• <
mewo_2022

"Wiatr od morza". Program, który już dziś przygotowuje młodych do pracy w offshore

gm

21.07.2022 22:25
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas "Wiatr od morza". Program, który już dziś przygotowuje młodych do pracy w offshore

Partnerzy portalu

"Wiatr od morza". Program, który już dziś przygotowuje młodych do pracy w offshore - GospodarkaMorska.pl
Fot. promocyjne

Pierwsza edycja pilotażowego programu "Wiatr od morza" zainicjowanego przez Fundację Inspirujące Przykłady dobiegła końca. Spośród 14 uczniów biorących udział w programie, dwóch otrzymało propozycję odbycia praktyk w firmie Mewo S.A. Dodatkowo firma wyraziła chęć organizacji zajęć praktycznych dla młodzieży prowadzonych przez przedstawicieli firmy.

Trwający osiem miesięcy program miał na celu przygotowanie młodzieży szkół średnich do wejścia na rynek pracy związany z morską energetyką wiatrową. W pilotażowym projekcie uczestniczyły dwie firmy, CO-MADE Sp. z o.o. i Mewo S.A, a także Zespół Szkół Technicznych i Okrętowych Conradinum. Uczniowie z klas o profilu technik elektryk i technik mechanik uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez przedstawicieli firm z branży offshore. Na spotkaniach poznali specyfikę oraz wymagania pracy na morzu.

Projekt "Wiatr od morza" zakłada praktyczne przygotowanie młodzieży, dlatego młodzi elektrycy i mechanicy uczestniczyli w szkoleniu BHP, poznali zakres obowiązków sztauera i hakowego, a także odbyli zajęcia na symulatorze, imitującym rejs statkiem po wzburzonym morzu. 

– Widząc zaangażowanie młodzieży zdecydowaliśmy się utworzyć dwa miejsca dla praktykantów, a także zorganizować dodatkowe zajęcia praktyczne prowadzone przez osoby z branży offshore. Cieszy nas, że kolejne pokolenie chce poszerzać swoje kompetencje i zdobywać nowe doświadczenia poprzez praktyczne szkolenia. Morska energetyka wiatrowa coraz szybciej rozwija się na polskim rynku. Do realizacji wszystkich inwestycji potrzebni będą wykwalifikowani fachowcy – mówi Paweł Gajewski, prezes Mewo S.A.

Uczniowie podczas praktyk z pomocą opiekunów mierzą się z zadaniami, jakie niesie ze sobą morska energetyka wiatrowa

– Budowa i serwisowanie turbin wiatrowych będzie wymagała nie tylko specjalistów w swoim fachu – mechaników lub elektryków – ale przede wszystkim osób wytrzymałych, które poradzą sobie z bujaniem morskich fal i pracą na wysokości w klaustrofobicznych warunkach – mówi Bogusz Pniewski, członek zarządu CO-MADE Sp. z o.o.

Pilotażowy program "Wiatr od morza" Fundacji Inspirujące Przykłady, finansowany przez Gdańską Fundację Rozwoju Gospodarczego, realizowany jest we współpracy z Zespołem Szkół Okrętowych i Technicznych Conradinum, Centrum Nowych Kompetencji oraz firmami z branży offshore m.in. CO-MADE Sp. z o.o. i Mewo S.A. 


Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.