• <
Kongres_Polskie_Porty_2030

Gdynia: Policja spróbuje ustalić, kto zabił dwie foki znalezione na plaży w Oksywiu

ew

28.05.2018 11:15 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Gdynia: Policja spróbuje ustalić, kto zabił dwie foki znalezione na plaży w Oksywiu

Partnerzy portalu

Gdynia: Policja spróbuje ustalić, kto zabił dwie foki znalezione na plaży w Oksywiu - GospodarkaMorska.pl

Gdyńska policja będzie próbowała ustalić, kto zabił dwie foki znalezione na plaży w nadmorskiej dzielnicy miasta – Oksywiu. Jak informują działacze WWF, zwierzęta miały na szyjach pętle ze sznurów, do których ktoś przywiązał cegły. Sprawcom grozi do 3 lat więzienia.

O znalezieniu martwych zwierząt poinformowała w poniedziałek na jednym z komunikatorów internetowych organizacja WWF zajmująca się ochroną środowiska. "Dwie martwe foki z pętlą na szyi obciążone cegłą zostały odnalezione w Oksywiu" – podano we wpisie, dodając, że o sprawie zawiadomiono policję i prokuraturę.

Informację potwierdził PAP rzecznik prasowy gdyńskiej policji Krzysztof Kuśmierczyk. Wyjaśnił, że zwierzęta znaleziono w sobotę na oksywskiej plaży. "Sprawą zajmuje się komisariat w Oksywiu" – poinformował Kuśmierczyk. Jak powiedział, postępowanie prowadzone jest pod kątem art. 35 ustawy o ochronie zwierząt, który mówi, że "kto zabija, uśmierca zwierzę (...) podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".

Michał Krause – jeden z koordynatorów Błękitnego Patrolu WWF Polska - wyjaśnił, że organizację zawiadomili o martwych zwierzętach spacerowicze. "Na miejsce przyjechał nasz wolontariusz, który powiadomił Stację Morską w Helu" – wyjaśnił Krause.

Według danych z 2014 roku w Bałtyku żyło ponad 32 tys. fok szarych. Liczba tych morskich ssaków - m.in. dzięki licznym programom podejmowanym przez przyrodników i naukowców - systematycznie rośnie: na przełomie lat 70. i 80. XX w. w akwenie było ich tylko 3-4 tys., podczas gdy na początku XX w. Bałtyk zamieszkiwało około 100 tys. tych ssaków.

W naszym kraju liczne zabiegi mające na celu powiększanie foczej populacji w Bałtyku prowadzi – działająca w Helu, a będąca częścią Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego - Stacja Morska im. prof. Krzysztofa Skóry. Stacja współpracuje z WWF Polska, która prowadzi m.in. akcję Błękitny Patrol WWF. W jej ramach zespół wolontariuszy mieszkających wzdłuż wybrzeża monitoruje plaże, aby w razie potrzeby pomóc m.in. znajdowanym tam fokom i morświnom.

Członkowie WWF apelują, aby w razie natrafienia na plaży na żywe lub martwe zwierzę zadzwonić na numer Błękitnego Patrolu (795 536 009) lub do Stacji Morskiej IOUG w Helu (601 889 940).

escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.