• <

Siemens Gamesa i Siemens Energy wraz z Odfjell Oceanwind rozwijają mobilne jednostki MoU

zk

21.06.2021 15:43 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Siemens Gamesa i Siemens Energy wraz z Odfjell Oceanwind rozwijają mobilne jednostki MoU
Siemens Gamesa i Siemens Energy wraz z Odfjell Oceanwind rozwijają mobilne jednostki MoU - GospodarkaMorska.pl
Fot. odfjell-oceanwind.com

Siemens Gamesa i Siemens Energy podpisały umowę (MoU) z Odfjell Oceanwind w celu współpracy przy rozwoju mobilnych morskich jednostek wiatrowych (MOWU).

Odfjell Oceanwind, część norweskiej grupy Odfjell, posiada i obsługuje flotę jednostek MOWU, których głównym celem jest dostarczanie energii elektrycznej do odbiorców „poza siecią” lub „poza mikrosieciami”. Firma działa jako „armator”, a usługi z wykorzystaniem mobilnych jednostek są świadczone na zasadzie wynajmu.

Według Odfjell Oceanwind, MOWU idealnie nadają się do zasilania instalacji naftowych i gazowych, które wymagają zaopatrzenia w energię przez ograniczony czas, zazwyczaj do zamknięcia produkcji na danym polu.

Zielona intencja 

Intencją protokołu ustaleń jest, aby firmy wspólnie opracowały wersję MoU z hybrydą Odfjell Oceanwind WindGrid™ przystosowaną dla mikrosieci.  w których emisje mogłyby zostać zmniejszone nawet o 70 procent w porównaniu z wytwarzaniem energii z turbin gazowych lub silników Diesla. 

WindGrid™ ma wykorzystywać rozwiązanie do magazynowania energii BlueVault™ firmy Siemens Energy, które obejmuje baterie, sieci AC PowerGrid, transformatory, tablice rozdzielcze i system sterowania zasilaniem.

– Zarówno Siemens Energy, jak i Odfjell OceanWind mają wspólny cel, jakim jest dekarbonizacja sektora energetycznego – oznajmił Bjørn Einar Brath, dyrektor Siemens Energy AS.

– Koncepcja morskiej mobilnej jednostki Odfjell Oceanwind stanowi innowacyjne i obiecujące rozwiązanie, w którym nasze baterie i system kontroli mocy mogą pomóc w zapewnieniu bezpiecznego i niezawodnego magazynowania energii dla jednostek wiatrowych – dodał.

Półzanurzalne MOWU Odfjell Oceanwind przystosowane do pracy w trudnych warunkach, są przeznaczone do wykorzystania morskich turbin wiatrowych Siemens Gamesa SG 14-222 DD lub SG 11.0-200 DD o mocy odpowiednio 14 MW lub 11 MW.

– Bezpieczne łączenie obecnych mocnych stron z innowacyjnymi rozwiązaniami, to znak rozpoznawczy Siemens Gamesa. Cieszy nas możliwość pomocy w rozwoju mobilnych morskich jednostek wiatrowych z udziałem Odfjell Oceanwind i Siemens Energy oraz przyszłościowe możliwości, jakie te jednostki mogą zapewnić. Branża energii odnawialnej szybko ewoluuje, i jesteśmy podekscytowani, że mimo dotychczasowych osiągnięć Siemens Gamesa, czujemy, że dopiero zaczynamy naszą podróż na morzu – powiedział Marc Becker, dyrektor generalny Siemens Gamesa Offshore.

– Odfjell Oceanwind jest na szybkim torze rozwoju, aby zbudować flotę do wynajęcia pływających mobilnych jednostek wiatrowych, które mogą przyczynić się do osiągnięcia celów redukcji emisji w przemyśle naftowym i gazowym szybciej niż jakakolwiek inna dostępna technologia – skomentował nowo mianowany dyrektor generalny Odfjell Oceanwind, Za Lunda.

– Współpraca zarówno z Siemens Gamesa, jak i Siemens Energy daje nam dostęp do światowych, sprawdzonych rozwiązań dla turbin wiatrowych, magazynowania energii, a także rozwiązań w zakresie zasilania i integracji z platformami hosta. Jest to dla nas kluczowe, aby zminimalizować czas wprowadzania na rynek i móc szybko skalować dostępne technologie. Naszą ambicją jest, aby od 2024 roku pierwsze jednostki wytwarzały energię ze źródeł odnawialnych – dodał. 


GEOFUSION_790x140
ned_project_390x100

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39475,00 $ tona -1,13% 2 gru
 Cynk 3293,00 $ tona -0,06% 2 gru
 Aluminium 2654,00 $ tona -0,56% 2 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.