• <
pge_baltica_390x100_duży

Pierwsze decyzje Prezesa URE ws. wsparcia dla morskich farm wiatrowych

ac

07.04.2021 19:41 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Pierwsze decyzje Prezesa URE ws. wsparcia dla morskich farm wiatrowych

Partnerzy portalu

Pierwsze decyzje Prezesa URE ws. wsparcia dla morskich farm wiatrowych - GospodarkaMorska.pl
fot. Gospodarka Morska

Prezes URE wydał trzy pierwsze decyzje o przyznaniu prawa do pokrycia ujemnego salda dla trzech projektów farm wiatrowych na Bałtyku. To wsparcie dla morskich farm przyznawane w ramach tzw. I fazy wsparcia w drodze decyzji administracyjnej Regulatora.

Jak poinformował w środę URE, wydane decyzje dotyczą dwóch projektów PGE i duńskiego Orsteda - Baltica 2 o mocy 1498 MW, oraz Baltica 3 o mocy 1045 MW. Trzecia dotyczy należącego do niemieckiego koncernu RWE projektu BTI (Baltic Trade and Invest) o mocy 350 MW.

URE przypomniał, że przyznaną decyzją Regulatora pomoc musi jeszcze potwierdzić Komisja Europejska pod kątem zgodności z rynkiem wewnętrznym pomocy publicznej.

Jak podkreślił Prezes URE Rafał Gawin, to bardzo ważne decyzje dla inwestorów i całego rynku. „Dobra współpraca z przedsiębiorcami przyczyniła się do szybkiego rozpatrzenia wniosków i wydania decyzji w tak krótkim terminie. Morskie farmy wiatrowe są jedyną wielkoskalową, a przy tym zeroemisyjną technologią wykorzystującą odnawialne źródła energii, która ma potencjał w znaczącym stopniu przyczynić się do ograniczenia ryzyka wystąpienia niedoborów mocy” - dodał.

W terminie do 31 marca wnioski o wsparcie dla ośmiu projektów wiatrowych złożyło je pięć podmiotów.

Zgodnie z ustawą o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych[1], w pierwszej fazie systemu wsparcie przyznawane jest w drodze decyzji administracyjnej wydawanej przez Prezesa URE i może ono objąć morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy zainstalowanej do 5,9 GW. Dla kolejnych projektów przewidziano już system aukcyjny.


seaway7
Baltexpo2023_mały

Dziękujemy za wysłane grafiki.