• <

Wynik wyszukiwania - "minister energii" - Wiadomości

W Świnoujściu odbędzie się 16. Baltic Business Forum pod hasłem „Współpraca dla odbudowy Ukrainy”

Organizatorami tegorocznej edycji Baltic Buisness Forum są Polsko - Ukraińska Izba Gospodarcza (PUIG) oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Europa-Północ-Wschód ENEIA. Współorganizatorami: Urząd Miasta Świnoujścia i Województwo Zachodniopomorskie.
14.05.2024

Fluxys mianowany operatorem sieci wodorowej w Belgii

Wdrażając federalną ustawę wodorową z 11 lipca 2023 roku federalny minister energii Tinne Van der Straeten wyznaczył 26 kwietnia Fluxys hydrogen, spółkę zależną Fluxys Belgium, na operatora rozwoju i zarządzania siecią przesyłową wodoru w Belgii na lądzie i w morzu.
26.04.2024

Fiasko drugiej aukcji morskiej energetyki wiatrowej na Litwie. Zabrakło oferentów

Ogłoszony w styczniu przez litewskie władze na budowę swojej drugiej elektrowni wiatrowej na Bałtyku o mocy 700 MW nie przyciągnął wystarczającej liczby oferentów. Zainteresowanie inwestycją wyraziła tylko krajowa firma Ignitis, a żeby aukcja się odbyła potrzeba było jeszcze chociaż jednego podmiotu. Termin składania ofert trwał do 15 kwietnia tego roku.
17.04.2024

Norwegia, Dania i W. Brytania wśród sygnatariuszy Paktu Bezpieczeństwa Morza Północnego

Norwegia, Dania, Wielka Brytania, Belgia, Holandia oraz Niemcy podpisały Pakt Bezpieczeństwa Morza Północnego, zakładający monitoring znajdującej się na tym akwenie podwodnej infrastruktury krytycznej - poinformowały we wtorek w komunikacie władze tych państw.
09.04.2024

Szwecja wstąpiła do NATO

Rząd Szwecji podjął w czwartek po południu decyzję o wstąpieniu kraju do NATO. To ostatnia czynność, jaka musiała zostać dokonana ze szwedzkiej strony, aby kraj stał się 32. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.
07.03.2024

Do Serbii popłynął gaz z Azerbejdżanu; Belgrad chce się uniezależnić od rosyjskiego surowca

Do Serbii popłynął gaz z Azerbejdżanu, w ceremonii uruchomienia przesyłu surowca uczestniczyli w niedzielę prezydenci Serbii, Azerbejdżanu, Bułgarii i przedstawiciel UE. Belgrad, dotąd uzależniony od gazu rosyjskiego, stawia na zdywersyfikowanie źródeł dostaw.
10.12.2023

Serbia będzie kupować gaz z Azerbejdżanu

Serbia i Azerbejdżan podpisały w środę w Baku porozumienie, na mocy którego począwszy od 2024 roku do Serbii ma być dostarczane rocznie około 400 mln metrów sześciennych gazu z Azerbejdżanu. Obecnie niemal 100 proc. importowanego przez Belgrad surowca trafia do kraju w ramach umowy z rosyjskim Gazpromem.
16.11.2023

Litewskie władze ogłaszają kolejną aukcję morskiej farmy wiatrowej

Litwa przygotowuje się do drugiej już aukcji w związku z planowaną morską farmą wiatrową. Jak podało tamtejsze Ministerstwo Energii, zostały przeprowadzone konsultacje z przedstawicielami branży offhsore oraz zainteresowanymi, innymi organizacjami i firmami, podczas których omówiono przygotowania do aukcji, jej warunki oraz planowany termin przetargu.
18.10.2023

Do Omanu przypłynął pierwszy na świecie statek transportujący skroplony wodór

W porcie Sultan Qaboos Oman przyjął pierwszy na świecie transportowiec skroplonego wodoru Suiso Frontier w ramach regionalnej trasy japońskiego tankowca na Bliskim Wschodzie. Oman dąży do tego, aby stać się jednym z pierwszych krajów, które eksportują zielony wodór do różnych części świata, a także wykorzystują go w lokalnych gałęziach przemysłu jako substytut gazu.
23.08.2023

Upały w Azji powodują wzrost importu węgla, gazu i paliw z Rosji

W wyniku trwającej od przeszło miesiąca fali upałów w krajach Azji Południowo-Wschodniej zanotowano zwiększenie o jedną trzecią importu węgla do Azji w porównaniu do ubiegłego roku - podała w sobotę agencja Bloomberg, cytując raport firmy analitycznej Kpler.
23.05.2023

Dwie nowo zatwierdzone szwedzkie MFW wyprodukują tyle samo energii co duży reaktor jądrowy

Dwie morskie farmy wiatrowe, które 16 maja otrzymały zgodę szwedzkiego rządu, będą w stanie dostarczyć do 6,5 TWh energii elektrycznej rocznie, co według rządu odpowiada produkcji energii elektrycznej z jednego dużego reaktora jądrowego.
22.05.2023

Gazterm 2023: gazu w Polsce nie zabrakło i nie zabraknie

W Międzyzdrojach trwa 26. konferencja Gazterm, której tematem przewodnim jest „Nowy globalny porządek energetyczny”. Dyskusje koncentrują się m.in. na nowych rozwiązaniach w zakresie bezpieczeństwa rynków gazu w Polsce i Europie, strategicznych projektach infrastrukturalnych, a także aktualnej sytuacji polskiego sektora gazowniczego. Honorowy patronat nad 26. Konferencją Gazterm objął Andrzej Duda, Prezydent RP.
16.05.2023

Belgia. Przywódcy dziewięciu państw na szczycie Morza Północnego chcą rozbudować energetykę wiatrową

W poniedziałek w belgijskim kurorcie Ostenda odbywa się szczyt państw Morza Północnego, w którym udział biorą - oprócz premiera Belgii - przywódcy Francji, Niemiec, Irlandii, Danii, Holandii, Luksemburga, Norwegii, a także minister energii Wielkiej Brytanii i przewodnicząca Komisji Europejskiej. Głównym celem spotkania jest porozumienie się w sprawie szybkiej rozbudowy energetyki wiatrowej na tym akwenie.
24.04.2023

Pierwsza na świecie wyspa energetyczna wypływa w morze

Ta sztuczna wyspa (45 km od wybrzeża) będzie stanowić kluczowe ogniwo w lokalnym systemie zaopatrzenia w energię. Otworzy ona przyszłą strefę wiatrową Księżnej Elżbiety (3,5 GW) i połączy kraj z Wielką Brytanią i Danią poprzez dodatkowe interkonektory (projekty Nautilus i TritonLink).
02.03.2023

Porozumienie gazowe między Bułgarią a Turcją o dostępie do sieci gazociągowej i terminali LNG

Firmy z Bułgarii i Turcji podpisały we wtorek w Sofii porozumienie gazowe, które umożliwi stronie bułgarskiej dostęp do tureckiej sieci gazociągowej i jej terminali LNG. Bułgaria nie ma własnych terminali i od przerwania dostaw gazu z Rosji korzysta z greckiego terminalu Revithoussa.
03.01.2023

„Washington Post”: brak jednoznacznych dowodów, że to Rosja stoi za atakami na Nord Stream

