• <

Wynik wyszukiwania - "Mewo" - Wiadomości

MFW Baltica. Ogłoszono chętnych na przeprowadzenie monitoringu morświnów

Ogłoszono wyniki pierwszego etapu przetargu nieograniczonego na realizację monitoringu populacji morświnów w rejonie planowanych inwestycji Morskich Farm Wiatrowych Baltica. Inwestycja realizowana jest wspólnie przez Ørsted i PGE. Projekt ten obejmuje zarówno fazę przed budową, jak i w trakcie realizacji inwestycji, z opcją na przyszłe rozszerzenia i modyfikacje.
29.04.2024

GIOŚ: przeprowadzono badania geofizyczne Morza Bałtyckiego na obszarze ponad 7 tys. km2

Na zlecenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska przeprowadzono badania geofizyczne Bałtyku. Na powierzchni ponad 7 tys. km kwadratowych zidentyfikowano m.in. 38 obiektów podwodnych, z czego 26 wraków - podał GIOŚ.
20.04.2024

Mapowanie siedlisk dennych polskich obszarów morskich tematem konferencji w Centrum Offshore UMG

Dzisiaj w nowo otwartym Centrum Offshore UMG przy ul. Roberta de Plelo w Gdańsku odbyła się konferencja „MAPOWANIE SIEDLISK DENNYCH POLSKICH OBSZARÓW MORSKICH Z WYKORZYSTANIEM METODY MOZAIKOWEGO SONAROWANIA DNA W LATACH 2022–2023”, zorganizowana przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, Uniwersytet Morski w Gdyni, Instytut Morski UMG oraz firmę MEWO S.A. W konferencji wzięło udział ponad stu przedstawicieli instytucji, uczelni, wiodących firm branży offshore i rządu.
19.04.2024

Dwa patrolowce za miliard euro. Fincantieri zawiera intratną umowę z Indonezją

Włoski koncern i Ministerstwo Obrony Indonezji podpisały kontrakt o wartości 1,18 miliarda euro w ramach współpracy zainicjowanej przez resort obrony z Włoch na dostawę dwóch wielozadaniowych patrolowców. To kolejna duża, międzynarodowa umowa związana z modernizacją indonezyjskich sił morskich.
05.04.2024

Uniwersytet Morski w Gdyni otworzył Centrum Offshore. Przed nami „Polska Dolina Offshore”?

Ostatniego dnia lutego 2024 oficjalnie przecięto wstęgę na jednej z ważniejszych inwestycji na mapie polskiego offshore – Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, które funkcjonuje już w Gdańsku.
03.03.2024

Offshore Wind Energy Centre okazją do zaprezentowania najnowszego statku badawczego spółki Amber Offshore

W Gdańsku odbędzie się 29 lutego otwarcie Offshore Wind Energy Centre (CMEW UMG). To jest okazja, aby zaprezentować najnowszy statek badawczy spółki Amber Offshore, Amber Agatha.
28.02.2024

Mewo – koniec 7-letniego projektu monitoringowego

Firma Mewo ogłosiła, że w styczniu zakończony został jeden z najdłuższych projektów monitoringowych w historii przedsiębiorstwa.
10.02.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Paweł Weiner

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast, w którym Patryk Zbroja spotyka się z Pawłem Weinerem, Prezesem Zarządu MAG Offshore sp. z oo., Doradcą Zarządu Morskiej Agencji Gdynia.
05.02.2024

4 miliardy unijnego wsparcia na rozwój offshore wind we Francji

W śmiałym i strategicznym posunięciu na rzecz transformacji energetycznej, Komisja Europejska przeznaczy 4,12 miliarda euro na rozwój morskich farm wiatrowych we Francji.
18.12.2023

MOL zostanie pierwszą na świecie firmą żeglugową emitującą "niebieskie" obligacje

Gigant żeglugowy Mitsui O.S.K. Lines, Ltd. ogłosił podjęcie decyzję o emisji wyjątkowych obligacji w drodze oferty publicznej na rynku krajowym Japonii w styczniu 2024 roku. Są pierwszymi na świecie w branży morskiej, odnoszące się do wytycznych wydanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Rynków Kapitałowych (ICMA) i inne organizacje. Ramy inwesycji opracowane na potrzeby emisji obligacji zagwarantują, że wszelkie wykorzystane wpływy mają przyczynić się do stworzenia zrównoważonej gospodarki morskiej.
15.12.2023

Komisyjne budowanie sieci energetycznych. UE sfinansuje ponad 100 projektów

UE wybrała ponad 100 projektów elektroenergetycznych będących przedmiotem wspólnego zainteresowania („PCI”) i ułatwiła wydawanie pozwoleń na ich budowę, w tym poprzez finansowanie – zwłaszcza w ramach programu Connecting Fundusze Europejskiego Instrumentu Finansowego (CEF) – informuje Komisja Europejska w dokumencie, który pod koniec listopada br. rozesłała do najważniejszych organów UE.
04.12.2023

Inauguracja III Edycji Studiów Podyplomowych Executive Offshore Wind MBA na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni uruchomiło 27 października trzecią edycję studiów podyplomowych Executive Offshore Wind MBA.
30.10.2023

Polska energetyka zmierza na północ. Wydarzenie PARP w ramach Baltexpo

Podczas drugiego dnia targów Baltexpo, na targach odbywało się także całodniowe wydarzenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Innovation Norway zatytułowane „Technologie zeroemisyjne w gospodarce morskiej”. Swoją prezentację „Polska energetyka zwraca się w kierunku morza” przedstawił w jego ramach wydawca i redaktor naczelny portalu GospodarkaMorska.pl Mateusz Kowalewski.
13.10.2023

Rejs z GospodarkaMorska.pl, panel II: wciąż budujemy kompetencje, zbudujemy też statki [RELACJA]

