• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Dania samotnie przeciwko umowie o ochronie Morza Bałtyckiego

Marek Nowak

20.12.2016 11:32 Źródło: Oceana
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Dania samotnie przeciwko umowie o ochronie Morza Bałtyckiego

Partnerzy portalu

Dania samotnie przeciwko umowie o ochronie Morza Bałtyckiego - GospodarkaMorska.pl

Podczas ostatniej konferencji HELCOM w Helsinkach Dania zagroziła, że może skutecznie powstrzymać postępy w pracach nad kluczową dla ochrony Morza Bałtyckiego inicjatywą. Organizacje ekologiczne zrzeszone pod szyldem Coalition Clean Baltic (CCB) oraz Oceana przedstawiły wspólne stanowisko, w którym wyrażają oburzenie wobec destrukcyjnych działań Danii.

Projekt Holistycznej Oceny Morza Bałtyckiego (HOLAS II) został zainicjowany w 2014 roku przez wszystkie kraje nadbałtyckie, łacznie z Danią. Jego celem jest określenie ogólnego stanu ekosystemu w Morzu Bałtyckim, a następnie wsparcie dla konkretnych rozwiązań Bałtyckiego Planu Działań i dyrektyw UE. Wiąże się z ogromnym nakładem czasu i środków finansowych, które moga teraz zostać zaprzepaszczone z powodu działań jednej z dziesięciu stron HELCOM.

– Dania podważyła międzynarodowy proces mający na celu zapewnienie zdrowego Bałtyku i walczy o to aby być zwolnioną z konsekwencji, jakie z niego wynikają. Nieposzanowanie, jakie Dania okazała dla wspólnych starań HELCOM jest głęboko niepokojąca – stwierdza Lasse Gustavsson, dyrektor wykonawczy Oceana w Europie.

Po interwencji innych krajów nadbałtyckich, które potwierdziły zaangażowanie w proces prac nad projektem, Dania w końcu zgodziła się na kompromis i kontynuację prac. Kompromis ten zakłada jednak, że Dania zastrzega sobie prawo do pominięcia ustaleń HOLAS II oraz nie będzie ponosiła za to odpowiedzialności przed innymi krajami Unii.

– Zasoby naturalne, które dzielimy wspólnie mogą być efektywnie zarządzane jedynie przez współpracę – zaznacza Michaił Durkin, sekretarz wykonawczy CCB. – Niestety nie jest to pierwszy raz kiedy Dania sprzeciwia się umowom środowiskowym wspieranym przez wszystkie pozostałe kraje nadbałtyckie – dodaje.

Akcja Danii przeciwko inicjatywie zagraża także realizacji innych umów mających na celu przywrócenie dobrego stanu wód Morza Bałtyckiego i podważa ważne prace prowadzone przez członków HELCOM. Komplikuje to również prace tych państw członkowskich, które chcą skorzystać z prac HELCOM do implementacji dyrektyw unijnych, takich jak Marine Strategy Framework Directive, która wymagają współpracy regionalnej.

...

HELCOM jest organizacją międzyrządową, składa się z dziewięciu krajów przybrzeżnych Morza Bałtyckiego i Unii Europejskiej. Założona zoatała w 1974 roku, a jednym z jej głównych celów jest ochrona środowiska morskiego Bałtyku od wszystkich źródeł zanieczyszczeń. Organizacja skupia się również na zapewnieniu bezpiecznej żeglugi morskiej. HELCOM jest organem zarządzającym Konwencji Helsińskiej.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.