Niektórzy zachodni oficjele wyrażają wątpliwości, czy to rzeczywiście Rosja stoi za eksplozjami, które pod koniec września uszkodziły gazociągi Nord Stream 1 i Nord Stream 2 - napisał w środę dziennik „Washington Post”.
21.12.2022

Arabia Saudyjska i OPEC+ rozważają zwiększenie wydobycia ropy naftowej

Arabia Saudyjska i OPEC+ rozważają zwiększenie wydobycia ropy naftowej o pół miliona baryłek dziennie - podał w poniedziałek dziennik "Wall Street Journal". Doniesieniom zaprzeczył jednak saudyjski minister energii książę Abdulaziz ibn Salman.
21.11.2022

Litwa coraz bliżej aukcji dla pierwszej farmy offshore wind. W planie kolejny projekt

Litewski rząd zatwierdził zmiany w ustawach o OZE i energii elektrycznej określające warunki aukcji związanej z budową kolejnej morskiej farmy wiatrowej o mocy do 700 MW.
20.11.2022

Belgia chce stać się europejską bramą do importu zielonego wodoru

Belgia uruchamia międzynarodową platformę zielonego wodoru - „Globalne Forum Zielonego Wodoru”, o czym poinformowała minister energii Tinne Van der Straeten (Zieloni) na konferencji klimatycznej w Szarm el-Szejk (COP27) - podaje nadawca VRT. Kraj chce stać się europejską bramą do importu zielonego wodoru.
15.11.2022

Litewski rząd zatwierdza wymagania dla potencjalnych deweloperów MFW

W ubiegłą środę litewski rząd zatwierdził wymagania stawiane potencjalnym deweloperom morskich farm wiatrowych, którzy mają wziąć udział w przyszłorocznym przetargu. Decyzja rządu potwierdziła wymagania dotyczące zdolności finansowej uczestników przetargu i doświadczenia w realizacji tego typu projektów, a także zobowiązania do przyczyniania się do ochrony środowiska i budowania local contentu.
24.10.2022

Szwecja. Minister energii: wycieki z Nord Stream prawdopodobnie dokonane przez państwo

Wycieki gazu z rurociągu Nord Stream prawdopodobnie są wynikiem działania państwa - oznajmił w piątek szwedzki minister energii Khashayar Farmanbar przed posiedzeniem Rady UE w Brukseli.
30.09.2022

Grecja zabezpiecza się gazem z TotalEnergies

Największy dostawca gazu w Grecji, firma DEPA, podpisała kontrakt na 10 TWh LNG z francuskim koncercem TotalEnergies. Skroplony gaz ma zabezpieczyć krajowe dostawy na okres zimowy. Decyzję ogłosił dziś grecki minister energii.
29.09.2022

Otwarcie Baltic Pipe. Jak uruchomienie gazociągu komentują politycy?

Już dzisiaj (27 września) symbolicznie uruchomiono przesył w gazociągu Baltic Pipe w Budnie k. Goleniowa (Zachodniopomorskie). Symbolicznego odkręcenia zaworu na gazociągu dokonali prezydent Andrzej Duda, premier Danii Mette Frederiksen i premier Mateusz Morawiecki. Co o gazociągu Baltic Pipe mówili politycy z kraju i ze świata?
27.09.2022

PGNiG odebrało w terminalu w Kłajpedzie 90 mln m sześc. gazu ziemnego

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) odebrało w terminalu w Kłajpedzie na Litwie 90 mln m sześc. gazu ziemnego. Była to szósta w tym roku dostawa do tego terminalu - poinformowała spółka w poniedziałek.
26.09.2022

Port w Göteborgu będzie pierwszym w Europie hubem ekologicznych paliw

Władze portu w Göteborgu rozpoczęły współpracę z firmami Stena Line, DFDS, Ørsted i Liquid Wind w celu utworzenia pierwszego w Europie hubu paliw zielonych (e-fuels). Plany w zakresie produkcji e-metanolu zostaną zrealizowane już 2025 roku.
07.09.2022

Izrael. Rząd planuje zwiększyć dostawy gazu do Europy

Rząd Izraela planuje zwiększyć dostawy gazu do Europy po tym, gdy produkcja surowca wzrosła o 22 proc. w pierwszej połowie roku – poinformowała w środę agencja Bloomberg.
24.08.2022

Rumunia będzie importować gaz; magazyny zapełnione w 60 proc.

Magazyny gazu ziemnego Rumunii są wypełnione w 60 proc., wynika z szacunków rządu kierowanego przez Nicolae Ciucę, cytowanych we czwartek przez bukareszteńskie media. Wskazują one, że w jego planach jest sprowadzanie surowca z zagranicy.
04.08.2022

Berlin chce, by Holandia wznowiła wydobycie gazu w Groningen, ta odpowiada, aby Niemcy utrzymały atom

Niemcy naciskają na Niderlandy, aby wznowiły wydobycie gazu w rejonie Groningen - podał w czwartek dziennik "Financieele Dagblad", powołując się na swoje źródła w Hadze i Brukseli. Holenderski minister energii i klimatu miał odpowiedzieć, aby Niemcy nie wyłączały swoich elektrowni atomowych.
14.07.2022

Rumunia. Ruszyło wydobycie gazu ze złóż na Morzu Czarnym

W Rumunii ruszyło na wielką skalę wydobycie gazu ziemnego ze złóż zlokalizowanych pod dnem Morza Czarnego - poinformowała amerykańska spółka Sea Oil & Gas (BSOG), zaangażowana w eksploatację tych złóż. Ich wielkość szacowana jest na 42-84 mld metrów sześciennych.
15.06.2022

Konferencja PSEW 2022: korzystny wiatr dla polskiej energetyki wieje i od lądu, i od morza

Projekty związane z rozwojem lądowej i morskiej energetyki wiatrowej będą jednym z kół zamachowych polskiej gospodarki – to główne przesłanie konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej PSEW 2022. Zdaniem uczestniczących w niej ekspertów, nowe farmy i elektrownie wiatrowe mają szansę wygenerować między 70 a 133 mld zł przyrostu PKB, i co najmniej trzykrotnie zmniejszyć cenę energii.
15.06.2022

[TRANSMISJA] Konferencja PSEW 2022 - sesja główna

Zapraszamy do udziału w transmisji na żywo sesji głównej podczas drugiego dnia konferencji PSEW 2022.
14.06.2022

Rumunia: wydobycie gazu z Morza Czarnego pozwoli sfinansować niezależność energetyczną

Rząd Rumunii spodziewa się, że rozpoczęcie w czerwcu br. masowego wydobycia gazu ziemnego ze złóż na Morzu Czarnym pozwoli sfinansować szereg przedsięwzięć służących osiągnięciu niezależności energetycznej, ogłosił minister energii Virgil Popescu.
24.05.2022

Saudyjski minister energii: świat wyczerpuje swoje możliwości energetyczne

Świat wyczerpuje swoje możliwości energetyczne; wolne moce przerobowe zmniejszają się we wszystkich sektorach - powiedział we wtorek saudyjski minister energii książę Abdulaziz bin Salman. Jego wystąpienie odnotowała agencja Bloomberg.
10.05.2022