Pierwszy dzień konferencji Rejs z GospodarkaMorska.pl. wieńczył panel dyskusyjny dotyczący tego, czy i jak transformacja energetyczna, na czele z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej, może stać się motorem napędowym dla sektora morskiego w Polsce.
01.10.2023

Port w Antwerpii stanie się cyfrowy. Oficjalnie uruchomiono sieć dronów raportujących "na żywo" jego pracę

Sześć autonomicznych dronów będzie wykonywać codzienne loty w rejonie portu w Antwerpii, co jest pierwszą tego typu inicjatywą na świecie, która w istotny sposób przyczyni się do ogólnego bezpieczeństwa złożonego środowiska portowego. Uruchomiona dzisiaj sieć „D-Hive drone-in-a-box” jest wynikiem partnerstwa między Portem Antwerpia-Brugia, DroneMatrix, SkeyDrone i Proximus.
05.05.2023

Bureau Veritas opracowało ramy audytu w celu weryfikacji zobowiązań środowiskowych

Bureau Veritas - we współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem Centrów Danych (European Data Center Association – EUDCA) oraz Cloud Infrastructure Service Provider Europe (CISPE) opracowało Ramy Audytu oraz usługę Gap Analysis dla Sygnatariuszy Paktu na rzecz Neutralności Klimatycznej Centrów Danych (Climate Neutral Data Centre Pact - CNDCP). Jasne zasady audytowe umożliwią ocenę i weryfikację zgodności centrów danych z Inicjatywą Samoregulacyjną Paktu (SRI), zapewniając ich zrównoważony rozwój i skuteczność.
23.04.2023

„Anna” zbadała wietrzność i natężenie fal morskich dla projektu Bałtyk I

Equinor i Polenergia zakończyły trwające ponad rok badania wietrzności i natężenia fal dla najbardziej zaawansowanego projektu tzw. drugiej fazy - MFW Bałtyk I. Dane oceaniczne i meteorologiczne, zebrane przez urządzenie ochrzczone imieniem „Anna”, pozwolą określić przewidywaną produkcję energii z farmy wiatrowej, a także stworzyć jej projekt od fundamentów po łopaty.
15.04.2023

Potencjał ludzki na fali rozwoju branży morskiej. Wnioski z raportu Focus on Maritime Sector

Podczas niedawnej konferencji towarzyszącej premierze raportu Focus on Maritime Sector, eksperci dyskutowali o kondycji branży morskiej na Pomorzu w kontekście aktualnych, globalnych trendów. Wspólnym mianownikiem podejmowanych wątków okazał się znakomity potencjał ludzki.
13.04.2023

Raport "Focus on Maritime Sector" - globalne trendy przekładają się na lokalną gospodarkę

Zielone napędy, statki autonomiczne, digitalizacja, technologie VRowe – to tylko niektóre z tematów, które porusza najnowszy raport zespołu Invest in Pomerania, w którym aktualne trendy technologiczne zostały zestawione z kondycją lokalnego sektora morskiego.
05.04.2023

Equinor i Polenergia zakończyły badania dna morskiego dla projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III

Przez blisko 8 miesięcy 10 specjalistycznych statków badawczych i setki specjalistów badało dno Bałtyku, gdzie planowana jest instalacja farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. Zakończone prace geotechniczne i geofizyczne to kolejny kamień milowy w realizacji inwestycji Equinor i Polenergii w zakresie morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
21.03.2023

Morze Bałtyckie potrzebuje odpowiedzialnych rybaków i konsumentów

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. Ma on zwrócić uwagę na problemy związane z ochroną Bałtyku i przypomnieć, że każdy z nas może się przyczynić do poprawy jego kondycji. Jaką rolę odgrywają w tym zrównoważone połowy? I co każdy z nas może zrobić, by wspierać odpowiedzialne rybołówstwo?
21.03.2023

Dno Bałtyku pod lupą specjalistów - PGE Baltica realizuje badania geofizyczne dla projektu Baltica 1

Około 80 km od polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego, w rejonie Ławicy Środkowej, na obszarze, gdzie powstanie jedna z morskich farm wiatrowych PGE – Baltica 1 – trwają badania mające na celu rozpoznanie dna Bałtyku. To niezbędne działania poprzedzające budowę elektrowni wiatrowej na morzu.
16.03.2023

Doktorzy z uniwersytetów wypływają na szerokie wody gospodarki morskiej

Absolwenci studiów doktoranckich są coraz bardziej potrzebni nie tylko na uczelniach ale również w przemysłach morskich, administracji, instytucjach otoczenia biznesu i kultury. 8 marca tego roku, w czasie spotkania na Wydziale Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, przedstawiciele uczelni podsumowali wyniki badań na temat pozauczelnianej aktywności absolwentów studiów doktoranckich. Badania przeprowadzili polscy naukowcy w ramach projektu SEA-EU-DOC.
12.03.2023

Wiatraki będą budowane bez polskich statków. Nie ma decyzji i narodowego operatora (RELACJA)

Polska ma umiejętności w zakresie projektowania i budowy jednostek dla offshore wind, ale nie ma zdolności do podejmowania decyzji. Wszystko wskazuje, że pierwsza faza będzie realizowana bez polskich jednostek instalacyjnych. Szansą może być druga faza, ale to też nie jest pewne. Opcją są zagraniczne rynki – wynika z dyskusji podjętej podczas „Konferencji Offshore Wind – Ryzyka, Finansowanie, Bezpieczeństwo”, która odbyła się 6-7 marca 2023 r. Patronem medialnym wydarzenia był portal GospodarkaMorska.pl.
08.03.2023

Gaz-System zbada zainteresowanie przesyłem wodoru, biometanu oraz amoniaku

Gaz-System rozpoczyna badanie, by oszacować zainteresowanie rynku rozwojem nowych projektów związanych z transportem wodoru, biometanu oraz amoniaku, zarówno ze strony producentów, jak również odbiorców - poinformował w środę operator.
01.03.2023

Gaz-System złożył wnioski o finansowania dwóch projektów przesyłania wodoru

Gaz-System złożył wnioski o finansowanie dwóch międzynarodowych projektów, dotyczących budowy sieci przesyłu wodoru i zmianę przeznaczenia sieci gazowej - poinformował resort klimatu. Wnioski mają zostać ocenione do końca maja br.
20.02.2023

Status offshore wind w Polsce. Na jakim etapie są projekty Baltica 1 oraz Baltica 2+3?

