencja jest miejscem spotkań. Przyjeżdża tu wiele osób, które wiedzą wszystko na temat branży i tego co się dzieje. Chcą posłuchać tego, co nowego powiedzą politycy, co nowego zdradzą firmy. Ale wiele osób przyjeżdża głównie po to, żeby się spotkać, porozmawiać, poznać. Można powiedzieć, że częściowo to tutaj tworzy się local content – powiedziała portalowi GospodarkaMorska.pl wiceprezes zarządu organizującego konferencję Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Kamila Tarnacka.

Offshore – projekty mogą ruszyć

Uczestnicy konferencji podkreślali, że w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy w temacie morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku stało się bardzo wiele. Przede wszystkim pojawiły się niezbędne regulacje, które umożliwiły przejście projektów w kolejne etapy realizacji.

– Inwestorzy już od roku 2011, 2012, 2013 posiadali pozwolenia lokalizacyjne i nie mogli rozwijać projektów, bo nie było przepisów, które by im to umożliwiały. Nie było ustanowionego systemu wsparcia, który gwarantowałby im opłacalność tych projektów – tłumaczyła wiceprezes Tarnacka. Dodała, że opracowanie odpowiednich aktów legislacyjnych umożliwiło firmom ruszenie z projektami i kontraktowanie dostaw komponentów.

Wybudowanie morskich farm wiatrowych na Bałtyku ma stanowić ważny czynnik dla polskiej gospodarki.

– Do 2030 roku będziemy mieć 6 GW mocy w naszej części Morza Bałtyckiego. To ogromny boost dla gospodarki. To 70-100 miliardów złotych, które będzie w najbliższym dziesięcioleciu wpompowane w polską gospodarkę, w gospodarkę morską, w całe otoczenie – w porty, statki do budowy i obsługi MEW. To wszystko zaprocentuje. To dźwignia dla całej gospodarki – mówił Piotr Czopek.

Local content, czyli jak wciągnąć jak najwięcej polskich firm

Przy okazji każdej dyskusji dotyczącej offshore, również na konferencji PSEW2021, pojawiły się pytania o udział polskich przedsiębiorstw w łańcuchu dostaw. Inwestorzy twierdzą, że dostrzegają szanse, by jak najwięcej rodzimych podmiotów brało udział w ich projektach.

Michał Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor Polska, który realizuje wraz z Polenergią projekty Bałtyk II i Bałtyk III, w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl stwierdził, że aby local content był jak najwyższy, trzeba zaktywizować potencjalnych dostawców.

– W 2019 roku przeprowadziliśmy pierwszy w kraju Dzień Dostawcy, gdzie opowiedzieliśmy o projekcie, zapoznaliśmy potencjalne firmy polskie, które mogłyby partycypować w łańcuchu dostaw z dostawcami z tak zwanego Tier 1. W 2021 powtórzyliśmy tę serię workshopów, żeby dalej prowadzić taką aktywizację. Widzimy, że takich firm, które mogą w tym uczestniczyć, jest coraz więcej. Natomiast potrzebują one impulsu – stwierdził.

Takim impulsem może być ustawa sektorowa. Wiceprezes PSEW Kamila Tarnacka zapowiedziała, że takie porozumienie między rządem, przemysłem i inwestorami zostanie podpisane za dwa tygodnie.

– Chodzi o to, żeby wszystkie strony, które uczestniczą w procesie, wspólnie dążyły do tego samego celu, żeby ustalić ramy współpracy na temat tego, jak offshore ma się rozwijać. Lokalny łańcuch dostaw to jedno z ważniejszych postanowień tego dokumentu – przekazała.

Wtóruje jej Michał Kołodziejczyk z Equinor Polska, podkreślając, że potencjalni dostawcy produktów dla sektora offshore potrzebują przewidywalności rozwoju tej gałęzi gospodarki. Taką przewidywalność ma dać umowa sektorowa. Kołodziejczyk zwraca jednak uwagę, na jeszcze jeden ważny czynnik przy budowie lokalnego łańcucha dostaw – czas.

– Bardzo ważne jest, żeby chętne firmy podejmowały decyzje już teraz, żeby nie czekać. Chodzę i jak po kolędzie proszę, żeby to się działo – mówił Kołodziejczyk. – Equinor wszedł do Polski, kiedy żadnych ram dla offshore w kraju nie było, dlatego, że widzieliśmy potencjał. Wyniki prac, które my podejmowaliśmy 4-5 lat temu, są widoczne dopiero dzisiaj. Czyli tak naprawdę, żeby zaistnieć na tym rynku, trzeba czasu. To wymaga zbudowania zaplecza, doświadczenia, współpracy. To praca na lata – dodał.

Firmy chcące wziąć udział w rozwoju sektora offshore będą jednak potrzebować pomocy w odnalezieniu się na nowym rynku. W sukurs przychodzą zarówno inwestorzy, jak i inne instytucje, jak choćby powołana w tym roku przez Morską Agencję Gdynia spółka MAG Offshore.

– Zdajemy sobie sprawę z istnienia polskich prywatnych firm, które świadczą już usługi dla rynku offshore – powiedział Paweł Weiner, prezes MAG Offshore. – Zadaniem MAG Offshore jest skupianie tych firm w celu przedstawienia komplementarnej oferty dla klientów, inwestorów, deweloperów, którzy będą realizowali swoje projekty na Morzu Bałtyckim – podał.

