• <
ambermarine_2023_1100x200

TSS Pioneer będzie obsługiwał farmy wiatrowe Greater Changhua pod banderą Tajwanu [WIDEO]

15.03.2022 17:11
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas TSS Pioneer będzie obsługiwał farmy wiatrowe Greater Changhua pod banderą Tajwanu [WIDEO]

Partnerzy portalu

TSS Pioneer będzie obsługiwał farmy wiatrowe Greater Changhua pod banderą Tajwanu [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl
Fot. MOL

Do stoczni VARD Vung Tau w Wietnamie, należącej do norweskiej grupy VARD Group, dostarczono 8 marca nowy statek serwisowy SOV (service operation vessel) zbudowany przez Ta San Shang Marine, wspólną spółkę Mitsui O.S.K. Lines (MOL)i Ta Tong Marine. 

Japoński potentat morski grupa MOL dąży do zmniejszenia swojego wpływu na środowisko poprzez aktywne wdrażanie statków o bardziej przyjaznym napędzie, oraz angażując się w rozwój morskiej energetyki wiatrowej. Wkrótce jego nowy statek TSS Pioneer popłynie na wody Tajwanu, a gdy tylko będzie gotowy do eksploatacji, zostanie wyczarterowany przez Ørsted, wiodącą na świecie firmę zajmującą się morską energetyką wiatrową. Jednostka będzie przeznaczona do obsługi morskich farm wiatrowych Greater Changhua 1 i 2a o mocy 900 MW. 

Pierwsza faza farmy wiatrowej zakłada instalację 111 turbin wiatrowych produkcji Siemens Gamesa o mocy 8 MW wraz z dwiema podstacjami na morzu. Te dwa projekty mają zostać uruchomione do końca 2022 roku, podczas gdy Ørsted planuje rozwijać dodatkowe fazy projektu.

Źródło: MOL

Załoga statku będzie wspierała eksploatację i konserwację (O&M) pierwszych, wielkoskalowych farm wiatrowych na Tajwanie. Statek zapewni optymalne warunki pracy na morzu, a dzięki trapowi do pracy zapewni technikom bezpieczny dostęp do turbin wiatrowych.

Statek SOV mierzy 85,4 metrów długości, a jego szerokość sięga 19,5 m. Zanurzenie jednostki sięga 5,6 metrów. Na pokładzie może znaleźć się 90 członków załogi i  pasażerów. SOV posiada miejsca noclegowe dla techników O&M, umożliwiające im przebywanie na morzu przez dłuższy czas. SOV jest wyposażony w system dynamicznego pozycjonowania (DPS), który stale zapewnia bezpieczną odległość między statkiem a platformami morskich turbin wiatrowych. Z kolei dzięki trapowi Walk to Work z funkcją kompensacji ruchu (pochłaniającą ruchy kadłuba spowodowane wiatrem, falami itp.) SOV umożliwia technikom bezpieczne przemieszczanie się między statkiem a turbinami wiatrowymi.

Tajwan kontynuuje transformację z paliw kopalnych w stronę OZE, ustanawiają cel na poziomie 5,6 GW  w offshore wind oraz 20 GW w fotowoltaice do 2025 roku. Oczekuje się, że morska energetyka wiatrowa będzie jednym z głównych źródeł OZE na Tajwanie ze względów geograficznych. 


seaway7
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.