W kolejnym artykule z cyklu „Status Offshore Wind w Polsce” podsumowujemy działania podjęte na rzecz rozwoju morskiej farmy wiatrowej Baltica 2+3 oraz Baltica 1 – projektów z portfela Grupy PGE. Budowa pierwszej z nich powinna ruszyć już w 2024 r. Trwają też analizy techniczne na terenie, na którym powstanie baza serwisowa. Na nasze pytania odpowiedział Marcin Poznań, rzecznik spółki PGE Baltica.
16.02.2023

Ponad 300 osób i 17 statków sprawdza Bałtyk dla projektu Baltica 1. Zobacz, jak przebiegają badania środowiskowe

Wśród trzech morskich farm wiatrowych budowanych obecnie przez PGE Baltica z Grupy PGE jest Baltica 1. Projekt o mocy ok. 0,9 GW, który ma zostać oddany do użytku po 2030 roku, jest obecnie na etapie badań środowiskowych. Przeprowadza je konsorcjum polskich wykonawców – Uniwersytet Morski w Gdyni i MEWO S.A.
10.02.2023

Przebadali Bałtyk wzdłuż i wszerz. Rekordowe wyniki MEWO

Dla ekipy MEWO S.A. ubiegły rok okazał się rekordowy pod względem przeprowadzonych badań geofizycznych i hydrograficznych. W 2022 r. dokonali pomiarów batymetrycznych, sonarowych i magnetometrycznych na profilach o łącznej długości niemal 45 tys. km. W rezultacie rozpoznano 3,3 tys. km kwadratowych powierzchni dna morskiego – to 6 razy tyle, ile wynosi terytorium Warszawy.
08.02.2023

Energetyka wiatrowa na morzu i lądzie nie może ignorować cyberzagrożeń

Firmy działające w sektorze energetyki wiatrowej nie mogą ignorować zagrożeń dla obszaru cyberbezpieczeństwa – przekonują eksperci norweskiej firmy konsultingowej DNV.
30.12.2022

MEWO ma nowy statek. Amber Cecilia już pod polską banderą

Firma MEWO ze Straszyna wzbogaciła swoją flotę o nowy statek. Specjalistyczna jednostka Amber Cecilia została już zarejestrowana pod polską banderą i jest przygotowywana do obsługi projektów offshore.
28.11.2022

Ruszyła 2. edycja studiów Executive Offshore Wind MBA na UMG [WIDEO]

28 października na Uniwersytecie Morskim w Gdyni uroczyście rozpoczęto 2. edycję studiów podyplomowych Executive Offshore Wind MBA. To prestiżowy program, który kształci przyszłą kadrę menadżerską powstającej właśnie branży morskiej energetyki wiatrowej.
07.11.2022

Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni za niecały rok. Wiecha zawieszona na budowie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Symbolizująca wybudowanie najwyższego punktu obiektu wiecha, została powieszona w czwartek (15 września) na budowie Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, która powstaje w Gdańsku w pobliżu Twierdzy Wisłoujście.
19.09.2022

PGE Baltica rozpoczyna badania środowiskowe dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 1

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, przystąpiła do etapu przeprowadzenia badań środowiskowych dla projektu Baltica 1 – morskiej farmy wiatrowej zlokalizowanej ok. 80 km od brzegu Bałtyku. Badania przeprowadzi konsorcjum Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i firmy MEWO S.A. specjalizującej się w pomiarach podmorskich.
18.09.2022

Karpacz’22: PFR inwestuje w krajowe firmy dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski

Transformacja energetyczna bez udziału polskich firm nie ma sensu – powiedział Bartłomiej Pawlak, wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju w trakcie debaty „Nowe podejście do bezpieczeństwa energetycznego Polski” podczas drugiego dnia Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
09.09.2022

"Wiatr od morza". Program, który już dziś przygotowuje młodych do pracy w offshore

Pierwsza edycja pilotażowego programu „Wiatr od morza” zainicjowanego przez Fundację Inspirujące Przykłady dobiegła końca. Spośród 14 uczniów biorących udział w programie, dwóch otrzymało propozycję odbycia praktyk w firmie MEWO S.A. Dodatkowo firma wyraziła chęć organizacji zajęć praktycznych dla młodzieży prowadzonych przez przedstawicieli firmy.
21.07.2022

Jak wygląda kształcenie kadry menadżerskiej sektora MEW?

Executive Offshore Wind MBA to nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Morskim w Gdyni. Poza dyplomem rozpoznawalnym w świecie biznesu jego absolwenci otrzymają coś jeszcze. Bilet na kierownicze stanowisko rodzącej się branży morskich farm wiatrowych. O charakterze i potencjale programu mówi dyrektor Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Andrzej Popadiuk.
06.06.2022

Polenergia i Equinor złożyły wniosek o decyzję środowiskową dla projektu MFW Bałtyk I

Polenergia i Equinor złożyły wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla Morskiej Farmy Wiatrowej Bałtyk I. To kolejny krok milowy w tworzeniu jednej z pierwszych tego typu inwestycji na polskim morzu.
30.05.2022

Pomorze zaprezentowało w USA potencjał sektora morskiej energetyki wiatrowej

Właśnie zakończyła się misja gospodarcza Offshore Wind USA 2022 do Houston w Stanach Zjednoczonych, zrealizowana w ramach projektu Pomorski Broker Eksportowy (PBE). Organizatorem wyjazdu była Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego Sp. z o.o. (InvestGDA), działająca na rzecz rozwoju gospodarczego miasta Gdańska oraz całego regionu.
09.05.2022

