Według doniesień zagranicznych mediów, niemiecki koncern energetyczny Siemens Energy rozważa przejęcie pełnej kontroli nad hiszpańskim producentem Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE). W jego planie jest wycofanie wiatrowego lidera z giełdy.
W efekcie zapowiedzi, hiszpańska Komisja Rynku Papierów Wartościowych (CNMV) zawiesiła w środę obrót akcjami Siemens Gamesa. Jak czytamy w komunikacie dotyczącym wyników spółki za drugi kwartał 2022 roku, utrzymujące się ograniczenia w globalnych łańcuchach dostaw nadal wywierają wpływ na działalność Siemens Energy, głównie w SGRE.
"Trudne rynki dostaw spotęgowały skutki, które doprowadziły do ciągłych problemów operacyjnych. W rezultacie w drugim kwartale SGRE odnotowało skorygowany wskaźnik EBITA na poziomie ujemnym w wysokości 301 mln euro" – czytamy w komunikacie.
O trudnej sytuacji SGRE informowali przedstawiciele spółki matki podczas konferencji.
– Ponownie rozczarowujące są wyniki Siemens Gamesa, które w znacznym stopniu obciążają Siemens Energy – powiedział Christian Bruch, dyrektor generalny Siemens Energy, cytowany przez agencję Reuters. Jak dodał, sytuacja "pogorszyła się jeszcze bardziej od czasu ostatniego ostrzeżenia o zyskach".
SGRE jest dla Siemens Energy kluczową spółką. Dzięki większościowemu udziałowi (67 proc.) w spółce produkującej turbiny wiatrowe firma Siemens Energy jest światowym liderem na rynku OZE. SGRE powstała w 2017 roku w wyniku połączenia hiszpańskiej Gamesy i niemieckiej Siemens Wind Power.
"Zarząd rozważa ogłoszenie wezwania do zapłaty za wszystkie znajdujące się w obrocie akcje Siemens Gamesa Renewable Energy z zamiarem wycofania się z obrotu giełdowego" podał Siemens Energy w oświadczeniu.
Siemens Energy zaznaczył, że wynik tych rozważań jest otwarty i że żadna decyzja nie została podjęta. Na razie nie ma pewności, że transakcja dojdzie do skutku.
Źródło: Siemens Gamesa, Reuters
Pływające farmy wiatrowe szansą dla polskiego local content? Wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem
Japonia planuje produkcję energii z prądów morskich
Budimex zainteresowany inwestycjami w offshore
Korea Południowa szuka sojuszy w offshore wind. Doosan zaczął od Siemens Gamesa
Norweska branża offshore wind szuka szans biznesowych w Japonii
Vestas pionierem. Pierwsza na świecie jednostka CTV zasilana wodorem