Pierwszy z 71 fundamentów grawitacyjnych dla morskiej farmy wiatrowej Fécamp o mocy 500 MW został umieszczony na barce transportowej w stoczni Bougainville w Grand Port Maritime w Le Havre we Francji. Zostanie on przed przetransportowany i zamontowany u wybrzeży Normandii.
Projekt powstaje w odległości 13-22 km od wybrzeża Francji. Za dostawę i montaż fundamentów pod morską farmę wiatrową odpowiedzialne jest konsorcjum firm Boskalis, Saipem i Bouygues Construction.
Produkcja fundamentów rozpoczęła się w grudniu 2020 roku, a pierwsze jednostki ukończono na początku tego roku.
Każdy z fundamentów waży 5000 ton i ma 31 metrów średnicy podstawy. Wysokość fundamentu grawitacyjnego zależy od miejsca instalacji i wynosi od 48 do 54 metrów. Głębokość wody w miejscu instalacji na morzu waha się między 25 a 30 metrów.
Transport i montaż fundamentów zostanie wykonany za pomocą ciężkiego statku dźwigowego Saipem 7000.
Za projekt, budowę i instalację fundamentów odpowiadają Bouygues, lider konsorcjum, oraz Saipem. Boskalis wykona zabezpieczenie przed szorowaniem i balastowanie fundamentów po instalacji.
Morska farma wiatrowa Fécamp będzie wyposażona w 71 turbin wiatrowych Siemens Gamesa SWT-7.0-154.
Firma Siemens Gamesa wyczarterowała statek operacyjny Acta Auriga firmy Acta Marine do obsługi jednostki-robota (SOV) w celu wsparcia działań związanych z uruchomieniem francuskiej morskiej farmy wiatrowej.
Kilka dni temu deweloperzy projektu, EDF Renouvelables, EIH Sarl, spółka zależna Enbridge oraz Wpd, oficjalnie otworzyli bazę operacyjną i konserwacyjną (O&M) farmy wiatrowej, która w pierwszej kolejności będzie służyła budowie farmy wiatrowej, a od 2023 roku pomieści zespoły obsługi i konserwacji.
Po pełnym uruchomieniu w przyszłym roku morska farma wiatrowa Fécamp będzie wytwarzać równowartość rocznego zużycia energii elektrycznej 770 000 osób, czyli 60 procent mieszkańców Seine-Maritime.
Litwa. Nieznany wrak odkryty podczas badań dna na potrzeby MEW
Siemens Energy otrzyma 7,5 mld euro pomocy rządowej
Wielka Brytania pozyskuje inwestorów do największej na świecie farmy wiatrowej
Trendy i wizje rozwojowe morskich elektrowni wiatrowych. Konkurs Politechniki Morskiej w Szczecinie
PGE i Ørsted wybrały wykonawcę certyfikacji dla Baltica 2
Kto jest kim w polskim offshore? Baltic Maritime Broker