MFW Bałtyk I – trwają badania na obszarze farmy wiatrowej [WIDEO]

Na obszarze morskiej farmy wiatrowej MFW Bałtyk I, nad którą pracują wspólnie Equinor i Polenergia, trwają badania i pomiary realizowane za pomocą specjalnej pławy LiDAR, którą dostarczył australijski RPS, a której montaż i transport realizowany był przez polską firmę MEWO.
04.05.2022

Świat do odkrycia: pomorski potencjał offshore

Konferencja OTC w USA w Teksasie
04.05.2022

Polskie firmy na targach Nor-Shipping 2022 w Norwegii – "nowe otwarcie" po pandemii

Po prawie trzech latach przerwy w Oslo ponownie odbyły się targi Nor-Shipping – największe w Norwegii wydarzenie dla przemysłu morskiego i oceanicznego - i jedno z kilku wiodących na świecie. Podczas czterech dni targowych 4-7 kwietnia tegoroczne targi w Lillestrøm koło Oslo przyciągnęły w sumie 18 000 odwiedzających, a hale wystawowe i sale konferencyjne tętniły energią i rozmowami o nowych możliwościach biznesowych. Nie zabrakło też polskich firm.
12.04.2022

[WIDEO] Executive Offshore Wind MBA – Uniwersytet Morski w Gdyni wykształci menadżerów dla offshore wind

Uniwersytet Morski w Gdyni zainaugurował właśnie pierwsze w Polsce, a drugie w Europie i na świecie podyplomowe studia Executive Offshore Wind MBA. Ich słuchacze w nieodległej przyszłości będą prowadzili projekty związane z morską energetyką wiatrową.
28.03.2022

MEWO promuje się na targach Oceanology International w Londynie

Firma MEWO, jako jedyna polska firma bierze udział jako wystawca w międzynarodowych targach Oceanology International w Londynie. Firma stara się ugruntować swoją pozycję na zachodnim rynku w zakresie usług badań geofizycznych, geotechnicznych oraz inspekcji podwodnych.
16.03.2022

Zapisz się na hackathon z wykorzystania danych satelitarnych programu Copernicus

Instytut Geodezji i Kartografii wraz z firmą Absiskey Polska zapraszają do wzięcia udziału w organizowanym po raz pierwszy w Polsce Hackathonie w ramach projektu Framework Partnership Agreement on Copernicus User Uptake (FPCUP), dotyczącym wykorzystania danych i produktów serwisów programu Copernicus.
01.03.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Baltic Power: Weszliśmy w finalny etap przygotowań

Morska energetyka wiatrowa będzie jednym z filarów transformacji nie tylko polskiego sektora energetycznego, ale także polskiego lidera rynku paliw – PKN Orlen. Celem koncernu jest podążanie ścieżką transformacji, która wytycza nowoczesna petrochemia oraz odnawialne źródła energii, w tym offshore wind. W kolejnym tekście z cyklu „Kto jest kim w Polskim offshore?”, pytamy Baltic Power o postępy w realizacji projektów morskiej farmy wiatrowej na polskim Bałtyku. W ciągu nadchodzących 6 miesięcy inwestor wyłonu firmy odpowiedzialne
18.01.2022

MFW Bałtyk I. Badania środowiskowe idą zgodnie z planem

Kolejne etapy badań środowiskowych MFW Bałtyk I realizowane przez polską firmę MEWO S.A. przebiegają zgodnie z harmonogramem.
29.12.2021

Kto jest kim w polskim offshore? Equinor: "Jesteśmy zainteresowani dalszą obecnością w Polsce"

Equinor, norweski gigant energetyczny, ma ambicję odegrania kluczowej roli w procesie transformacji energetycznej. Globalna firma energetyczna, kojarzona z sektorem oil&gas, realizuje znaczne projekty OZE na Morzu Północnym, wschodnim wybrzeżu USA oraz na Morzu Bałtyckim. Norwedzy będą budować morskie wiatraki także w Polsce. W kolejnym tekście z cyklu „Kto jest kim w Polskim offshore?”, pytamy Equinor o postępy w realizacji projektów morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku.
28.12.2021

Brytyjscy ekolodzy obawiają się wpływu wiatraków za zagrożone gatunki ptaków

Według mediów brytyjskich kolejny projekt morskiej farmy wiatrowej na Wyspach ma otrzymać wkrótce pozwolenie na realizację. Aktywiści ekologiczni obawiają się o bezpieczeństwo zagrożonych gatunków ptaków.
12.12.2021

AP Moller - Maersk przeprowadził emisję obligacji ekologicznych o wartości 500 mln euro. Sfinansują one nowe metanolowce

10-letnia zielona obligacja o wartości 500 mln euro otrzymała zlecenia o wartości około 3,7 mld euro. Zielona obligacja to pierwsze pozyskiwanie funduszy w ramach nowo uruchomionego przez firmę Maersk programu Green Finance Framework, w ramach którego armator planuje wyemitować szereg zrównoważonych instrumentów finansowych, takich jak obligacje, pożyczki i finansowanie projektów.
25.11.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Polska energia z morskich farm wiatrowych. Czas na zagraniczne inwestycje w polski „Local Content”

10 mld zł wyda Grupa Orlen na budowę morskich farm wiatrowych Baltic Power. Drugie tyle wyda prawdopodobnie PGE i Ørsted. Te firmy wybrały konsorcjum Geoquip Marine i MEWO S.A. do wykonania badań geotechnicznych dna morskiego. W Gdyni będzie port instalacyjny. I to wszystkie prawie pewne informacje co do rozwoju morskich farm wiatrowych, w których ma partycypować polski przemysł i nauka.
16.08.2021