Niezbędnych informacji udzielają też sami zainteresowani inwestorzy. Paweł Przybylski, dyrektor zarządzający Siemens Gamesa, powiedział, że firma od około dwóch lat prowadzi rozmowy i odpowiada na zapytania ze strony potencjalnych kandydatów na dostawców.

Nie tylko Bałtyk

Przybylski z Siemens Gamesa zauważył też, że firmy starające się o udział w budowie łańcucha dostaw dla farm wiatrowych na Bałtyku powinny myśleć szerzej.

– Myślę, że firmy z Polski są w stanie przekonać odbiorców z Tier 1, ale też inne firmy włączone w łańcuch dostaw do energetyki wiatrowej, i stać się ich dostawcami i z powodzeniem współpracować przez przynajmniej kilka następnych lat.

Podobnego zdania jest Michał Kołodziejczyk z Equinor Polska.

– Polskie firmy, które zaistnieją jako dostawcy i poddostawcy dużych firm z sektora Tier 1, z pewnością mogłyby być wykorzystywane na innych rynkach międzynarodowych. Rynek offshore'owy rozwija się bardzo dynamicznie na całym świecie. Jak słyszeliśmy na dzisiejszej konferencji, praktycznie co pół roku plany rozwoju offshore'u na świecie są aktualizowane in plus – powiedział.

Do realizacji projektów offshore'owych nie tylko na polskiej części Morza Bałtyckiego szykuje się także MAG Offshore. Paweł Weiner, prezes spółki ogłosił, że MAG planuje w ciągu kilkunastu miesięcy stworzyć trzy pierwsze porty serwisowe na Bałtyku.

– Naszym zdaniem terminal instalacyjny w Gdyni jest szalenie ważny i mamy nadzieję, że zostanie zrealizowany, ale wybiegamy w naszej koncepcji daleko do przodu i liczymy, że we współpracy z inwestorami uda nam się stworzyć przynajmniej trzy centra serwisowe: we Władysławowie, Łebie i Ustce. W dalszej perspektywie chcielibyśmy te porty przygotować także w Darłowie, Mrzeżynie, Kołobrzegu i Świnoujściu ze względu na drugą fazę realizacji projektów offshore w Polsce, jak również na kolejne fazy realizacji projektów morskich farm wiatrowych na całym Bałtyku – powiedział Weiner.

Według niego to właśnie porty serwisowe będą w dużej mierze odpowiadały za lokalny łańcuch dostaw. Będą także szansą na przekwalifikowanie się dla rybaków i osób pracujących w sektorze turystycznym. – To porty serwisowe zapewnią miejsca pracy na najbliższe 20-30 lat. Port instalacyjny jest wydarzeniem dużym, ale cyklicznym, związanym jedynie z fazą konstrukcyjną morskich farm wiatrowych. Natomiast to w portach serwisowych na co dzień będą się odbywały operacje morskie z wykorzystaniem małych jednostek serwisowych transportujących drobny sprzęt i serwisantów na turbiny wiatrowe – powiedział Paweł Weiner.

PSEW 2021: Transformacja niezbędna

Wielu uczestników konferencji PSEW 2021 zwracało uwagę, że przejście z energetyki węglowej na opartą na źródłach odnawialnych, jest nie tylko kwestią dostosowania się do narzuconych regulacji unijnych, ale przede wszystkim do realiów rynku.

– Mamy duże przemysłowe przedsiębiorstwa, które szukają partnerów do tego, żeby mieć czystą, zieloną energię. Ta czysta energia jest dla nich kluczowa, by być konkurencyjnym na rynkach zagranicznych. Konsument zachodnioeuropejski patrzy już dziś na produkt z perspektywy tego, jaki ślad węglowy on wytwarza. Jeśli w Polsce nie zapewnimy naszym wytwórcom możliwości korzystania z energii odnawialnej, ślad węglowy ich produktów będzie bardzo mocny. Nie będą mogli oni sprzedawać produktów do Zachodniej Europy, bo tamtejszy konsument tego po prostu nie kupi – powiedział dyrektor PSEW Piotr Czopek.

Podczas konferencji przedsiębiorcy podkreślali, że sektor potrzebuje stabilnych regulacji. Zarówno Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, jak i Zbigniew Gryglas, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych i pełnomocnik rządu ds. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej zapewniali, że działania podjęte ze strony rządu w najbliższym czasie będą umożliwiały pełne wykorzystanie możliwości sektora energetyki odnawialnej w Polsce.

  • Fot. GospodarkaMorska.pl

  • Fot. GospodarkaMorska.pl

  • Fot. GospodarkaMorska.pl

  • Fot. GospodarkaMorska.pl

  • Fot. GospodarkaMorska.pl

  • Fot. GospodarkaMorska.pl

  • Fot. GospodarkaMorska.pl

  • Fot. GospodarkaMorska.pl

  • Fot. GospodarkaMorska.pl

  • Fot. GospodarkaMorska.pl

  • Fot. PSEW

  • Fot. PSEW

  • Fot. PSEW

  • Fot. PSEW

  • Fot. PSEW

  • Fot. PSEW

  • Fot. PSEW

  • Fot. PSEW

Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.