• <
siemens_gamesa_2022

Wszystkie turbiny zainstalowane na farmie wiatrowej RWE Kaskasi - ponad dwie trzecie z nich już dostarcza ekologiczny prąd

24.11.2022 13:10
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Wszystkie turbiny zainstalowane na farmie wiatrowej RWE Kaskasi - ponad dwie trzecie z nich już dostarcza ekologiczny prąd

Partnerzy portalu

Wszystkie turbiny zainstalowane na farmie wiatrowej RWE Kaskasi - ponad dwie trzecie z nich już dostarcza ekologiczny prąd - GospodarkaMorska.pl

Ta 342-megawatowa farma wiatrowa RWE dostarczy prąd do ponad 400 000 gospodarstw domowych. Deweloper pilotuje program, w którym zainstalowano w turbinach pierwsze na świecie łopaty wirnika nadające się do recyklingu, wyprodukowane przez Siemens Gamesa.

- Wspólnie z partnerami nasz zespół wytrwale dążył do zainstalowania turbin na  naszej szóstej farmie wiatrowej u wybrzeży Niemiec. Od lipca w rejonie Helgoland udało się zainstalować łącznie 38 turbin wiatrowych. Właśnie takiej determinacji potrzebujemy, ponieważ szybsza ekspansja offshore pozwala nam osiągnąć nasze cele klimatyczne, jak również większą suwerenność energetyczną - mówił Sven Utermöhlen, CEO Wind Offshore, RWE Renewables.

Ostatnia turbina na należącej do RWE farmie wiatrowej Kaskasi została już zainstalowana 35 kilometrów na północ od niemieckiej wyspy Helgoland. Ponad dwie trzecie z 38 turbin farmy dostarcza już do sieci zielony prąd.

Kaskasi to szósta farma wiatrowa RWE u wybrzeży Niemiec.

Cały projekt ma zostać uruchomiony do końca roku. Wtedy Kaskasi będzie w stanie dostarczyć energię elektryczną, która zaspokoi potrzeby ponad 400 tys. gospodarstw domowych rocznie.

Jest to porównywalne z liczbą gospodarstw domowych w dużym mieście, takim jak Frankfurt nad Menem.

Pierwsze na świecie łopaty wirnika nadające się do recyklingu poddane próbie


Farmy wiatrowe takie jak Kaskasi mogą dostarczać ekologiczną energię elektryczną przez co najmniej 25 lat. Co jednak dzieje się z zużytymi komponentami po tym czasie? Dla wielu elementów, takich jak wieże turbin, opracowano już praktyki recyklingu.

Jednak recykling łopat okazał się zdecydowanie większym wyzwaniem. Materiały kompozytowe stosowane w łopatkach wirnika są na bazie żywic, co utrudnia ich oddzielenie po wycofaniu z eksploatacji.

Tak było do tej pory. Na farmie wiatrowej RWE w Kaskasi niektóre turbiny wytwarzają teraz energię elektryczną dzięki pierwszym na świecie łopatom wirnika nadającym się do recyklingu. Unikalną cechą łopat Siemens Gamesa RecycableBlade jest innowacyjna żywica, która jako pierwsza umożliwia oddzielenie od siebie poszczególnych komponentów dzięki specjalnej strukturze chemicznej. Proces separacji chroni właściwości materiałów, umożliwiając ich ponowne wykorzystanie w innych zastosowaniach - na przykład w przemyśle motoryzacyjnym.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.