PGNiG zarezerwowało przepustowość terminalu LNG w Kłajpedzie dla sześciu statków

PGNiG zarezerwowało przepustowość terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w litewskiej Kłajpedzie dla sześciu statków – poinformował w czwartek w wywiadzie dla nadawcy publicznego LRT litewski minister energii Dainius Kreivys.
05.05.2022

Belgia odnotowuje rekordy produkcji w offshore wind, rozważa przyspieszenie rozwoju OZE

Belgia cieszy się z wyników produkcji energii w farmach morskich na Morzu Północnym. W lutym osiągnęły kolejny rekord produkcji. W związku z inwazją Rosji na Ukrainie, Belgia zachęca Komisję Europejską do przyspieszenia rozwoju OZE. Sam kraj widzi w OZE szansę na niezależność energetyczną. Rząd rozważa także wydłużenie działania dwóch elektrowni jądrowej.
27.03.2022

Ukraina. Minister energii: jesteśmy gotowi udostępnić swoje podziemne magazyny gazu dla strategicznych rezerw UE

Ukraina jest gotowa udostępnić swoje podziemne magazyny dla strategicznych rezerw gazu Unii Europejskiej - oświadczył w sobotę na Facebooku minister energii Ukrainy Herman Hałuszczenko.
26.03.2022

Holandia. Rząd zamierza zwiększyć wydobycie gazu z Morza Północnego

Holandia będzie w najbliższych latach wydobywać więcej gazu ze złóż na Morzu Północnym - poinformował minister energii i klimatu Rob Jetten. Rozpoczęliśmy już procedurę wydawania pozwoleń – powiedział.
23.03.2022

Reuters: Litwa przygotowuje się do całkowitego uniezależnienia się od rosyjskich surowców energetycznych

Prezydent Gitanas Nauseda powiedział, że Litwa przygotowuje się do całkowitego uniezależnienia się od rosyjskich zasobów energetycznych - przekazał w poniedziałek Reuters.
21.03.2022

Ukraina została członkiem europejskiej unii energetycznej

Ukraina została członkiem europejskiej unii energetycznej - poinformował w czwartek na swoim profilu w serwisie Twitter ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.
16.03.2022

Budowa gazociągu GIPL na finiszu. Gazociąg Polska-Litwa udostępniony od 1 maja 2022 roku

Gazowy interkonektor Polska-Litwa (GIPL) zostanie udostępniony do przesyłu gazu 1 maja 2022 r. - poinformowali w poniedziałek operatorzy przesyłowi gazu z obydwu krajów: Gaz-System i Amber Grid. Pełną przepustowość gazociąg osiągnie 1 października.
28.02.2022

Powstaną połączenia transgraniczne łączące wyspy energetyczne w Danii

Aby duńskie wyspy energetyczne na Morzu Północnym i Morzu Bałtyckim mogły w pełni funkcjonować, konieczny jest rozwój infrastruktury przesyłowej. Kluczowe będą połączenia transgraniczne, dzięki którym kraje Europy będą mogły w pełni konsumować energię w wiatru.
24.11.2021

Transformacja energetyczna musi być transformacją gospodarczą - 34. Konferencja Energetyczna EuroPower & 4. OZE Power [Wideo]

W ubiegłym tygodniu, 17 i 18 listopada odbyło się jedno z najważniejszych wydarzeń dotyczących energetyki odnawialnej 34. Konferencja Energetyczna EuroPower & 4. OZE Power. Podczas dwóch dni dyskutowano w jedenastu panelach tematycznych, m.in. o kierunkach rozwoju branży OZE, Polskim miksie energetycznym, perspektywach rozwoju technologii wodorowych czy cyfryzacji sektora. Drugi dzień konferencji rozpoczął panel dotyczący potencjału energetycznego i gospodarczego polskiego wiatru. Sesję, podczas której wystąpili: Zbigniew Grygl
22.11.2021

Na wodach Irlandii powstanie 5 GW mocy zainstalowanej w wiatrakach do 2030 roku

Rząd Irlandii przedstawił nowy plan na rzecz energii i klimatu, w którym potwierdził cel realizacji projektów morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 5 GW do 2030 roku.
08.11.2021

Kreivys: przychylnie patrzymy na obecność Orlenu w offshore na wodach Litwy

Rząd Litwy przychylnie patrzy na ewentualne zaangażowanie się PKN Orlen w projekt morskich farm wiatrowych w litewskiej strefie Bałtyku - powiedział litewski minister energii Dainius Kreivys. Pierwszą aukcję dla inwestorów rząd Litwy planuje na koniec 2022 r.
08.10.2021

Niemieckie media: Nord Stream 2 to kompromitacja polityki zagranicznej

Niemieckie media krytykują sposób, w jaki niemiecki rząd zachowuje się w kwestii Nord Stream 2. „W Afganistanie Niemcy przez lata wypierały rzeczywistość – aż było za późno. Podobnie jest z rurociągami Nord Stream” – pisze „Welt”.
24.08.2021

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 2 Dania

W dzisiejszym artykule, będącym kontynuacją rozpoczętej przez Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 1 USA - Gospodarka Morska.pl mini serii, traktującej o rozwiązaniach legislacyjnych, związanych z Morską Energetyką Wiatrową na świecie, autorzy skupią się na rozwiązaniach przyjętych w Danii.
20.07.2021

USA. Minister Altmaier: Niemcy chcą rozwiązać spór ws. Nord Stream 2 do sierpnia

Niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier zapowiedział w piątek w Waszyngtonie, że liczy na rozwiązanie sporu z USA w sprawie gazociągu Nord Stream 2 do sierpnia. Dodał, że przeprowadził już "produktywne rozmowy" z amerykańską minister energii Jennifer Granholm.
25.06.2021

USA. Departament Stanu: Nie ma wyznaczonej daty porozumienia z Niemcami ws. Nord Stream 2

Rzeczniczka amerykańskiego resortu dyplomacji Jalina Porter powiedziała PAP w czwartek, że USA nie wyznaczyły horyzontu czasowego dla rozmów z Niemcami ws. gazociągu Nord Stream 2. Wcześniej szef MSZ Niemiec przewidywał, że porozumienie zostanie osiągnięte do sierpnia.
24.06.2021

Rosja i Arabia Saudyjska odrzucają wezwania do zakończenia inwestycji w ropę i gaz, nazywają plan MAE zerowej emisji netto „nierealistycznym”

Rosyjski wicepremier Alexander Novak oznajmił, że MAE rzekomo doszła do swoich ustaleń „za pomocą odwróconych obliczeń” dotyczących sposobu osiągnięcia zerowych emisji netto do 2050 roku.
08.06.2021

USA: Rząd rozważa, czy zachować wymóg przewożenia paliwa amerykańskimi statkami

Ministerstwo transportu USA rozważa, czy tymczasowe zwolnienie z Jones Act z roku 1920 jest potrzebne dla dostaw paliw po cyberataku na Colonial Pipeline. Zgodnie z tym prawem towary między portami w USA mogą przewozić statki zbudowane w kraju z amerykańską załogą.
12.05.2021

W USA ropa tanieje od 3 sesji i jest po 60 USD/b - zwyżki już za nami?

