• <
pge_baltica_390x100_duży

Nowy park w Ustce. PGE Baltica wsparła stworzenie Magicznych Ogrodów

kw

05.06.2023 21:57
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Nowy park w Ustce. PGE Baltica wsparła stworzenie Magicznych Ogrodów

Partnerzy portalu

Fot. PGE Baltica

W sobotę, 3 czerwca 2023 roku, dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 2 w Ustce przy udziale władz miasta uroczyście otworzyła Magiczne Ogrody – nową, zieloną przestrzeń rekreacyjno-edukacyjną, z której korzystać będą mogli uczniowie, pracownicy szkoły i mieszkańcy Ustki. Ten nowy projekt wsparła PGE Baltica, która w Ustce buduje bazę operacyjno-serwisową dla swoich morskich farm wiatrowych.

Dzięki Magicznym Ogrodom całkowicie zmieniło się otoczenie Szkoły Podstawowej nr 2. Na nowym zielonym terenie powstało pięć ogrodów sensorycznych oraz „ścieżka zmysłów". W parku znalazły się także łąki kwietne, ptasia stołówka i kącik ekologiczny.

– W imieniu całego Zarządu PGE Baltica pragnę pogratulować wszystkim zaangażowanym w stworzenie Magicznych Ogrodów – napisał w liście do władz Ustki Arkadiusz Sekściński, prezes zarządu PGE Baltica. – Budowana przez nas w Ustce baza serwisowa do obsługi morskich farm wiatrowych to wieloletnie zobowiązanie ze strony PGE Baltica wobec władz miasta i wszystkich mieszkańców. Chcemy być i będziemy dobrym partnerem i dobrym sąsiadem. Dowodem na to jest włączanie się przez PGE Baltica w szereg inicjatyw związanych z miastem. Przykładem tego zaangażowania są otwierane dziś uroczyście Magiczne Ogrody, zrealizowane w ramach programu Zielona Ustka, którego PGE Baltica jest partnerem – dodał prezes PGE Baltica.

Magiczne Ogrody to jeden z projektów zrealizowanych w ramach programu „Zielona Ustka". Polega on na zazielenianiu przestrzeni publicznych w mieście poprzez m.in. tworzenie nowych lub odnawianie już istniejących rabat, łąk kwietnych, nasadzeń przyulicznych i parków. Ma on charakter budżetu obywatelskiego – to mieszkańcy zgłaszają projekty do realizacji. PGE Baltica jest partnerem programu. Porozumienie o współpracy z miastem Ustka w tym zakresie podpisane zostało jesienią 2022 roku podczas prezentacji planów dotyczących inwestycji PGE w usteckim porcie.

***

Grupa PGE realizuje obecnie trzy projekty morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Dwa z nich to morskie elektrownie wiatrowe Baltica 2 i Baltica 3, które składają się na Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy ok. 2,5 GW. PGE realizuje to przedsięwzięcie wraz z duńskim partnerem – firmą Ørsted. MFW Baltica rozpocznie dostarczanie energii elektrycznej do polskich gospodarstw domowych jeszcze w tej dekadzie. Równolegle PGE przygotowuje się do budowy trzeciego projektu – morskiej elektrowni Baltica 1. Instalacja przewidziana jest do uruchomienia po 2030 roku, a jej moc wyniesie ok. 0,9 GW. Łączna moc obecnie budowanych przez PGE elektrowni na morzu pozwoli zasilić w energię elektryczną ok. 5,4 mln gospodarstw domowych. Realizując kolejne projekty morskich farm wiatrowych, PGE zamierza wypełnić strategiczny cel osiągnięcia co najmniej 6,5 GW mocy wytwórczej w technologii offshore na Morzu Bałtyckim do 2040 roku. W Ustce PGE przygotowuje budowę bazy operacyjno-serwisowej do obsługi morskich farm wiatrowych. Jej oddanie do użytku zaplanowane jest w 2026 roku. 

seaway7
Baltexpo2023_mały

Dziękujemy za wysłane grafiki.