• <
mewo_2022

Siemens Energy przejmie pełną kontrolę nad Siemens Gamesa?

25.05.2022 11:29
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Siemens Energy przejmie pełną kontrolę nad Siemens Gamesa?

Partnerzy portalu

Siemens Energy przejmie pełną kontrolę nad Siemens Gamesa? - GospodarkaMorska.pl
Fot. prasowe

Według doniesień zagranicznych mediów, niemiecki koncern energetyczny Siemens Energy rozważa przejęcie pełnej kontroli nad hiszpańskim producentem Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE). W jego planie jest wycofanie wiatrowego lidera z giełdy. 

W efekcie zapowiedzi, hiszpańska Komisja Rynku Papierów Wartościowych (CNMV) zawiesiła w środę obrót akcjami Siemens Gamesa. Jak czytamy w komunikacie dotyczącym wyników spółki za drugi kwartał 2022 roku, utrzymujące się ograniczenia w globalnych łańcuchach dostaw nadal wywierają wpływ na działalność Siemens Energy, głównie w SGRE. 

"Trudne rynki dostaw spotęgowały skutki, które doprowadziły do ciągłych problemów operacyjnych. W rezultacie w drugim kwartale SGRE odnotowało skorygowany wskaźnik EBITA na poziomie ujemnym w wysokości 301 mln euro" – czytamy w komunikacie. 

O trudnej sytuacji SGRE informowali przedstawiciele spółki matki podczas konferencji. 

– Ponownie rozczarowujące są wyniki Siemens Gamesa, które w znacznym stopniu obciążają Siemens Energy – powiedział Christian Bruch, dyrektor generalny Siemens Energy, cytowany przez agencję Reuters. Jak dodał, sytuacja "pogorszyła się jeszcze bardziej od czasu ostatniego ostrzeżenia o zyskach".

SGRE jest dla Siemens Energy kluczową spółką. Dzięki większościowemu udziałowi (67 proc.) w spółce produkującej turbiny wiatrowe firma Siemens Energy jest światowym liderem na rynku OZE. SGRE powstała w 2017 roku w wyniku połączenia hiszpańskiej Gamesy i niemieckiej Siemens Wind Power.

"Zarząd rozważa ogłoszenie wezwania do zapłaty za wszystkie znajdujące się w obrocie akcje Siemens Gamesa Renewable Energy z zamiarem wycofania się z obrotu giełdowego" podał Siemens Energy w oświadczeniu.

Siemens Energy zaznaczył, że wynik tych rozważań jest otwarty i że żadna decyzja nie została podjęta. Na razie nie ma pewności, że transakcja dojdzie do skutku.


Źródło: Siemens Gamesa, Reuters

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.