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA tanieje 3. sesję - to najdłuższa jej seria spadkowa w tym roku. Surowiec jest wyceniany w pobliżu 60 USD za baryłkę. Tegoroczne imponujące zwyżki cen surowca przechodzą na razie do historii przed zbliżającym się posiedzeniem krajów OPEC+ - informują maklerzy.
02.03.2021

W USA ropa drożeje o niemal 2 procent

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA drożeje o niemal 2 proc. inwestorzy czekają na czwartkowe posiedzenie krajów sojuszu OPEC+, które zdecydują o poziomie dostaw ropy w kolejnych tygodniach - informują maklerzy.
01.03.2021

Kraje OPEC+ utrzymają w lutym limit wydobycia ropy

Grupa OPEC+, uzgodniła, że utrzyma w lutym limit wydobycia ropy, przy czym część członków kartelu nieznacznie go zmniejszy, a Rosja - zwiększy - podaje we wtorek Reuters, powołując się na źródła znające kulisy negocjacji.
05.01.2021

Polska deklaruje stworzenie nowego zeroemisyjnego systemu energetycznego

W ciągu dwóch dekad Polska chce wybudować nowy, zeroemisyjny system energetyczny - mówił w środę w czasie Central European Energy Days wiceminister klimatu Adam Guibourge-Czetwertyński. Unijna komisarz ds. energii Kadri Simson zapowiedziała strategię ws. morskiej energetyki odnawialnej.
02.12.2020

Ceny ropy pod presją - zapasy surowca w USA rosną, w czwartek decyzja OPEC+

Ceny ropy w USA są pod presją w reakcji na mocny wzrost amerykańskich zapasów tego surowca i niepewność co do decyzji OPEC+ w sprawie wielkości produkcji od początku 2021 r. - informują maklerzy.
02.12.2020

OPEC+ szuka konsensusu ws. wielkości produkcji, a ceny ropy spadają

Notowania ropy w USA spadają w reakcji na brak zgody w OPEC+ co do wielkości produkcji surowca od początku 2021 r.
01.12.2020

Ceny ropy w USA mocno zniżkują - w niedzielę panel OPEC+ nic nie uzgodnił

Ceny ropy w USA mocno zniżkują - o ponad 2 proc. W niedzielę podczas panelu ministrów z OPEC+ nie doszło do osiągniecia porozumienia w sprawie wielkości dostaw ropy od stycznia 2021 r. - informują maklerzy.
30.11.2020

Przerwa w rajdzie na rynkach ropy, rosną napięcia dot. wielkości produkcji

Ceny ropy w USA spadają - na globalnych rynkach paliw nastąpiła przerwa w rajdzie, gdyż w OPEC+ rosną napięcia związane z decyzją - czy podwyższyć od stycznia wielkość dostaw ropy, czy też utrzymać ją bez zmian.
27.11.2020

Ceny ropy w USA w dół; OPEC+ ostrzega - perspektywy popytu są niepewne

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw w N.Jorku tanieje kolejną sesję. Sojusz OPEC+ ostrzega - prognozy rynkowe są niepewne z powodu odradzającej się pandemii koronawirusa, która osłabia popyt - podają maklerzy.
20.10.2020

Spór o Nord Stream 2 po otruciu Aleksieja Nawalnego

Po próbie zabójstwa rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego w UE na sile przybrała debata na temat zasadności budowy Nord Stream 2 i konsekwencji politycznych tej inwestycji. Pomimo rosnącej krytyki – m.in. w Niemczech, które są kluczowym partnerem projektu – jest niemal pewne, że niemieckie władze utrzymają swoje poparcie dla ukończenia gazociągu, ułożonego w ok. 95%. W związku z tym największym zagrożeniem dla jego finalizacji pozostają sankcje USA.
02.10.2020

Ropa w USA tanieje - perspektywy popytu na paliwa wciąż niepewne

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw w N.Jorku tanieje o 1 proc. Perspektywy popytu na paliwa na świecie nadal są niepewne.
28.09.2020

Wkrótce Deklaracja Bałtycka na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej

30 września w Szczecinie ma zostać podpisana Deklaracja Bałtycka na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej - poinformował w czwartek resort klimatu. Krajowy sektor offshore w 2040 r. ma zapewnić ponad 20 gigawatów mocy.
17.09.2020

Ceny ropy w USA poniżej 40 USD za baryłkę

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw spadają o ponad 1 proc. i są już poniżej 40 USD za baryłkę w reakcji m.in. na obniżenie cen surowca przez Arabię Saudyjską - podają maklerzy.
07.09.2020

Ceny ropy w USA spadają, ale tydzień może zakończyć się zwyżką

Ceny ropy w USA spadają, ale są na drodze do zakończenia tygodnia ze zwyżką. Analitycy oceniają, że popyt na surowiec będzie się utrzymywał nawet wobec rosnącej liczby przypadków koronawirusa na świecie.
03.07.2020

Propozycje KE ws. Zielonego ładu to dobra pozycja do negocjacji

Ostatnie propozycje KE ws. Zielonego ładu i odbudowy gospodarki to dobra pozycja wyjściowa do zakończenia negocjacji o neutralności klimatycznej - ocenia minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
03.06.2020

Ceny ropy w USA rosną po komentarzach z Rosji

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rosną po komentarzach ministra energii Rosji na temat sytuacji na rynkach paliw w najbliższych tygodniach - informują maklerzy.
26.05.2020

Bahri wstrzymał czarter kilkunastu gazowców LNG

Jeden z największych armatorów tankowców, Bahri, wstrzymał plany czarteru do 12 gazowców skroplonego gazu ziemnego (LNG) po tym, jak Sempra Energy opóźniła decyzję o kontynuacji projektu eksportowego LNG w Teksasie.
24.05.2020

Litwa szykuje się do instalacji 700 MW morskiej energii wiatrowej

Litewskie Ministerstwo Energii przedłożyło projekt rezolucji rządu zainteresowanym stronom w celu koordynacji lokalizacji morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.
15.05.2020

Ceny ropy w USA rosną, po zniżce w czasie dwóch poprzednich sesji o 27 proc.

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw drożeje, po zniżce notowań surowca w czasie dwóch poprzednich sesji o 27 proc. Na rynkach paliw może się utrzymać duża zmienność notowań ropy z powodu obaw, że WTI w USA znów zejdzie do poziomów poniżej zera - podają maklerzy.
29.04.2020

Tobiszowski: zamrożenie systemu ETS to ponad 5,5 mld zł dla polskiego przemysłu

Zamrożenie unijnego systemu opłat za emisję dwutlenku węgla (ETS) rocznie dałoby polskiemu przemysłowi co najmniej 5,5 mld zł, które dziś elektrownie, ciepłownie, huty i inne zakłady płacą za uprawnienia do emisji CO2 - ocenia europoseł PiS Grzegorz Tobiszowski.
15.04.2020

Cena ropy na giełdzie w Nowym Jorku zmierza w kierunku 23 USD/b

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw drożeje o ponad 1 proc. i jest wyceniana blisko 23 USD za baryłkę. Po decyzji OPEC+ o zmniejszeniu wydobycia ropy o 10 mln b/d inwestorzy zastanawiają się, czy to wystarczy, aby złagodzić sytuację związaną z załamaniem popytu na paliwa na globalnych rynkach - podają maklerzy.
14.04.2020

