• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Kanada. Rozpoczęła się operacja przewiezienia młodej orki, uwięzionej w zatoce

Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Kanada. Rozpoczęła się operacja przewiezienia młodej orki, uwięzionej w zatoce

Partnerzy portalu

Fot. poglądowa

Ratownicy w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie rozpoczęli w piątek operację uwolnienia zabłąkanej orki z zatoki w północnej części Wyspy Vancouver.

Nad planowaną od początku kwietnia br. operacją uwolnienia dwuletniego morskiego ssaka pracowało wielu ekspertów, w tym Indianie Ehattesaht, którzy mieszkają w pobliżu zatoki. W piątek rano zespół ratowników rozpoczął prace. Do czasu zakończenia operacji nie będą podawane inne szczegóły.

3 kwietnia zapadła decyzja o użyciu helikoptera, ale CBC poinformowało w piątek po południu, że porzucono ten pomysł, a w czwartek ekipa ratowników ćwiczyła podnoszenie z użyciem koparki specjalnego nosidła dla orki i przenoszenie na ciężarówkę.

Zagubioną orkę zauważono pod koniec marca br. Orka była ze swoją matką, dorosła orka wpłynęła do płytkiej zatoki, po odpływie nie była w stanie się wydostać i nie udało się jej ocalić. Od tego czasu ratownicy próbowali bezskutecznie skłonić młodą orkę do wypłynięcia w stronę stada.

Indianie Ehattesaht nadali orce imię "kwiisahiis", co znaczy "Mały Dzielny Myśliwy".

Wcześniej media podawały, że planowane jest przeniesienie orki do ogrodzonej przestrzeni w wodach Pacyfiku, gdzie ma poczekać aż rodzinne stado znajdzie się w pobliżu i będzie można ją wypuścić.

Z Toronto Anna Lach
lach/ zm/
fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.