• <
smartre_2023

MEWO ma nowy statek. Amber Cecilia już pod polską banderą

jm

28.11.2022 18:08 Źródło: MEWO
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki MEWO ma nowy statek. Amber Cecilia już pod polską banderą

Partnerzy portalu

MEWO ma nowy statek. Amber Cecilia już pod polską banderą - GospodarkaMorska.pl
Fot. MEWO / LinkedIn

Firma MEWO ze Straszyna wzbogaciła swoją flotę o nowy statek. Specjalistyczna jednostka Amber Cecilia została już zarejestrowana pod polską banderą i jest przygotowywana do obsługi projektów offshore.

Firma MEWO specjalizuje się w badaniach i pomiarach środowiskowych, geofizycznych i geotechnicznych, w tym między innymi na potrzeby projektów energetycznych na różnych akwenach, w tym rzecz jasna na Bałtyku. MEWO aktywnie uczestniczy w rozwoju morskich farm wiatrowych w polskiej strefie ekonomicznej na Morzu Bałtyckim.

Nieocenioną pomocą w tego typu działaniach będzie nowy statek, o zakupie którego MEWO poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jednostka została zakupiona przez Zespół Armatorski MEWO S.A pod nową nazwą Amber Offshore. Statek nosi już nazwę Amber Cecilia i został zarejestrowany pod polską banderą.

Amber Cecilia to niespełna 60-metrowy OSV (offshore supply vessel) o nośności 788 ton. Jak podaje MEWO, statek będzie służył przede wszystkim do prac geotechnicznych, geofizycznych, serwisowych i obsługi pojazdów podwodnych ROV przy polskich projektach offshore.

Firma podaje ponadto, że statek został „zakupiony przez prywatnych polskich inwestorów, wśród których jest wielu pracowników firmy MEWO S.A.”. Ponadto będzie obsadzony polską załogą i obsługiwany przez polskie agencje, urzędy i podmioty certyfikujące. „Jest to sytuacja bezprecedensowa, gdyż według statystyk Izby Morskiej jest to pierwszy konwencyjny statek tego typu wpisany do Polskiego Rejestru Okrętowego po 1989 roku” – pisze MEWO.


Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.