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku tanieje

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw tanieje o ponad 5 proc., a baryłka surowca kosztuje niewiele ponad 20 USD - informują maklerzy.
30.03.2020

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku drożeje

Ceny ropy w USA zwyżkują po najmocniejszym od 30 lat spadku notowań w poniedziałek. Surowiec w N.Jorku drożeje o ponad 7 procent po tym, gdy w poniedziałek stracił rekordowe 25 proc. - informują maklerzy.
10.03.2020

Ceny ropy w USA mocno spadają

Ceny ropy w USA mocno spadają i są poniżej 13-miesięcznego minimum. Na rynkach rosną obawy związane z koronawirusem, ponieważ jest więcej przypadków zarażenia poza Chinami niż w tym kraju - informują maklerzy.
27.02.2020

Ceny ropy w USA blisko 50 dolarów za baryłkę

Ceny ropy w USA utrzymują się blisko 50 dolarów za baryłkę, po zniżce notowań w ciągu poprzednich 2 sesji aż o ponad 6 proc. Inwestorzy nadal obawiają się konsekwencji epidemii koronawirusa na świecie - informują maklerzy.
26.02.2020

Ceny ropy w USA odbijają się z rocznego minimum

Ceny ropy w USA odbijają się z rocznego minimum, chociaż z rynku nie znika niepokój o epidemię koronawirusa, z powodu której słabnie popyt na paliwa, a ropa zaczyna zalegać na tankowcach - informują maklerzy.
11.02.2020

Ceny ropy w USA lekko zwyżkują

Ceny ropy w USA lekko zwyżkują. Na rynkach pojawiają się oceny, że zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia krajów producentów ropy z OPEC+ w związku z epidemią koronawirusa wydaje się mniej prawdopodobne - informują maklerzy.
10.02.2020

Izrael, Cypr i Grecja zawarły umowę ws. budowy gazociągu EastMed

Ministrowie energii Cypru, Grecji i Izraela, Jeorjos Lakkotrypis, Konstandinos Chadzidakis i Juwal Szteinic, podpisali w czwartek w Atenach porozumienie ws. budowy gazociągu wschodniośródziemnomorskiego (EastMed), który ma dostarczać gaz z Izraela i Cypru do UE.
02.01.2020

Tobiszowski: Śląsk może stać się kuźnią kadr dla sektora OZE

Górny Śląsk może stać się kuźnią kadr dla sektora odnawialnych źródeł energii - ocenił europoseł PiS Grzegorz Tobiszowski, postulując stworzenie w regionie centrum szkoleniowego w tej dziedzinie. Ma to być jeden z projektów, wpisujących się w program transformacji energetycznej Śląska.
02.01.2020

Sektor energii w 2019 r.

Utrzymanie częściowo zamrożonych cen prądu, kryzys z zanieczyszczoną ropą z Rosji, nowe plany rządu związane z polityką UE, uruchomienie nowych bloków w Elektrowni Opole, rozbudowa systemu gazowego - to najważniejsze wydarzenia 2019 r w sektorze energii.
31.12.2019

Morska Energetyka Wiatrowa a brak odpowiednich regulacji prawnych w Polsce

W ciągu ostatnich lat widać spore poruszenie wokół morskich farm wiatrowych, które mają powstać na obszarze Morza Bałtyckiego. Budowa morskich farm wiatrowych w Polsce ma przynieść korzyści w wielu obszarach aktywności – ekonomicznej (rozwój technologiczny, stymulacja dla rozwoju gospodarki czy zmniejszenie zapotrzebowania na import energii elektrycznej), środowiskowej (ograniczenie emisji szkodliwych substancji), jak i społecznej (obniżka cen prądu, wsparcie rynku pracy oraz lokalnej przedsiębiorczości – symulacje ekspert
20.12.2019

W Danii powstanie farma wiatrowa na sztucznej wyspie o mocy 10 GW

Ministerstwo Energii Danii zapowiedziało projekt budowy sztucznej wyspy, wokół której znajdą się morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy 10 GW. Inicjatywa kosztować ma od 200 do 300 mld koron duńskich, czyli 29,5-44,2 mld dol.
10.12.2019

Ropa w USA nadroższa od 3 miesięcy

Ropa w USA tanieje, ale jest wyceniana blisko najwyższego poziomu od 12 tygodni, po zaskakującej decyzji Arabii Saudyjskiej o mocniejszym cięciu dostaw saudyjskiego surowca - informują maklerzy.
09.12.2019

Ropa w USA nieznacznie tanieje

Ropa w USA nieznacznie tanieje. Inwestorzy śledzą doniesienia z obrad przedstawicieli OPEC+ w Wiedniu - informują maklerzy.
06.12.2019

Vaicziunas: sektor „małego LNG” rośnie szybko, PGNiG zapewni konkurencję

Kontrakt PGNiG na zarządzanie terminalem przeładunkowym LNG w Kłajpedzie znacząco poprawia konkurencję na Litwie i w całym regionie - powiedział w piątek PAP minister energii Litwy Żygimantas Vaicziunas. PGNiG będzie zarządzać stacją przeładunku przez 5 lat.
29.11.2019

PGNiG z monopolem na użytkowanie stacji przeładunku LNG w Kłajpedzie

PGNiG podpisało w piątek 5-letnią umowę na pełną przepustowość stacji przeładunku LNG na ciężarówki w litewskiej Kłajpedzie. Dzięki wynajętej infrastrukturze polski koncern będzie sprowadzać drogą morską LNG z różnych źródeł i sprzedawać go odbiorcom.
29.11.2019

Tchórzewski: kontrakt jamalski nie odpowiadał warunkom rynkowym

Zawarta wiele lat temu umowa gazowa między PGNiG i Gazpromem od dłuższego czasu nie odpowiadała warunkom rynkowym i stawiała polskich odbiorców gazu na gorszej pozycji niż odbiorców z innych państw europejskich - podkreślił w komentarzu dla PAP minister energii Krzysztof Tchórzewski.
15.11.2019

W.Brytania: Po wyborach klub konserwatystów będzie bardziej przychylny brexitowi

W nowej, wybranej 12 grudnia Izbie Gmin klub poselski rządzącej Partii Konserwatywnej będzie zdecydowanie bardziej przychylny brexitowi. Ci posłowie, którzy najmocniej nie zgadzali się z polityką premiera Borisa Johnsona, nie zdecydowali się na start wyborach.
15.11.2019

ME: koszt transformacji sektora elektroenergetycznego do 2040 r. to 140 mld euro

Ministerstwo Energii przekazało w piątek do ponownych konsultacji zmieniony projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Koszt transformacji w samym sektorze elektroenergetycznym oszacowano na 140 mld euro, a redukcję emisji - na 45 proc.
08.11.2019

Resort energii ma projekt ustawy o morskiej energetyce wiatrowej

Ministerstwo Energii przygotowało projekt ustawy wspierający rozwój morskiej energetyki wiatrowej (MEW) w Polsce i zaczyna etap legislacyjny prac nad tą ustawą - poinformowało w czwartek ME.
07.11.2019

Tchórzewski: tempo rozwoju OZE w Polsce przyspieszy po 2025 roku

Tempo rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce przyspieszy po 2025 roku - ocenił w środę minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodał, że w 2030 roku udział węgla w energetyce spadnie do 60 proc.
06.11.2019

