• <

Ruszyła produkcja gondoli wiatrowych 11 MW dla morskiej farmy wiatrowej Hollandse Kust Zuid

27.01.2022 20:15
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Ruszyła produkcja gondoli wiatrowych 11 MW dla morskiej farmy wiatrowej Hollandse Kust Zuid

Partnerzy portalu

Ruszyła produkcja gondoli wiatrowych 11 MW dla morskiej farmy wiatrowej Hollandse Kust Zuid - GospodarkaMorska.pl
Fot. Siemens Gamesa

Hiszpański producent Siemens Gamesa rozpoczął seryjną produkcję morskiej turbiny wiatrowej SG 11.0-200 DD o mocy 11 MW. Pierwsza gondola opuściła halę fabryczną w Cuxhaven w północnych Niemczech 14 stycznia 2022 roku. Turbiny posłużą produkcji energii na terenie farmy morskiej Hollandse Kust Zuid.

W pełni skompletowane turbiny wiatrowe zostaną dostarczone na potrzeby realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej Hollandse Kust Zuid o mocy 1500 MW, realizowanego przez Vattenfall w części Morza Północnego należącą do Holandii. Instalacja ma być pierwszą na świecie morską farmą wiatrową, która powstanie bez systemów wsparcia publicznego.

- Wprowadzenie na rynek pierwszej seryjnie produkowanej turbiny SG 11.0-200 DD to wspaniały początek roku. Jestem bardzo dumny, że udało nam się dotrzymać harmonogramu pomimo przeciwności losu związanych z pandemią COVID-19 – powiedział Anton Bak, kierownik zakładu w Cuxhaven.

Z uwzględnieniem wspomnianego projektu Siemens Gamesa posiada zamówienia na turbiny o łącznej mocy ponad 5 GW, z których około 3,1 GW stanowią zamówienia na turbiny o mocy 11 MW. Spółka po raz pierwszy zaprezentowała morską turbinę wiatrową o mocy jednostkowej 11 MW w listopadzie 2019 roku, natomiast w marcu 2020 roku ogłosiła zmodernizowaną wersję z 200-metrowym rotorem.

Od tego czasu Siemens zaprezentował także turbinę o mocy 14 MW, z możliwością uzyskania mocy 15 MW - zainstalował jej prototyp i wyprodukował z niego pierwszą energię. Siemens Gamesa rozpoczął przebudowę i modernizację zakładu w Cuxhaven w północnych Niemczech latem 2021 roku, aby przygotować go do seryjnej produkcji kolejnej generacji morskich turbin wiatrowych o mocy 14 MW.

- Zakład oraz nowa turbina będą odgrywać główną rolę w globalnym rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Jesteśmy szczególnie zadowoleni, że możemy wspierać nowe cele niemieckiego rządu w zakresie offshore wind poprzez lokalną produkcję i tworzenie wartości, aby zapewnić sukces transformacji energetycznej w Niemczech – powiedział Marc Becker, prezes Siemens Gamesa Offshore Business Unit i dyrektor zarządzający Siemens Gamesa w Niemczech.

Zakład w Cuxhaven został otwarty po raz pierwszy w 2017 roku, a w lutym 2018 roku wyprodukowano tam pierwszą gondolę. W latach 2018-2019 producent wyprodukował w Cuxhaven turbiny o mocy 7 MW, a do lata 2021 roku wyprodukował ponad 400 turbin o mocy 8 MW. W Cuxhaven zatrudnionych jest około 600 pracowników, a sam zakład zaopatruje w komponenty morskie farmy wiatrowe na całym świecie.


Tagi:
siemens, gamesa
seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.