• <

Taras widokowy na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku dostępny od czwartku

mk

30.04.2017 13:25 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Taras widokowy na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku dostępny od czwartku
Taras widokowy na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku dostępny od czwartku - GospodarkaMorska.pl

Od czwartku mieszkańcy Gdańska i turyści, w ramach nowego sezonu turystycznego, będą mogli ponownie podziwiać panoramę z tarasu widokowego Zbiornika Wody Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej. Przy dobrej pogodzie można stamtąd zobaczyć nawet półwysep Helski.

„Poziom tarasu położony jest o 10 metrów nad najwyższymi drzewami - nic nie przesłania więc obserwacji okolicy. Pięknie widać Zatokę Gdańską, a przy sprzyjającej pogodzie dostrzec można nawet półwysep Helski. Przez lornetkę da się zobaczyć również foki wygrzewające się na piasku na terenie jednego z rezerwatów przyrody” – powiedziała PAP rzecznik prasowy Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej, Monika Piotrowska–Szypryt.

W 2016 r. Zbiornik Wody Kazimierz w ramach bezpłatnych zajęć edukacyjnych, obejmujących zwiedzanie interaktywnej wystawy poświęconej historii powstania Wyspy Sobieszewskiej i jej walorów przyrodniczych oraz wejście na taras widokowy, odwiedziło prawie 3,9 tys. osób.

Rzeczniczka GIWK wyjaśniła, że w tym roku zmieniony został regulamin wejść do Zbiornika Wody Kazimierz. Do tej pory, aby doszło do zwiedzania, musiało się zgłosić minimum 10 uczestników. Teraz ten limit został zniesiony i wejść na teren zbiornika będzie mogła nawet jedna osoba. Nadal, ze względów bezpieczeństwa, będzie obowiązywać natomiast wymóg, że grupa zwiedzająca może liczyć maksymalnie 15 osób.

Podobnie, jak w ubiegłym roku warunkiem wizyty jest wcześniejsze zgłoszenie na stronie internetowej GIWK lub telefonicznie. Uczestnikom zwiedzania towarzyszy przewodnik. Zbiornik będzie dostępny w czwartki, piątki, soboty i niedziele. Każdego dnia jest kilka wejść. Wizyta trwa ponad godzinę.

Obiekt będzie otwarty do 1 października.

Usytuowany na wzgórzu wydmowym Zbiornik Wody Kazimierz, pełniący funkcję wieży ciśnień, został oddany do użytku we wrześniu 2015 r. Obiekt ma 30 metrów wysokości, może pomieścić 600 metrów sześciennych wody. Jego zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody dostarczanej mieszkańcom Wyspy Sobieszewskiej z oddalonego o około 18 km ujęcia wody Lipce.

Wyspa Sobieszewska (Sobieszewo) to nadmorska dzielnica Gdańska, oddalona od centrum miasta o 15 kilometrów. Jest zamknięta w ramionach Śmiałej Wisły od zachodu, Martwej Wisły od południa i Przekopem Wisły od wschodu. Wody Zatoki Gdańskiej oblewają jej teren od północy.

Zimą 1840 r. w wyniku zatoru lodowego, który powstał w miejscowości Płonia, wezbrane wody Wisły przerwały Mierzeję Wiślaną w okolicach wsi Górki. W ten sposób powstało nowe ujście Wisły, nazwane przez pisarza i geografa Wincentego Pola Śmiałą Wisłą. Tak uformował się półwysep, którego zachodnią część stanowił teren obecnej Wyspy Sobieszewskiej. Chcąc rozwiązać problem corocznych powodzi na Żuławach, na polecenie cesarza Wilhelma II, w latach 1889-1895 między Mikoszewem a Świbnem wykopano kanał o długości 7,1 km, zwany Przekopem Wisły, którym uchodzą do Bałtyku wody wiślane. Ostateczny kształt Wyspa Sobieszewska zyskała w 1895 r.

Atrakcją Wyspy Sobieszewskiej jest bogactwo przyrodnicze. Na jej obszarze znajdują się dwa rezerwaty przyrodnicze: w zachodniej części "Ptasi Raj" i we wschodniej "Mewia Łacha". Występuje w nich prawie 300 gatunków ptaków, z których 115 odbywa tutaj swe lęgi, wiele zimuje na wodach otaczających wyspę, a najwięcej ptaków odwiedza wyspę w okresie wędrówek, szczególnie jesienią.

Na wyspie występuje też blisko 500 gatunków roślin (w tym storczyk kruszczyk rdzawoczerwony i mikołajek nadmorski) oraz ponad 300 gatunków zwierząt kręgowych.

W Górkach Wschodnich, położonej na terenie wyspy, znajdują się dwie przyrodnicze placówki naukowo-badawcze: Stacja Biologiczna Uniwersytetu Gdańskiego i Stacja Ornitologiczna PAN.

W 1994 r. Rada Miasta Gdańska doceniając walory przyrodnicze, niepowtarzalną florę i faunę, nadała Wyspie Sobieszewskiej status obszaru chronionego krajobrazu.

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40950,00 $ tona 1,77% 25 lis
 Cynk 3431,00 $ tona 0,06% 25 lis
 Aluminium 2740,00 $ tona 1,56% 25 lis
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.