Morskie farmy wiatrowe tematem konsultacji w Ministerstwie Energii

– Chcemy rozpocząć szeroką dyskusję na temat możliwości zmaksymalizowania wkładu polskiej gospodarki w rozwój sektora morskiej energetyki wiatrowej tak, aby udział krajowych wytwórców był na możliwie wysokim poziomie – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas dialogu z przedstawicielami branży offshore, który odbył się 30 października 2019 r. w Ministerstwie Energii.
31.10.2019

Ropa w USA tańsza - Rosja ma wątpliwości, czy OPEC+ powinien mocniej ciąć dostawy

Ropa w USA tanieje w reakcji na wątpliwości zgłaszane przez Rosję w sprawie tego, czy kraje OPEC+ powinny mocniej ciąć dostawy ropy, aby uzyskać równowagę na rynkach paliw w czasie, gdy pogarszają się perspektywy popytu na świecie - podają maklerzy.
29.10.2019

Koreańscy spedytorzy łączą siły, by walczyć o katarskie dostawy LNG

Pięć koreańskich firm transportowych zamierza zawrzeć sojusz, by pozyskać duże dostawy LNG od Kataru. W tym celu zlecona zostanie także budowa floty gazowców.
14.10.2019

Polska będzie stawiać na odnawialne źródła energii. PGE już inwestuje w fotowoltaikę i farmy wiatrowe na Bałtyku

Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku jest w trakcie konsultacji, a krajowy plan na rzecz energii i klimatu do 2030 roku negocjowany obecnie z Komisją Europejską. Obie strategie wyznaczą długoterminowe cele państwa w zakresie energetyki, ale eksperci są zgodni, że w długiej perspektywie polska gospodarka nie ma innej drogi, jak przestawienie się na OZE i czyste technologie produkcji energii. W ten nurt chce się wpisać PGE Polska Grupa Energetyczna, która realizuje dwa duże programy inwestycji w fotowoltaikę i farmy wia
09.10.2019

AP: Biznesmeni powiązani z Trumpem próbowali zmienić skład zarządu Naftohazu

Biznesmeni powiązani z prezydentem USA Donaldem Trumpem próbowali doprowadzić do zmiany składu zarządu ukraińskiego państwowego koncernu paliwowego Naftohaz - informuje w poniedziałek Associated Press, powołując się na źródła.
08.10.2019

Minister energetyki USA: Nord Stream 2 zwiększy wpływ Rosji na politykę Europy

Gazociąg Nord Stream 2 zwiększy wpływ Rosji na politykę zagraniczną Europy – powiedział minister energetyki USA Rick Perry podczas konferencji, która się odbyła w poniedziałek w Wilnie w ramach inicjatywy Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej (P-TEC).
07.10.2019

„Nie ma innego kierunku dla polskiej energetyki niż farmy wiatrowe”. W Warszawie zakończyła się Konferencja Offshore Wind (foto, wideo)

W najbliższej przyszłości, morska energetyka wiatrowa ma stać motorem napędzającym polską gospodarkę. Zgodnie z Polityką Energetyczną Polski do 2040 roku (PEP 2040), do 2027 roku w naszym kraju mają powstać pierwsze inwestycje offshorowe, a do 2040 roku w morskich farmach wiatrowych ma być zainstalowanych 10 GW. O planowanej przez Ministerstwo Energii ustawie o morskiej energetyce wiatrowej, przygotowaniu planu zagospodarowania przestrzennego dla polskich obszarów morskich i łańcuchu dostaw rozmawiano podczas Konferencji Offshore
06.10.2019

W 2025 r. autostradą A2 będzie można dojechać do wschodniej granicy Polski

W 2025 r. autostradą A2 będzie można dojechać do wschodniej granicy Polski. Wzdłuż autostrady powstanie najnowocześniejsza infrastruktura telekomunikacyjna, sieć 5G. Oznacza to, że skończy się podział na Polskę A i B - mówili w środę w Siedlcach szefowie resortów infrastruktury, energii i cyfryzacji.
03.10.2019

Tchórzewski i Birol o spotkaniu rady zarządzającej IEA

Grudniowe posiedzenie rady zarządzającej Międzynarodowej Agencji Energetycznej(IEA), któremu będzie przewodniczył minister energii Krzysztof Tchórzewski, było głównym tematem spotkania szefa resortu energii z dyrektorem wykonawczym IEA Fatihem Birolem.
02.10.2019

Tchórzewski: Polacy chcą czystej energii, ale nie za cenę zubożenia

Polacy chcą czystej energii, ale nie kosztem dużych podwyżek cen, które dla wielu oznaczałyby zubożenie; dlatego dyskutujemy z Komisją Europejską w tej sprawie - mówił minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas wtorkowego XVI Kongresu Nowego Przemysłu.
01.10.2019

Tchórzewski: Forma regulacji ws. offshore kwestią nadal otwartą

Kwestia, czy regulacje dotyczące morskiej energetyki wiatrowej (offshore) znajdą się w oddzielnej ustawie, czy w nowelizacji ustawy o OZE jest nadal otwarta - oświadczył minister energii Krzysztof Tchórzewski. „Nie ma dogmatu w tej sprawie” - dodał.
30.09.2019

Tchórzewski: rząd PiS opóźniał OZE, bo czekał na zgodę na rynek mocy

Przez półtora roku rząd PiS hamował rozwój OZE, bo czekał na zgodę KE na rynek mocy, czyli zabezpieczenie dostaw przez elektrownie węglowe - oświadczył w czwartek w Siedlcach minister energii Krzysztof Tchórzewski. Teraz rząd otwiera się na OZE - dodał.
26.09.2019

Kilka krajów UE deklaruje zwiększenie celów klimatycznych. Polska upomina się o środki

Kilka państw UE zadeklarowało we wtorek zwiększenie swoich celów dotyczących energetyki odnawialnej lub efektywności energetycznej na 2030 r. Polska, jak większość w UE, nie zapowiada większych ambicji, ale pyta o środki na konieczne w transformacji inwestycje.
24.09.2019

Największy skok cen ropy od 1991 r. po atakach na rafinerie w Arabii Saudyjskiej

Po sobotnich atakach na rafinerie w Arabii Saudyjskiej i reakcji prezydenta USA Donalda Trumpa, który zagroził odwetem sprawcom, doszło do największego skoku notowań ropy od 1991 roku. Ceny wzrosły w poniedziałek na początku sesji handlowej do ponad 66 USD za baryłkę ropy typu Brent.
17.09.2019

Ekologiczna ofensywa PGE: Morskie farmy wiatrowe, fotowoltaika, i samochody zasilane zieloną energią

PGE Polska Grupa Energetyczna ogłosiła kolejne trzy znaczące projekty w zakresie odnawialnych źródeł energii (OZE). PGE zapowiedziała współpracę z KGHM i PKP przy budowie farm fotowoltaicznych oraz z Orlenem – przy tworzeniu morskich farm wiatrowych. Ponadto grupa zadeklarowała, że należące do niej 52 stacje ładowania aut elektrycznych zasilane będą z OZE.
13.09.2019

PKN Orlen i PGE będą współpracować przy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