Mewo bada dno Bałtyku. Start kampanii geotechnicznej farm Baltica 2 i Baltica 3

Ważny moment dla polskiej branży offshore. Rozpoczęła się kampania geotechniczna morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3. Firma Mewo zakończyła pierwszy etap badania.
28.07.2021

Badania środowiskowe dla sektora offshore. Nowy rozdział współpracy pomiędzy UMG, a firmą MEWO SA

W dniu 15 lipca na pokładzie fregaty szkolnej Dar Młodzieży rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, prezes MEWO SA Paweł Gajewski oraz wiceprezes MEWO SA Michał Głuszczyński podpisali porozumienie o współpracy pomiędzy uniwersytetem, a firmą MEWO SA.
19.07.2021

PGE i Ørsted wybrały konsorcjum do badań geotechnicznych dna morskiego

PGE i Ørsted wybrały konsorcjum Geoquip Marine i MEWO S.A. do wykonania badań geotechnicznych dna morskiego. Rozpoczęte właśnie prace projektowe prowadzone są na rzecz Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, realizowanej w dwóch etapach – Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy do 2,5GW.
13.07.2021

Grupa Orlen finalizuje badania geotechniczne dna Bałtyku

12 specjalistycznych jednostek rozpoczyna główny etap badań geotechnicznych dna Morza Bałtyckiego na obszarze planowanej farmy wiatrowej i trasie przyłącza. Zakończenie badań, planowane jeszcze w tym roku, pozwoli na opracowanie szczegółowego planu posadowienia fundamentów pod turbiny oraz morskie stacje elektroenergetyczne oraz ich połączenia z lądową infrastrukturą przesyłową.
05.07.2021

Baltic Offshore Meeting, czyli o przyszłości branży morskiej. Przedsiębiorcy dyskutowali o tym kto, kiedy i jak obsłuży polskie farmy [WIDEO]

Podczas Baltic Offshore Meeting w Stoczni Cesarskiej w Gdańsku, czołowi przedsiębiorcy regionu zastanawiali się nad tym, jak pogodzić wspólne interesy, jaka rola będzie tzw. local contentu czy jak do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej mają się przepisy prawa. Nie zabrakło zaciętych dyskusji i wymiany doświadczeń. - Jesteśmy w pełni gotowi do rozpoczęcia budowy portu instalacyjnego. Potrzebna jest jednak decyzja, bo już dziś wiemy, że budowa morskich farm na Bałtyku będzie opóźniona - mówił Maciej Krzesiński.
23.06.2021

Wzrasta rola Morza Śródziemnego w polityce energetycznej UE

Obecnie czytając o roli branży morskiej w polityce klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej najczęściej pojawia się temat rozwoju OZE i infrastruktury na Morzu Północnym i Bałtyckim. Na znaczeniu zyskuje także region Morza Śródziemnego, o czym świadczy ostatnia podpisana deklaracja.
18.06.2021

Prof. Bejger: Chcemy kształcić na światowym poziomie - uruchamiamy studia dla specjalistów offshore wind [WYWIAD]

Polski sektor offshore wind potrzebuje wysoko wykwalifikowanej kadry, bez której nie powstaną wiatraki na polskich wodach Morza Bałtyckiego. Nadzieja tkwi w polskich uczelniach. Rozmawiamy z dr. hab. inż. Arturem Bejgerem, prof.AM oraz prorektorem ds. nauki Akademii Morskiej w Szczecinie.
03.06.2021

MEWO i DHI wspierają projekty morskich farm wiatrowych dbając o ochronę życia morskiego

Przyspieszenie zatwierdzania projektów morskich farm wiatrowych w rejonie polskiego wybrzeża, jest możliwe dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych modeli dla hałasu podwodnego i siedlisk.
23.05.2021

Uniwersytet Morski zbuduje Centrum Offshore w Porcie Gdańsk

Dynamiczny rozwój technologii off-shorowych i rynku off-shore w Europie i na świecie zmuszają wszystkie instytucje związane z gospodarką morską do zweryfikowania swoich planów i już podjętych działań w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Również Uniwersytet Morski w Gdyni intensywnie pracuje w tym zakresie pod kierunkiem JM Rektora prof. dr. hab. inż. kpt. ż.w. Adama Weintrita, co podsumowano w zorganizowanym 15 kwietnia seminarium. Już w tym roku planowany jest również przetarg na budowę Centrum Offshore w Porcie Gdańsk.
19.04.2021

Seatech Engineering opracowuje koncepcję ultranowoczesnego katamaranu badawczego dla MEWO

Seatech Engineering opracowuje koncepcję i wstępny projekt katamaranu badawczego dla firmy MEWO S.A. (Subsea Solutions). Wyposażona w szereg nowoczesnych, innowacyjnych rozwiązań jednostka to prawdziwe pływające laboratorium dla 35 osobowej załogi.
19.04.2021

Program Offshore: kolejny etap współpracy PGE z Uniwersytetem Morskim i MEWO S. A.

Współpraca PGE z konsorcjum Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i MEWO S. A. przy realizacji Programu Offshore weszła w nowy etap. Obejmuje on przygotowanie niezbędnej dokumentacji i sporządzenie raportu o oddziaływaniu na środowisko oraz wsparcie przy pozyskaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla infrastruktury przyłączeniowej Elektrowni Wiatrowej Baltica-2 oraz Elektrowni Wiatrowej Baltica-3.
23.02.2021

Harmony Link - rozpoczęły się badania dna morskiego

Rozpoczęły się badania dna Morza Bałtyckiego w ramach budowy Harmony Link, nowego połączenia morskiego między Polską a Litwą. Projekt jest realizowany przez PSE i Litgrid, operatorów systemów przesyłowych energii elektrycznej w Polsce i na Litwie. Harmony Link to jedna z największych inwestycji w infrastrukturę przesyłową w naszej części Europy.
03.02.2021

W nowy rok z nową energią. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 51-52)

