• <
pge_baltica_390x100_duży

Mewo bada dno Bałtyku. Start kampanii geotechnicznej farm Baltica 2 i Baltica 3

28.07.2021 20:55 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Mewo bada dno Bałtyku. Start kampanii geotechnicznej farm Baltica 2 i Baltica 3

Partnerzy portalu

Mewo bada dno Bałtyku. Start kampanii geotechnicznej farm Baltica 2 i Baltica 3 - GospodarkaMorska.pl
Fot. mat. Mewo

Ważny moment dla polskiej branży offshore. Rozpoczęła się kampania geotechniczna morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3. Firma Mewo zakończyła pierwszy etap badania.

Spółka Mewo 11 lipca ze statku Northern Cecilia ukończyła pierwszy etap badania – eksplorację wybranych płytkich, przydennych warstw gruntu Bałtyku.

- Udział w tym projekcie to efekt wieloletniego zdobywania doświadczenia w zakresie badań geotechnicznych – powiedział portalowi GospodarkaMorska.pl Lucjan Gajewski, wiceprezes ds. rozwoju w Mewo.

I jak dodaje, Mewo posiada bogate doświadczenie nie tylko w projektach krajowych.

- Przez lata wiele zainwestowaliśmy w sprzęt oraz specjalistyczną kadrę. Nie bez znaczenia jest również wieloletnia współpraca z PGE Baltica - podkreśla Gajewski. – Dla tego klienta, w ostatnich kilku latach, wykonaliśmy między innymi badania środowiskowe na obszarze przyszłej farmy wiatrowej i uzyskaliśmy ważną decyzję środowiskową dla jej budowy - dodaje.

Warto zaznaczyć, że Mewo obecnie realizuje kilka projektów geotechnicznych związanych z inwestycjami na rynku offshore, zarówno dla inwestorów krajowych, jak i zagranicznych.

Czemu przysłużą się badania prowadzone przez Mewo?

Jak zaznaczają eksperci, rezultaty uzyskane w trakcie całej kampanii geotechnicznej posłużą PGE i Orsted do wyboru najbardziej optymalnych rozwiązań dla umiejscowienia turbin wiatrowych oraz stacji transformatorowych.

Przypomnijmy. PGE i Ørsted wybrały konsorcjum Geoquip Marine i Mewo do wykonania badań geotechnicznych dna morskiego. Prace projektowe prowadzone są na rzecz Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, realizowanej w dwóch etapach – Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy do 2,5 GW.

Dodajmy, że Mewo specjalizuje się w zakresie badań i pomiarów środowiskowych, geofizycznych oraz geotechnicznych. Spółka z siedzibą w Straszynie oferuje też prowadzenie prac badawczych i rozwojowych oraz wynajem specjalistycznych usług i sprzętu badawczo-pomiarowego w zakresie  eksploracji morza.

Eksperci Mewo pracują dla morskich sektorów energetycznych na Morzu Bałtyckim, Morzu Śródziemnym i południowej części Morza Północnego w zakresie ropy i gazu, odnawialnych źródeł energii, telekomunikacji podmorskiej i badań morza.


 

seaway7
Baltexpo2023_mały

Dziękujemy za wysłane grafiki.