PKN Orlen oraz Polska Grupa Energetyczna podpisały w czwartek list intencyjny w sprawie organizacji współpracy na rzecz morskiej energetyki wiatrowej. Współdziałanie ma dotyczyć prac logistyczno-organizacyjnych oraz zakłada dzielenie się doświadczeniami i wymianą know-how. Do podpisania listu doszło podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy.
12.09.2019

Obrońcy klimatu wspięli się na dźwigi w terminalu węglowym Portu Gdańsk i zatrzymali ich pracę

Aktywiści i aktywistki Greenpeace po raz kolejny wzywają polski rząd do ogłoszenia planu odejścia od węgla do 2030 r. i ponownie uniemożliwiają rozładunek transportu węgla w gdańskim porcie. W środę, 11 września, ekolodzy wspięli się na dźwigi w terminalu węglowym portu w Gdańsku i zatrzymali ich pracę. Ten pokojowy protest odbywa się 2 dni po tym, jak aktywiści i aktywistki namalowali na burcie statku węglowego ogromny napis „Węgiel stop”, a żaglowiec Rainbow Warrior wpłynął do portu i rzucił kotwicę przy terminalu węglowym, blo
11.09.2019

Baltexpo: Nadciąga offshorowa rewolucja. Liczymy na współpracę z Wielką Brytanią

Zgodnie z Polityką Energetyczną Polski do 2040 roku (PEP 2040), do 2027 roku w naszym kraju mają powstać pierwsze inwestycje offshorowe, a do 2040 roku w morskich farmach wiatrowych ma być zainstalowanych 10 GW. Aby zrealizować ten ambitny plan, Polska chce czerpać wiedzę i doświadczenie od najlepszych. Mianem największego rynku morskiej energetyki wiatrowej w Europie może pochwalić się Wielka Brytania a o potencjale współpracy polsko-brytyjskiej w tym sektorze dyskutowano dziś podczas targów Baltexpo w Gdańsku.
10.09.2019

Kubów: energetyka wiatrowa elementem ochrony przed wzrostem cen prądu

Energetyka wiatrowa będzie miała wkład w ochronie odbiorców przed wzrostem cen - ocenił we wtorek wiceminister energii Krzysztof Kubów. Według Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, najbliższe lata to boom inwestycyjny, najpierw na lądzie, potem na Bałtyku.
10.09.2019

Tchórzewski: wyrok Sądu UE ws. gazociągu OPAL ogranicza monopol Gazpromu i utrzymuje nasze bezpieczeństwo energetyczne

Korzystny dla Polski wyrok Sądu Unii Europejskiej to kolejne, po uchwaleniu dyrektywy gazowej wydarzenie, które ukróca monopol Gazpromu w Europie i utrzymuje nasze bezpieczeństwo energetyczne na dosyć wysokim poziomie - powiedział we wtorek Minister Energii Krzysztof Tchórzewski.
10.09.2019

KE: 19 września trójstronne rozmowy gazowe z Rosją i Ukrainą

Komisja Europejska ogłosiła w poniedziałek, że 19 września odbędą się trójstronne rozmowy z Rosją i Ukrainą na temat dostaw gazu. Bruksela chciałaby zabezpieczyć nowy, długoterminowy kontrakt, po tym jak z końcem bieżącego roku wygaśnie obecny.
09.09.2019

Ropa w USA drożeje o ponad 1 proc. - w tym tygodniu może być ważna decyzja

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku drożeje o ponad 1 procent. W tym tygodniu odbędzie się posiedzenie OPEC, podczas którego zostanie oceniona sytuacja na globalnych rynkach paliw - podają maklerzy.
09.09.2019

Krynica: projekt offshore strategiczny dla całej gospodarki

Program budowy morskich farm wiatrowych (offshore) ma strategiczne znaczenie dla całej gospodarki - zgodnie ocenili uczestnicy dyskusji na 29. Forum Ekonomicznym w Krynicy. List intencyjny ws. współpracy przy offshore podpisały w czwartek PGE i PKN Orlen.
05.09.2019

PGE i PKN Orlen będą współpracować przy budowie morskich farm wiatrowych

PGE i PKN Orlen podpisały w czwartek na Forum Ekonomicznym w Krynicy list intencyjny w sprawie organizacji współpracy na rzecz rozwoju morskich farm wiatrowych (offshore). List przewiduje m.in. koordynację działań.
05.09.2019

Tchórzewski: Wybraliśmy drogę, która łączy bezpieczeństwo energetyczne i wymogi klimatyczne

Polska wybrała taką drogę transformacji energetycznej, która zapewnia zarówno bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej, jak i realizację unijnej polityki klimatycznej – przekonywał w środę w Krynicy-Zdroju minister energii Krzysztof Tchórzewski.
04.09.2019

Gawęda: Uwzględnić koszty polskiej transformacji energetycznej w perspektywie finansowej UE

Proces transformacji energetycznej w Polsce powinien być podjęty w sposób solidarnościowy, a związane z nim elementy finansowe powinny być uwzględnione w najbliższej perspektywie finansowej Unii Europejskiej - ocenił w Krynicy-Zdroju wiceminister energii Adam Gawęda.
04.09.2019

Sejm przyjął poprawkę Senatu do specustawy o terminalu LNG

Sejm przyjął w piątek senacką poprawkę do specustawy o terminalu LNG. Nowela przewiduje uproszczenie i przyspieszenie procedur administracyjnych przy budowie największych gazociągów sieci dystrybucyjnej gazu.
10.08.2019

Sejmowa komisja za poprawką Senatu do specustawy o terminalu LNG

Sejmowa Komisja ds. Energii i Skarbu Państwa zarekomendowała w piątek Sejmowi przyjęcie poprawki Senatu do specustawy o terminalu LNG. Poprawka ma charakter legislacyjny.
10.08.2019

ME: trwają prace koncepcyjne nad regulacjami dla offshore

W Ministerstwie Energii trwają prace koncepcyjne nad założeniami prawnymi rozwoju morskiej energetyki wiatrowej (offshore), na morzu może powstać nawet 10,3 GW mocy - napisał minister energii Krzysztof Tchórzewski w odpowiedzi na interpelację poselską.
30.07.2019

Total wybuduje pływający terminal importowy LNG w Beninie

Francuski koncern naftowy, Total, razem z Beninem i Société Béninoise d’Energie Electrique (SBEE) podpisały porozumienie w sprawie budowy w tym kraju pływającego terminalu importowego LNG.
28.07.2019

Gazociąg Jamalski pod skomplikowanym nadzorem

Najwyższa Izba Kontroli ocenia pozytywnie nadzór PGNiG w latach 2011-2018 (do listopada) nad spółką EuRoPol GAZ SA. Zauważa jednak częste rotacje członków Zarządu i Rady Nadzorczej spółki. Ponadto procedura wyłaniania nowych kandydatów do organów EuRoPol GAZ, szczególnie do Zarządu, może być interpretowana jako mało przejrzysta. Brakuje także regulacji dotyczących zasad przyznawania nagród.
18.07.2019

Sejmowa komisja za zmianą ustawy o zapasach ropy i paliw

Sejmowa komisja energii poparła rządowy projekt zmiany ustawy o zapasach obowiązkowych ropy i paliw. Dzięki okresowi przejściowemu część tych zapasów będzie można przechowywać w magazynach niespełniających standardów szybkości udostępniania.
17.07.2019