Na koniec roku, pomimo nadal trwającej pandemii, ale dzięki nadziei pokonania światowego kryzysu rynki odreagowały i wydawałoby się, że szykowały na nowy rozdział w historii gospodarki. Pokryzysowa odbudowa w połączeniu z potrzebną i nieuniknioną transformacją spowodują, że rynek w 2021 roku, a w szczególności jego drugiej części może być znaczącym krokiem w nową erę.
27.12.2020

PSE i Litgrid wyłoniły wykonawcę badań dna pod kabel Harmony

Polski i litewski operatorzy przesyłowi prądu - PSE i Litgrid - wyłonili wykonawcę badań dna Bałtyku pod kabel Harmony, który ma połączyć systemy energetyczne Polski i Litwy.
26.11.2020

Amerykański niszczyciel kieruje się na Morze Czarne. Po raz siódmy w tym roku

23.11.2020

NATO wobec zmian klimatu – oczekiwania i możliwości

Zmiany klimatu nasilają zagrożenia dla NATO związane m.in. z katastrofami naturalnymi, nieregularnymi migracjami i lokalnymi konfliktami. Zaczynają być też postrzegane przez społeczeństwa państw członkowskich jako jedno z głównych wyzwań. Dlatego zaangażowanie NATO w zwalczanie przyczyn i skutków zmian klimatu będzie ważnym elementem wzmacniania społecznego poparcia dla Sojuszu i jego politycznej spójności.
29.10.2020

Ostatnie spotkanie konsultacyjne dla morskiego obszaru Natura 2000 Ławica Słupska

Urząd Morski w Szczecinie oraz Instytut Morski Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w konsorcjum z MEWO S.A., przy współpracy z firmą Przyrodnicy24, zapraszają na ostatnie spotkanie konsultacyjne w ramach zadania pn. „Projekt planu ochrony wraz z przeprowadzeniem konsultacji społecznych dla morskiego obszaru Natura 2000 Ławica Słupska”, wchodzącego w zakres projektu pn. „Projekt planu ochrony morskiego obszaru Natura 2000 Ławica Słupska”.
24.09.2020

Autonomiczne i uzbrojone pojazdy wkraczają na pola walki. Będą patrolować granice na lądzie, morzu i w powietrzu

Maszyny coraz częściej zastępują zawodowych żołnierzy na polu walki. Dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii autonomicznych roboty wojskowe nowej generacji nie tylko pozwalają wykonywać część niebezpiecznych zadań zdalnie, ale w niektórych sytuacjach mogą także podejmować samodzielne decyzje na podstawie danych zebranych z inteligentnych czujników. Roboty będą wykorzystywane m.in. w procesach rozpoznania, transportu czy wsparcia ogniowego.
01.07.2020

Akademia Morska w Szczecinie została partnerem MEWO SA

29 stycznia na pokładzie statku badawczo-szkolnego Akademii Morskiej w Szczecinie - Nawigatorze XXI, przedstawiciele spółki oraz uczelni podpisali porozumienie o współpracy.
30.01.2020

MEWO - poznaj nasz zespół

MEWO. S.A. to największa prywatna i niezależna firma w Polsce, zajmująca się badaniami morskimi, geofizyką, geotechniką, inżynierią środowiska i inżynierią podmorską. Na początku miesiąca, w związku z dynamicznym rozwojem, logo firmy przeszło rebranding. Dodatkowo, w związku z dużymi planami działalności w południowej części Morza Północnego, MEWO otworzyło własne biuro w miejscowości Den Helder w Holandii.
27.01.2020

MEWO S.A. otwiera biuro w Den Helder

W styczniu 2020 roku MEWO S.A. rozpoczyna działalność w południowej części Morza Północnego, otwierając własne biuro w miejscowości Den Helder w Holandii. - Jest to pierwsze biuro MEWO poza Polską, z czym wiążemy duże plany związane z działalnością na Morzu Północnym. Dzięki współpracy z wieloma holenderskimi partnerami wierzymy, że jest to dobry kierunek działania, który pozwoli na jeszcze lepsze wspieranie naszych obecnych i nowych klientów. – mówi CEO Paweł Weiner.
10.01.2020

Strategiczna zmiana marki MEWO S.A.

MEWO S.A. od stycznia 2020 r. poprawia tożsamość korporacyjną oraz markę w zakresie logo firmy. Jest to bezpośredni wynik dynamicznego i strategicznego rozwoju i ekspansji MEWO, szczególnie w ciągu ostatnich 12 miesięcy, od głównie morskich rynków energii odnawialnej i usług ukierunkowanych na badania, do sektora ropy i gazu, podmorskich kabli, telekomunikacji, w połączeniu z rozpoczęciem działalności w Holandii i Egipcie.
08.01.2020

Polska jakość ceniona na całym świecie - poznajcie MEWO. S.A. (wywiad)

Zaczynali w czasie, kiedy morskie farmy wiatrowe były w Polsce tematem nieznanym. Z pokorą uczyli się od doświadczonych graczy na światowym rynku, co doprowadziło ich do pozycji lidera w polskiej części Morza Bałtyckiego. Kim są ludzie biorący udział we wszystkich najważniejszych projektach energetycznych w Polsce, dlaczego warto inwestować w pracowników i dlaczego zna ich cała światowa branża offshore opowiedział nam Paweł Weiner, prezes zarządu MEWO. S.A.
26.11.2019

„Nie ma innego kierunku dla polskiej energetyki niż farmy wiatrowe”. W Warszawie zakończyła się Konferencja Offshore Wind (foto, wideo)

