• <
escort_980x120_gif_2020

"Dajcie spokój fokom!" Eksperci ponownie muszą apelować do turystów

Strona główna Rybołówstwo, ekologia "Dajcie spokój fokom!" Eksperci ponownie muszą apelować do turystów
"Dajcie spokój fokom!" Eksperci ponownie muszą apelować do turystów  - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay
"Dajcie spokój fokom!" Eksperci ponownie muszą apelować do turystów  - GospodarkaMorska.pl

sons

27.07.2020

Jak donosi Stacja Morska Uniwersytetu Gdańskiego na Helu, w sieci pojawiają się kolejne filmy, na których ludzie podchodzą blisko do odpoczywających na plaży fok. Wśród nich widać nawet dzieci, nagrywane przez rodziców. Według ekspertów, sytuacja jest podwójnie niebezpieczna, gdyż zbliżanie się do fok zagraża zarówno tym zwierzętom, jak i ludziom.

"Plaży i piasku na niej jest bardzo dużo i wystarczy dla wszystkich" - pisze na swoim Twitterze Stacja Morska UG. Niestety, mimo powtarzających się już od maja apeli, turyści nadal beztrosko próbują się spouchwalać z morskimi "tubylcami".

Urocze foki jak najbardziej można podziwiać i fotografować - ale jedynie z bezpiecznej odległości, by ich nie niepokoić. To one są mieszkańcami plaży, która jest ich naturalnym środowiskiem. My jesteśmy tu jedynie gośćmi. Stres powodowany narzucaniem się ludzi źle wpływa na zdrowie tych pięknych zwierząt.

Co robić, gdy spotkasz fokę?


Stacja Morska UG tłumaczy, jak zachować się, gdy na plaży napotkamy fokę:

Wszystkie ssaki morskie chronione są Ustawą o ochronie przyrody z 2004r. Akt ten obejmuje urzędową ochroną wszystkie foki oraz morświny na terenie Polski. Ustawa ta zakazuje każdemu łapania, niepokojenia (także poprzez fotografowanie lub filmowanie!), polowania, zabijania oraz posiadania żywych lub martwych (także części ich ciał) ssaków morskich.

Jedynym wyjątkiem, nie objętym powyższymi zakazami, są podmioty, które uzyskały specjalną zgodę ministerialną. Do nich należy Stacja Morska Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, która na mocy specjalnego zezwolenia ministra ochrony środowiska ma prawo do prowadzenia obserwacji w terenie, zbierania dokumentacji fotograficznej a także do zabierania z polskich plaż tych zwierząt, których stan wymaga fachowej interwencji a także martwych ssaków morskich oraz ich części. Wszystkie ssaki morskie, po udanej rehabilitacji w helskiej placówce, wypuszczane są z powrotem do ich naturalnego środowiska.

Ponieważ foki bywają coraz częstszymi gośćmi na polskim wybrzeżu poniżej znajdziecie Państwo kilka wskazówek, których bezwzględnie należy przestrzegać (dla dobra tak swojego, jak i fok) w razie spotkania z tymi zwierzętami. Pamiętajmy, że ich przyszłość zależy od każdego z nas!

PAMIĘTAJ! 

Wszystkie gatunki fok są ustawowo objęte w Polsce ścisłą ochroną! Każdy, kto zakłóca im spokój łamie prawo!   

 Ropa brent 45,25 $ baryłka  -0,20% 17:36
 Cyna 17960,00 $ tona 0,39% 5 sie
 Cynk 2370,00 $ tona 2,86% 5 sie
 Aluminium 1739,00 $ tona 1,76% 5 sie
 Pallad 2250,85 $ uncja  0,90% 17:36
 Platyna 996,65 $ uncja  0,32% 17:36
 Srebro 28,10 $ uncja  3,77% 17:36
 Złoto 2054,20 $ uncja  0,69% 17:36

Dziękujemy za wysłane grafiki.