• <
ambermarine_2023_1100x200

Pierwszy podkład grawitacyjny gotowy na projekt w Fécamp

sg

01.07.2022 21:19
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Pierwszy podkład grawitacyjny gotowy na projekt w Fécamp

Partnerzy portalu

Pierwszy podkład grawitacyjny gotowy na projekt w Fécamp - GospodarkaMorska.pl
Fot. wpd

Pierwszy z 71 fundamentów grawitacyjnych dla morskiej farmy wiatrowej Fécamp o mocy 500 MW został umieszczony na barce transportowej w stoczni Bougainville w Grand Port Maritime w Le Havre we Francji. Zostanie on przed przetransportowany i zamontowany u wybrzeży Normandii.

Projekt powstaje w odległości 13-22 km od wybrzeża Francji. Za dostawę i montaż fundamentów pod morską farmę wiatrową odpowiedzialne jest konsorcjum firm Boskalis, Saipem i Bouygues Construction. 

Produkcja fundamentów rozpoczęła się w grudniu 2020 roku, a pierwsze jednostki ukończono na początku tego roku.

Każdy z fundamentów waży 5000 ton i ma 31 metrów średnicy podstawy. Wysokość fundamentu grawitacyjnego zależy od miejsca instalacji i wynosi od 48 do 54 metrów. Głębokość wody w miejscu instalacji na morzu waha się między 25 a 30 metrów.

Transport i montaż fundamentów zostanie wykonany za pomocą ciężkiego statku dźwigowego Saipem 7000.

Za projekt, budowę i instalację fundamentów odpowiadają Bouygues, lider konsorcjum, oraz Saipem. Boskalis wykona zabezpieczenie przed szorowaniem i balastowanie fundamentów po instalacji.

Morska farma wiatrowa Fécamp będzie wyposażona w 71 turbin wiatrowych Siemens Gamesa SWT-7.0-154.

Firma Siemens Gamesa wyczarterowała statek operacyjny Acta Auriga firmy Acta Marine do obsługi jednostki-robota (SOV) w celu wsparcia działań związanych z uruchomieniem francuskiej morskiej farmy wiatrowej.

Kilka dni temu deweloperzy projektu, EDF Renouvelables, EIH Sarl, spółka zależna Enbridge oraz Wpd, oficjalnie otworzyli bazę operacyjną i konserwacyjną (O&M) farmy wiatrowej, która w pierwszej kolejności będzie służyła budowie farmy wiatrowej, a od 2023 roku pomieści zespoły obsługi i konserwacji.

Po pełnym uruchomieniu w przyszłym roku morska farma wiatrowa Fécamp będzie wytwarzać równowartość rocznego zużycia energii elektrycznej 770 000 osób, czyli 60 procent mieszkańców Seine-Maritime.

seaway7
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.