Według Clarksons Research Chiny osiągnęły 45 proc. globalnej mocy w morskiej energetyce wiatrowej, ze 102 farmami obejmującymi około 5000 turbin, które sumują się do 24 GW.
W ciągu ostatniej dekady Chiny szybko weszły na główny rynek morskiej energetyki wiatrowej, wyprzedzając w 2021 roku Wielką Brytanię.
Prognozy Clarksons Research sugerują, że do końca 2025 roku chińska moc offshore wzrośnie ponad dwukrotnie do 54 GW i obejmie 177 farm i 8 700 turbin roku.
– Zainstalowana moc morskiej energetyki wiatrowej w Chinach ma wzrosnąć o 12 proc. w drugiej połowie 2022 roku, co jest umiarkowanym wzrostem po rekordowych uruchomieniach w zeszłym roku i zakończeniu dotacji rządu – czytamy w raporcie.
– Wygląda na to, że wzrost mocy w Chinach będzie napędzany przez prowincję Guangdong, planowaną na 17 GW do końca 2025 r. i prowincję Jiangsu prognozowaną na 15 GW do końca 2025 roku – zauważył Steve Gordon, dyrektor zarządzający Clarksons Research.
W globalnej skali chińscy deweloperzy stanowią sześć z dziesięciu największych pod względem mocy czynnej, choć wszystkie ich moce znajdują się wyłącznie w Chinach. Do głównych chińskich deweloperów morskiej energetyki wiatrowej należą CTG z 3,4 GW mocy zainstalowanej, 4,3 GW w fazie rozwoju i 2,6 GW planowanej, a także SPIC i CHN Energy.
Według danych Clarksons Research Chiny pozostają również największym rynkiem jednostek instalacyjnych turbin wiatrowych (WTIV) na świecie, na który przypada 28 jednostek i 62 proc. obecnego rozmieszczenia.
Gordon zauważył jednak, że choć średnia moc turbiny w Chinach była historycznie niższa w porównaniu z rynkami europejskimi, to prognozy sugerują, że do końca 2025 roku średnia moc turbiny wzrośnie do ponad 8 MW – skłaniając chińskich właścicieli WTIV do podążania za szerszym trendem upsizingu WTIV.
Litwa. Nieznany wrak odkryty podczas badań dna na potrzeby MEW
Siemens Energy otrzyma 7,5 mld euro pomocy rządowej
Wielka Brytania pozyskuje inwestorów do największej na świecie farmy wiatrowej
Trendy i wizje rozwojowe morskich elektrowni wiatrowych. Konkurs Politechniki Morskiej w Szczecinie
PGE i Ørsted wybrały wykonawcę certyfikacji dla Baltica 2
Kto jest kim w polskim offshore? Baltic Maritime Broker