Do 2050 roku cała energia wytwarzana dla klientów PGE Polskiej Grupy Energetycznej pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych. Jedną z dróg do realizacji tego celu strategicznego jest budowa farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.
PGE Polska Grupa Energetyczna do 2040 roku chce zbudować na Morzu Bałtyckim elektrownie o łącznej mocy przynajmniej 6,5 GW.
CZYTAJ więcej: Kto jest kim w polskim offshore? PGE: Prowadzimy intensywne prace w zakresie postępowań zakupowych
W tej chwili realizuje trzy projekty w obszarze morskiej energetyki wiatrowej: Baltica1, Baltica2 i Baltica3 o łącznej mocy ok. 3,5 GW. Przy czym oddawane do eksploatacji będą w odwrotnej kolejności – pierwszy prąd z elektrowni Baltica 3 ma popłynąć w 2026, a rok później PGE planuje rozpoczęcie pracy elektrowni Baltica 2. W przypadku Baltica 1 oddanie do eksploatacji jest przewidziane po 2030 roku.
Najwięksi producenci turbin wiatrowych w 2021 roku. Zobacz ranking
USA zawiesiły sankcje naftowe na Iran na 60 dni
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Kamila Zimińska
PSEW 2026: wiatr może obniżyć rachunki za prąd, ale trzeba usunąć bariery dla OZE
PSEW: offshore wind nowym frontem bezpieczeństwa państwa
Jak pogodzić offshore wind z turystyką i rybołówstem? Doświadczenia płyną z zagranicy