• <
mewo_2022

Jakie łopaty będą kręcić się na polskim Bałtyku?

18.10.2022 23:50
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Jakie łopaty będą kręcić się na polskim Bałtyku?

Partnerzy portalu

Jakie łopaty będą kręcić się na polskim Bałtyku? - GospodarkaMorska.pl
Fot. Siemens Gamesa

Krajobraz Morza Bałtyckiego wkrótce zapełni się nowymi elementami. Rozwijające się morskie farmy wiatrowe będą miały spory udział w polskim rynku energii. Niedługo ruszają budowy. W miarę rozwoju technologii w rodzimych projektach będą instalowane turbiny nowej generacji. Siemens Gamesa pokazuje nam, jakie rozwiązania chce wprowadzić w ramach swoich kontraktów dla farm offshore w Polsce.

Siemens Gamesa, światowy lider w produkcji i serwisowaniu offshore’owych turbin wiatrowych, otrzymał kontrakty na trzy projekty w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Morzu Bałtyckim. Pierwszy z nich dotyczy RWE, dewelopera odpowiedzialnego za F.E.W. Baltic II, a drugi i trzeci to Polenergia/Equinor, które razem rozwijają projekty MFW Bałtyk II I MFW Bałtyk III. Te trzy firmy wybrały Siemens Gamesę jako swojego preferowanego dostawcę turbin wiatrowych. Jakich rozwiązań można zatem spodziewać się w nadchodzących projektach?

SG 14-236 DD – najnowszy model w polskich projektach

Najnowszy model turbiny offshore’owej Siemens Gamesa ma większy wirnik niż jego poprzednik, SG 14-222. Może wyprodukować 14 MW, a nawet 15 MW (przy użyciu rozwiązania PowerBoost). Prototyp turbiny z 222-metrowym wirnikiem został zainstalowany w 2021 roku w Duńskim Narodowym Centrum Testów dla Wielkich Turbin w Østerild. Niedawno, po roku pracy, podczas którego prototyp przeszedł dokładne testy, osiągnął on rekord w produkcji największej ilości energii w ciągu doby. Urządzenie wyprodukowało niebywałą ilość 359 megawatogodzin, co odpowiada energii mogącej zapewnić prąd średniej wielkości samochodowi elektrycznemu na dystansie ok. 1,8 miliona kilometrów. Prototyp SG 14-236 DD będzie zainstalowany niebawem, jedynie kilkaset metrów od istniejącej turbiny Siemens Gamesy w centrum testowym. Kontrakty warunkowe z Polenergią/Equinorem dla projektów Bałtyk II i Bałtyk III były pierwszymi ogłoszonymi, w których turbiny SG 14-236 DD zostaną użyte komercyjnie.

Ulepszona wersja

SG-236 DD ma wiele podobnych parametrów do SG 14-222. Oba modele są klasy wiatru I, S i mają tę samą moc nominalną 14 MW. Różnica leży w długości wirnika. Najnowszy model, jak informuje już jego nazwa, ma wirnik o średnicy 236 metrów, podczas gdy średnica wirnika SG-222 DD wynosi 222 metry. Większa średnica wirnika przekłada się na zwiększoną produkcję energii. Łopata turbiny „zamiata” większe połacie powietrza, dzięki czemu większa ilość energii kinetycznej z wiatru może być przetworzona na prąd. Dokładnie: SG 14-236 DD ma powierzchnię omiatania wirnikiem równą 43 500 m2, podczas gdy ten sam współczynnik dla SG 14-222 DD wynosi 39 000 m2.

Model SG 14-236 DD będzie dostępny na rynku w 2024 roku.

RecyclableBlade – przyszłość jeszcze bardziej zielona

RecyclableBlade firmy Siemens Gamesa to pierwsza na świecie łopata turbiny wiatrowej w pełni poddająca się recyklingowi. Wypuszczona w 2021 roku, jest dostępna zarówno dla farm lądowych, jak morskich.
Parametry wydajności są tu takie same jak w innych łopatach Siemens Gamesa. Rewolucyjnym rozwiązaniem jest możliwość oddzielenia komponentów tak, by po zakończeniu cyklu życia turbiny można było ich ponownie użyć. Po zakończeniu pracy na turbinie, materiały mogą być zebrane i użyte w innych gałęziach przemysłu, np. do produkcji walizek kabinowych.

Siemens Gamesa zobligował się do wyprodukowania w pełni recyklingowanej turbiny do roku 2040. Być może zobaczymy nowe, jeszcze bardziej zrównoważone rozwiązania w przyszłych projektach kolejnych faz rozwoju morskich farm wiatrowych w Polsce.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.