• <

Na terenie morskiej farmy Fécamp zainstalowano pierwszy fundament grawitacyjny

09.08.2022 20:27
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Na terenie morskiej farmy Fécamp zainstalowano pierwszy fundament grawitacyjny

Partnerzy portalu

Na terenie morskiej farmy Fécamp zainstalowano pierwszy fundament grawitacyjny - GospodarkaMorska.pl
Fot. Saipem

Realizacja projektu morskiej farmy wiatrowej Fécamp we Francji przebiega zgodnie z planem – przekonują inwestorzy. W sierpniu na jej obszarze morskim zostały zainstalowane pierwsze fundamenty grawitacyjne.

1 sierpnia pomyślnie zakończono montaż pierwszego fundamentu na terenie farmy wiatrowej Fécamp.

Konsorcjum złożone ze spółek Bouygues Travaux Publics, Saipem i Boskalis jest odpowiedzialne za budowę, transport i montaż fundamentów grawitacyjnych, na których zostaną posadowione turbiny wiatrowe. Każdy fundament waży prawie 5000 ton i mierzy 31 metrów średnicy u podstawy. Wysokość fundamentu, wynosząca od 48 do 54 metrów, zmienia się w zależności od głębokości morza pod powierzchnią wody.


W porcie w Hawrze (największy port przemysłowy we Francji) fundamenty grawitacyjne są ładowane jeden po drugim na barki mieszczące w sumie trzy elementy. Następnie są bezpiecznie mocowane do barki. Holowniki transportują je na miejsce budowy, gdzie statek instalacyjny Sleipnir, działający pod flagą Saipem, jeden z największych statków dźwigowych na świecie, instaluje je, układając na dnie morskim

Wcześniej statek Rockpiper firmy Boskalis układał na dnie morza warstwę żwiru, aby zapewnić równe podłoże. Po ułożeniu fundamenty są podsypywane dodatkowo żwirem.

Projekt Fécamp Offshore Wind u północno-zachodnich wybrzeży Francji, niedaleko Dieppe, realizują wspólnie spółka Enbridge i jej partner EDF Renouvelables. Projekt wiatrowy o mocy 497 MW będzie obejmował 71 turbin Siemens Gamesa Renewable Energy o mocy 7 MW każda, które zostaną wyprodukowane we Francji.

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.