• <

PGE Baltica nie zamierza się odwoływać od rozstrzygnięć z drugiego etapu przyznawania decyzji lokalizacyjnych

kw

16.06.2023 08:05
Strona główna PGE Baltica nie zamierza się odwoływać od rozstrzygnięć z drugiego etapu przyznawania decyzji lokalizacyjnych
wiatraki

W trakcie spotkania z mediami przedstawiciele PGE Baltica wskazali, że spółka zamierza korzystać z planowanego w gdańskim porcie terminala instalacyjnego. Jego koszty wyniosą nawet ponad 1 miliard złotych. Spółka liczy również na to, że Ministerstwo Infrastruktury podejmie ostateczną decyzję o lokalizacji morskich farm wiatrowych na Bałtyku do końca czerwca.

Gdański terminal ma być gotowy na 2026 r., czyli pozwoli obsługiwać budowę farmy Baltica 2. Wiceprezes ds. rozwoju w PGE Baltica, Dariusz Lociński powiedział, że prace związane z przygotowaniem terenu w Gdańsku mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. Wcześniej spółka poinformowała, że będzie serwisować farmy z portu w Ustce, który jest jej własnością. 

Jak poinformował prezes Arkadiusz Sekściński, PGE Baltica liczy na to, że Ministerstwo Infrastruktury wyda ostateczne decyzje dotyczące  lokalizacji dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku jeszcze w tym miesiącu.

W pierwszym etapie przyznawania decyzji lokalizacyjnych PGE Baltica uzyskała wstępnie cztery decyzje, a w drugim jeszcze jedną, wspólnie z firmą Ørsted.

Szef PGE Baltica zastrzegł jednocześnie, że spółka nie zamierza się odwoływać od rozstrzygnięć z drugiego etapu przyznawania decyzji lokalizacyjnych.

- Osiągnęliśmy w sumie poziom 7,3 GW, a więc wyższy niż przewiduje aktualna strategia PGE (6,5 GW), jesteśmy więc usatysfakcjonowani i będziemy się skupiać na realizacji tych projektów – dodał.

Sekściński przyznał jednocześnie, że to będzie „potężny wysiłek finansowy” dla organizacji, dlatego spółka będzie rozważała propozycje współpracy z zewnętrznymi partnerami. Dodał, że zainteresowanie taką współpracą jest bardzo duże. 

PGE Baltica 2 to największy i do tej pory najbardziej zaawansowany projekt spółki na morzu. Będzie mieć blisko 1,5 GW mocy. PGE na razie nie przedstawiła potencjalnego kosztu inwestycji. Kilka lat temu szacowano, że instalacja morskiej farmy wiatrowej o mocy 1 GW to koszt ok. 13 mld zł, jednak obecnie zakłada się, że jest to kwota znacznie wyższa. 

Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25% a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

Fot. Depositphotos

Dziękujemy za wysłane grafiki.