• <
mewo_2022

4 miliardy unijnego wsparcia na rozwój offshore wind we Francji

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas 4 miliardy unijnego wsparcia na rozwój offshore wind we Francji

Partnerzy portalu

W śmiałym i strategicznym posunięciu na rzecz transformacji energetycznej, Komisja Europejska przeznaczy 4,12 miliarda euro na rozwój morskich farm wiatrowych we Francji. 

W odpowiedzi na globalne wyzwania klimatyczne i konieczność dywersyfikacji źródeł energii, Unia Europejska udzieli Francuzom wsparcia finansowego w wysokości 4,12 miliarda euro. Środki mają wesprzeć budowę i eksploatację dwóch pływających elektrowni morskich w rejonie Zatoki Lwiej. To jedne z pierwszych tego typu projektów komercyjnych we Francji.

Planowana moc produkcyjna obu farm wynosi od 230 do 280 MW, co pozwoli wygenerować łącznie około 1,1 TWh energii odnawialnej rocznie.

Komisja Europejska, po dokładnej analizie, potwierdziła zgodność francuskiego projektu z kryteriami ustalonymi w Tymczasowych Ramach Kryzysowych i Przejściowych (Temporary Crisis and Transition Framework – TCTF). Uwzględniono trzy główne aspekty:

  • udzielenie wsparcia finansowego oparte będzie na precyzyjnie zdefiniowanym programie z wyraźnie określonym zakresem i budżetem,
  • określenie kwoty pomocy finansowej zostanie przeprowadzone przez przejrzysty, uczciwy i otwarty proces konkursowy, wykluczający dyskryminację,
  • alokacja środków finansowych zostanie zrealizowana przed końcem 2025 roku.

Ocena Komisji wskazuje, że francuski projekt jest odpowiedni i adekwatnie wyważony w kontekście pilnej potrzeby przyspieszania przejścia na zielone źródła energii oraz wspierania rozwoju wybranych dziedzin aktywności gospodarczej. Te działania są również niezbędne dla efektywnej implementacji zarówno Zielonego Ładu oraz planu REPowerEU, który ma na celu uniezależnienie Europy od rosyjskich paliw kopalnych.

Finansowanie przybierze formę kontraktu na różnicę (CfD), innowacyjnego mechanizmu zapewniającego stabilność finansową dla projektów energetyki odnawialnej. W ramach tego modelu, gdy cena rynkowa energii jest niższa od ustalonej w kontrakcie, producent otrzymuje dopłatę. Natomiast gdy cena rynkowa jest wyższa, różnica jest zwracana przez producenta. Taki system gwarantuje przewidywalność dochodów i zachęca do inwestycji w zielone technologie.

Francja, pomimo obfitych zasobów wiatrowych i długiego wybrzeża, dotychczas pozostawała w tyle za innymi państwami członkowskimi pod względem offshore wind. Teraz stawia duży krok naprzód. Ustawa o przyspieszeniu rozwoju energii odnawialnej, uchwalona na początku tego roku, jest wyrazem determinacji kraju do przekształcenia swojego sektora energetycznego. Zgodnie z ambicjami Francuzów, do 2050 roku łączna moc zainstalowana w morskich farmach wiatrowych ma osiągnąć poziom 2 GW do 2025 roku, 7,8 GW do 2030 roku i 40 GW do 2050 roku.

Fot. Depositphotos

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.