W najbliższej przyszłości, morska energetyka wiatrowa ma stać motorem napędzającym polską gospodarkę. Zgodnie z Polityką Energetyczną Polski do 2040 roku (PEP 2040), do 2027 roku w naszym kraju mają powstać pierwsze inwestycje offshorowe, a do 2040 roku w morskich farmach wiatrowych ma być zainstalowanych 10 GW. O planowanej przez Ministerstwo Energii ustawie o morskiej energetyce wiatrowej, przygotowaniu planu zagospodarowania przestrzennego dla polskich obszarów morskich i łańcuchu dostaw rozmawiano podczas Konferencji Offshore
06.10.2019

20. Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO za nami (foto, wideo)

Zakończyły się 20. Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO. W Gdańsku udział w nich wzięło ponad 250 firm i organizacji z 23 krajów. To największe w Polsce i jedno z najbardziej prestiżowych w Europie wydarzeń poświęconych gospodarce morskiej.
12.09.2019

Pierwszy w Polsce wielkoskalowy projekt sejsmiczny 3D/4C OBN zrealizowany z sukcesem

Pierwszy wielkoskalowy projekt głębokiej sejsmiki 3D/4C w Polskiej strefie przybrzeżnej na wodach do głębokości 10 metrów został zrealizowany z sukcesem i zakończony na początku lipca 2019 roku. Za realizację projektu dla Kanadyjskiego Klienta poszukującego złóż ropy i gazu odpowiedzialne było konsorcjum firm Pro Geofizyka Kraków oraz MEWO S.A.
19.08.2019

Latające machiny opanują Gdynię

Nadchodzący weekend w Gdyni zapowiada się odlotowo. 3 sierpnia nad plażą miejską będzie można zobaczyć efektowne podniebne show. Z kolei 4 sierpnia Molo Południowe opanują nietypowe konstrukcje latające, a w powietrze wzbiją się śmiali piloci. Wszystko za sprawą Konkursu Lotów Red Bull. Na starcie zawodów stanie 40 zespołów z całej Polski, a wśród nich także drużyny z Gdyni i Trójmiasta. Spełnią swoje marzenia o lataniu i poszybują na własnoręcznie wykonanych maszynach. Są wśród nich m.in. smoki, dinozaury, ptaki, owady, owoce cz
31.07.2019

Rusza wieloletni projekt poświęcony mewom i rybitwom

Rozpoczyna się czteroletni projekt ornitologiczny poświęcony ochronie siedlisk lęgowych i żerowisk rybitw i mew. Ornitolodzy będą m.in. badać życie i zwyczaje tych ptaków z wykorzystaniem nadajników i fotopułapek. Usypią też sztuczne wyspy dla obu gatunków.
04.04.2019

PKN Orlen chce w 2019 r. pozyskać partnera do budowy morskich farm wiatrowych

PKN Orlen rozważa w 2019 roku pozyskanie zewnętrznego partnera do projektu budowy morskich farm wiatrowych - poinformował PAP Biznes prezes Daniel Obajtek. W przypadku podjęcia decyzji inwestycyjnej, pierwsze wydatki związane z budową mogą być poniesione najwcześniej w 2023 roku.
22.02.2019

Boja pomiarowa zakotwiczona na obszarze projektowanej morskiej farmy wiatrowej FEW Baltic II

Jak poinformowali nas przedstawiciele spółki Baltic Trade & Invest sp. z o.o. (BTI) - na obszarze projektowanej morskiej farmy wiatrowej FEW Baltic II zlokalizowanej na północnym stoku Ławicy Słupskiej, około 50 km od Ustki, została zakotwiczona boja pomiarowa Seawatch LiDAR.
21.01.2019

PKN ORLEN coraz bliżej morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku

Baltic Power, spółka z Grupy ORLEN rozpoczyna badania środowiskowe oraz pomiary warunków wietrzności na obszarze posiadanej koncesji na morską farmę wiatrową na Bałtyku. W tym celu zawarta została umowa z Konsorcjum firm: MEWO S.A. oraz Instytutem Morskim w Gdańsku. Celem prac jest uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia oraz określenie produktywności morskiej farmy wiatrowej.
09.01.2019

Polska firma MEWO na branżowych targach WindEnergy

Już w dniach 25-28.09.2018 w Hamburgu, odbędą się jedne z największych i najważniejszych targów w branży offshore - WindEnergy. To wydarzenie ma stać się wyjątkową platformą do dyskusji a także okazją do wymiany doświadczeń. Wśród tegorocznych wystawców, będzie okazja zobaczyć polską firmę MEWO S.A.
20.09.2018

Polski Klaster Morski – kurs na projekty i innowacje

Walne zebranie Polskiego Klastra Morskiego, na którym przedstawiono sprawozdanie merytoryczne za 2017 r. oraz plan pracy na 2018 r. odbyło się w miniony czwartek. Ze względu na duże zaangażowanie w Klastra w projektach krajowych i międzynarodowych oraz aktywną promocję Polski Morskiej na rynku międzynarodowym postanowiono powiększyć skład zarządu. W wyniku wyborów w skład Zarządu wszedł mecenas Zbigniew Jaś, wiceprzewodniczący Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarki Morskiej oraz mgr inż. Krzysztof Anze
15.01.2018

Pracowity rok 2016 i 2017 w Polskim Klasterze Morskim

27 czerwca Zarząd Polskiego Klastra Morskiego na walnym zebraniu uzyskał absolutorium swoich członków. Polski Klaster Morski działa aktywnie na forum krajowym i międzynarodowym, na Pomorzu i w wymiarze branżowym.
28.06.2017

Ekspedycja w poszukiwaniu wraku ORP Orzeł zakończona fiaskiem

W czasie zakończonej w piątek ekspedycji w poszukiwaniu zaginionego w maju 1940 r. ORP "Orzeł" na dnie Morza Północnego natrafiono na 34 wraki - żaden nie był wrakiem polskiej jednostki. Znaleziono jednak najprawdopodobniej wrak brytyjskiego okrętu HMS „Narwhal”.
09.06.2017

