• <
mewo_2022

PGE wybrała doradcę ds. finansowania offshore. To Société Générale

13.08.2021 06:00 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore PGE wybrała doradcę ds. finansowania offshore. To Société Générale

Partnerzy portalu

PGE wybrała doradcę ds. finansowania offshore. To Société Générale  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

PGE wybrała grupę finansową Société Générale na doradcę do aranżacji i zdobycia finansowania dla budowy morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3 - poinformowała w czwartek spółka. Oferta francuskiej grupy opiewa na 8,5 mln zł netto.

Wybór doradcy nastąpił na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych w trybie sektorowych negocjacji z ogłoszeniem.

Jak informuje PGE, w postępowaniu oferty złożyło trzech chętnych. Wszystkie mieściły się w budżecie zamawiającego. Najkorzystniejszą ofertę na 8,5 mln zł netto złożyło Société Générale. 

Okazuje się jednak, że umowa z wybranym wykonawcą zostanie zawarta po upływie 10-dniowego terminu na wniesienie odwołania.


– Wybranie doradcy finansowego w projekcie budowy morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3 na Morzu Bałtyckim to kolejny krok w realizacji Programu Offshore Grupy PGE. Współpraca z instytucją o ugruntowanej pozycji na europejskim rynku finansowym, jakim jest Société Générale, dowodzi, że PGE, będąc największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym w Polsce, cieszy się zaufaniem instytucji finansowych – ocenił prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Projekty budowy farm Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy 2,5 GW PGE realizuje wspólnie z duńskim Orstedem. Obie spółki posiadają po 50 proc. udziałów w projektach. PGE planuje, że Baltica 3 o mocy zainstalowanej 1045 MW zostanie oddana do użytku w 2027 r., a zamknięcie finansowania dla tej inwestycji jest planowane na 2023 r. Natomiast farma Baltica 2 o mocy 1 498 MW ma zostać oddana do użytku w 2028 r., a zamknięcie finansowania dla niej jest planowane na 2024 r.

Jak przypomniała PGE, spółka będzie finansować swoją część wydatków przy budowie farm kapitałem własnym oraz poprzez pozyskanie długu zewnętrznego w formule project finance.

Źródło: AK, PAP

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.