• <

Dania samotnie przeciwko umowie o ochronie Morza Bałtyckiego

Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Dania samotnie przeciwko umowie o ochronie Morza Bałtyckiego
Dania samotnie przeciwko umowie o ochronie Morza Bałtyckiego - GospodarkaMorska.pl

Marek Nowak

20.12.2016 Źródło: Oceana

Podczas ostatniej konferencji HELCOM w Helsinkach Dania zagroziła, że może skutecznie powstrzymać postępy w pracach nad kluczową dla ochrony Morza Bałtyckiego inicjatywą. Organizacje ekologiczne zrzeszone pod szyldem Coalition Clean Baltic (CCB) oraz Oceana przedstawiły wspólne stanowisko, w którym wyrażają oburzenie wobec destrukcyjnych działań Danii.

Projekt Holistycznej Oceny Morza Bałtyckiego (HOLAS II) został zainicjowany w 2014 roku przez wszystkie kraje nadbałtyckie, łacznie z Danią. Jego celem jest określenie ogólnego stanu ekosystemu w Morzu Bałtyckim, a następnie wsparcie dla konkretnych rozwiązań Bałtyckiego Planu Działań i dyrektyw UE. Wiąże się z ogromnym nakładem czasu i środków finansowych, które moga teraz zostać zaprzepaszczone z powodu działań jednej z dziesięciu stron HELCOM.

– Dania podważyła międzynarodowy proces mający na celu zapewnienie zdrowego Bałtyku i walczy o to aby być zwolnioną z konsekwencji, jakie z niego wynikają. Nieposzanowanie, jakie Dania okazała dla wspólnych starań HELCOM jest głęboko niepokojąca – stwierdza Lasse Gustavsson, dyrektor wykonawczy Oceana w Europie.

Po interwencji innych krajów nadbałtyckich, które potwierdziły zaangażowanie w proces prac nad projektem, Dania w końcu zgodziła się na kompromis i kontynuację prac. Kompromis ten zakłada jednak, że Dania zastrzega sobie prawo do pominięcia ustaleń HOLAS II oraz nie będzie ponosiła za to odpowiedzialności przed innymi krajami Unii.

– Zasoby naturalne, które dzielimy wspólnie mogą być efektywnie zarządzane jedynie przez współpracę – zaznacza Michaił Durkin, sekretarz wykonawczy CCB. – Niestety nie jest to pierwszy raz kiedy Dania sprzeciwia się umowom środowiskowym wspieranym przez wszystkie pozostałe kraje nadbałtyckie – dodaje.

Akcja Danii przeciwko inicjatywie zagraża także realizacji innych umów mających na celu przywrócenie dobrego stanu wód Morza Bałtyckiego i podważa ważne prace prowadzone przez członków HELCOM. Komplikuje to również prace tych państw członkowskich, które chcą skorzystać z prac HELCOM do implementacji dyrektyw unijnych, takich jak Marine Strategy Framework Directive, która wymagają współpracy regionalnej.

...

HELCOM jest organizacją międzyrządową, składa się z dziewięciu krajów przybrzeżnych Morza Bałtyckiego i Unii Europejskiej. Założona zoatała w 1974 roku, a jednym z jej głównych celów jest ochrona środowiska morskiego Bałtyku od wszystkich źródeł zanieczyszczeń. Organizacja skupia się również na zapewnieniu bezpiecznej żeglugi morskiej. HELCOM jest organem zarządzającym Konwencji Helsińskiej.

Źródło:
Oceana

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32397,00 $ tona 0,63% 4 maj
 Cynk 2959,00 $ tona 1,89% 4 maj
 Aluminium 2434,00 $ tona -0,45% 4 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.