Cztery dni do zakończenia ekspedycji Santi Odnaleźć Orła

Poszukiwania ORP „Orzeł” trwają. Uczestnicy wyprawy zbadali już około 1 000 km 2 terenu, jednak nadal nie udało im się odnaleźć wraku legendarnego polskiego okrętu. Do zakończenia ekspedycji zostały cztery dni.
06.06.2017

Z Gdyni wyruszyła ekspedycja w poszukiwania wraku ORP „Orzeł”

Z gdyńskiego portu wyruszyła w sobotę czwarta prywatna ekspedycja w poszukiwaniu wraku zaginionego w maju 1940 r. okrętu wojennego ORP „Orzeł”. Przez trzy tygodnie ekipa poszukiwawcza zamierza zbadać ok. 1 350 kilometrów kwadratowych dna Morza Północnego.
20.05.2017

Wodna Fiesta z ekspedycją poszukiwawczą Orła w tle

Tym razem gdyńska marina stanie się miejscem Wodnej Fiesty. Festiwal, który odbędzie się w sobotę 20 maja, zainauguruje sezon żeglarski na Pomorzu. Będzie to również okazja, aby pożegnać wyruszającą tego dnia ekspedycję poszukiwawczą ORP „Orzeł”. Wstęp wolny.
17.05.2017

Ekspedycja „Santi Odnaleźć Orła” po raz czwarty wyrusza na poszukiwania

W sobotę 20 maja 2017 roku, o godzinie 14.00, z portu w Gdyni w ramach projektu „Santi Odnaleźć Orła” wyruszy ekspedycja badawcza, mająca na celu odnalezienie wraku sławnego polskiego okrętu podwodnego „Orzeł”. Członkowie ekspedycji mają zamiar ostatecznie zweryfikować hipotezę, według której przyczyną zatonięcia polskiego okrętu mógł być atak bombowy brytyjskiego samolotu. Trójmiejscy badacze planują przeszukać obszar dna Morza Północnego o powierzchni 1350 km² wokół pozycji domniemanego ataku lotniczego. Zakończenie eksp
15.05.2017

20 maja z Gdyni wyrusza kolejna ekspedycja w poszukiwaniu ORP „Orzeł”

20 maja z Gdyni wyruszy czwarta prywatna ekspedycja w poszukiwaniu wraku zaginionego w maju 1940 r. ORP „Orzeł”. Grupa Polaków chce przebadać ok. 1 350 km kw. dna Morza Północnego w miejscu, gdzie mogło dojść do przypadkowego zbombardowania okrętu przez angielski samolot.
13.05.2017

Ekspedycja „Santi Odnaleźć Orła” gotowa do wyjścia w morze

20 maja 2017 roku z portu w Gdyni w ramach projektu „Santi Odnaleźć Orła” wyruszy czwarta, cyklicznie organizowana, ekspedycja badawcza mająca na celu odnalezienie wraku sławnego polskiego okrętu podwodnego „Orzeł”.
20.04.2017

Zostały już tylko 3 dni do zakończenia rejestracji na konferencję „Morska energetyka wiatrowa kołem zamachowym polskiej gospodarki”

Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej już po raz trzeci we współpracy z partnerami branżowymi organizuje międzynarodową konferencję, podczas której omawiany będzie wpływ morskiej energetyki wiatrowej na rozwój polskiej gospodarki. Aktualnie obowiązująca polityka energetyczna Polski do roku 2030 zakłada „stworzenie warunków ułatwiających podejmowanie decyzji inwestycyjnych dotyczących budowy farm wiatrowych na morzu”. Od jej przyjęcia przez Rząd RP minęło już 7 lat. Czy udało się zrealizować ten cel? Kiedy możemy się spodziew
20.02.2017

Wielka Brytania: koszt energii z morskich farm wiatrowych jest dziś niższy niż zakładano na rok 2020

Cel kosztu generacji z morskich farm wiatrowych brytyjski rząd określił kilka lat temu na 100 funtów/MWh. Ten cel miał być osiągnięty w 2020 roku, jednak okazuje się, że branża morskiej energetyki wiatrowej zrealizowała go cztery lata wcześniej i że ten koszt jest już znacznie niższy niż planowany koszt wytwarzania energii z elektrowni jądrowej Hinkley Point C, której budowę wspiera brytyjski rząd.
26.01.2017

Dania samotnie przeciwko umowie o ochronie Morza Bałtyckiego

Podczas ostatniej konferencji HELCOM w Helsinkach Dania zagroziła, że może skutecznie powstrzymać postępy w pracach nad kluczową dla ochrony Morza Bałtyckiego inicjatywą. Organizacje ekologiczne zrzeszone pod szyldem Coalition Clean Baltic (CCB) oraz Oceana przedstawiły wspólne stanowisko, w którym wyrażają oburzenie wobec destrukcyjnych działań Danii.
20.12.2016

Regulacje emisji zanieczyszczeń przez żeglugę są koniecznością

Nowy raport Transport Environment mówi o tym, że emisja zanieczyszczeń przez handlowy sektor żeglugi morskiej wynosi miliard ton gazów cieplarnianych rocznie. Dla zobrazowania to nieco więcej niż wydzielają całe Niemcy.
24.10.2014

Przepisy przeczące sobie nawzajem. Niebieski pas konta dyrektywa siarkowa – jaki efekt chce osiągnąć Unia?

Inicjatywa Unii Europejskiej „Niebieski Pas” (ang.: „Blue Belt”), ma uprościć przepisy w zakresie transportu morskiego, w celu stworzenia optymalnego rozłożenia obciążenia pomiędzy wszystkimi rodzajami transportu. „Niebieski pas” ma być obszarem, w którym statki mogą swobodnie operować na rynku wewnętrznym UE z zachowaniem minimum obciążeń administracyjnych, przepisów polityki celnej i podatkowej przy wzmocnieniu poziomu bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska. „Niebieski pas” ma również obejmować rozszerzenie i uproszczen
03.10.2014

Dziękujemy za wysłane grafiki.