Sejmowa komisja energii poparła w I czytaniu zmianę specustawy terminalowej

Sejmowa komisja energii i skarbu poparła w środę w pierwszym czytaniu projekt nowelizacji tzw. specustawy terminalowej. Zakłada on objęcie przepisami ustawy budowy największych gazociągów sieci dystrybucyjnej gazu, co ma przyspieszyć te inwestycje.
17.07.2019

PSEW: projekt ustawy o OZE bez negatywnych dla branży zapisów

Ministerstwo Energii i rząd w pracach nad nowelizacją ustawy o OZE pokazały racjonalne podejście i otwartość na argumenty, projekt nie zawiera już zapisów jednoznacznie negatywnych dla branży - ocenia prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Janusz Gajowiecki.
14.07.2019

Ceny ropy lekko zwyżkują po mocnych spadkach po szczycie OPEC+

Ceny ropy naftowej w USA starają się odrobić straty po wtorkowym szczycie OPEC+, na którym uzgodniono cięcie produkcji surowca o kolejne 9 miesięcy. Analitycy wskazują, że wśród inwestorów odżyły obawy o perspektywy dla światowego wzrostu PKB.
03.07.2019

Ceny ropy w USA zmienne - najpierw w 3 dni +7,7 proc., a we wtorek -0,6 proc.

Ceny ropy naftowej w USA spadają o 0,6 proc. po zwyżce w ciągu 3 sesji o 7,7 proc. Inwestorzy analizują informacje z Białego Domu w sprawie relacji z Iranem. Z kolei cięcie dostaw ropy przez kraje OPEC+ w drugiej połowie tego roku nie jest jeszcze przesądzone - podają maklerzy.
25.06.2019

Minister Energii zezwolił na uwolnienie 1,1 mln ton ropy z zapasów obowiązkowych

Minister Energii zezwolił na uwolnienie 1,1 mln ton ropy z zapasów obowiązkowych po ujawnieniu zanieczyszczenia ropy w ropociągu Przyjaźń - podał resort w odpowiedzi na interpelację poselską.
18.06.2019

Ropa w USA lekko zyskuje; Arabia Saudyjska trzyma się tezy, że będzie deal OPEC+

Ropa naftowa lekko drożeje na początku tygodnia. Arabia Saudyjska trzyma się tezy, że będzie deal krajów OPEC+ w sprawie dalszego cięcia dostaw ropy - podają maklerzy.
17.06.2019

USA: Duda i Perry o potrzebie dywersyfikacji dostaw źródeł gazu

Potrzebujemy dywersyfikacji źródeł dostaw gazu; bezpieczeństwo energetyczne jest potrzebne nie tylko w Polsce, ale w całym obszarze pomiędzy Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym - mówił w piątek w Sabine Pass prezydent Andrzej Duda. Amerykański sekretarz energii Rick Perry podkreślał także wagę dywersyfikacji tras dostaw.
15.06.2019

Akcjonariusze PKN Orlen zdecydowali o dywidendzie i składzie rady nadzorczej

Zwyczajne Walne Zgromadzenie (ZWZ) PKN Orlen, które w piątek obradowało w Płocku, wybrało 9-osobowy skład rady nadzorczej tej spółki na nową kadencję oraz zwiększyło maksymalną liczbę jej członków do 10 osób. Zdecydowało też, że dywidenda koncernu za 2018 r. wyniesie rekordowe 3,5 zł na akcję.
15.06.2019

PKN Orlen: dywidenda za 2018 r. wyniesie rekordowe 3,5 zł na akcję

Dywidenda PKN Orlen za 2018 r. wyniesie 3,5 zł na jedną akcję, najwięcej w historii tej spółki. Na jej wypłatę płocki koncern przeznaczy prawie 1,5 mld zł z ubiegłorocznego zysku, który wyniósł ponad 5,4 mld zł - postanowili obradujący w piątek w Płocku akcjonariusze PKN Orlen.
14.06.2019

ME: Ruszyły dostawy ropy z Rosji; czas na pełne udrożnienie rurociągu „Przyjaźń”

Ruszyły dostawy ropy z Rosji; czas na pełne udrożnienie rurociągu „Przyjaźń” i uregulowanie kwestii rekompensat - poinformowało w poniedziałek na swojej stronie internetowej Ministerstwo Energii (ME).
11.06.2019

Ropa powiększa zwyżkę cen; Saudyjczycy są pewni, że OPEC+ zadziała, a Rosja wesprze

Ceny ropy w USA powiększają 2,7-procentową zwyżkę notowań z piątku o dalsze 0,6 proc. Arabia Saudyjska jest pewna, że kraje koalicji OPEC+ zadziałają w II połowie roku, nadal tnąc dostawy surowca, a Rosja popiera tę skoordynowaną akcję. Do tego w USA maleje liczba wiertni ropy i jest och obecnie najmniej od lutego 2018 r. - podają maklerzy.
10.06.2019

Lotos liczy na merytoryczną dyskusję w sprawie rozliczenia dostaw brudnej ropy

Grupa Lotos liczy na merytoryczną dyskusję w sprawie rozliczenia dostaw brudnej ropy - poinformował prezes Lotosu Mateusz Bonca.
06.06.2019

LOTOS S.A.: Komunikat po spotkaniu w Rosji

Podczas wczorajszego spotkania w Moskwie uzgodniono szczegóły mechanizmu rekompensat dla rafinerii odbierających ropę od rosyjskich dostawców. W rozmowach udział wzięli również przedstawiciele Grupy LOTOS S.A. Ustalono też, że częściowe wznowienie dostaw surowca z Rosji rurociągiem „Przyjaźń” nastąpi 10 czerwca.
04.06.2019

PERN: Potwierdzono wznowienie dostaw ropy na 10 czerwca, spółka gotowa do tłoczenia surowca

Na spotkaniu w Moskwie producentów, dystrybutorów i odbiorców ropy naftowej przesyłanej rurociągiem "Przyjaźń" do Polski i Niemiec potwierdzono ustalenie o wznowieniu dostaw surowca na dzień 10 czerwca - podał PERN. Spółka zapewniła, iż jest gotowa do wznowienia tłoczenia.
04.06.2019

ME: Od 10 czerwca ropa popłynie jedną nitką rurociągu Przyjaźń

Przywrócenie tłoczenia ropy naftowej jedną nitką od 10 czerwca br., postęp w rozmowach dotyczących odszkodowań - to efekt rozmów w Moskwie przedstawicieli spółek paliwowych ws. przesyłu ropy rurociągiem „Przyjaźń" - poinformował w poniedziałek resort energii.
04.06.2019

Jest przełom w sprawie zanieczyszczonej ropy

Podczas spotkania w Moskwie dotyczącego przywrócenia dostaw czystej ropy rurociągiem Przyjaźń do Polski stronie polskiej zaprezentowano mechanizm rekompensat między Transnieft a producentami ropy. W tym zakresie, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Daniela Obajtka, prezesa PKN ORLEN, nastąpił przełom.
03.06.2019

Jak mogą wyglądać regulacje dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce?

Ministerstwo energii dąży do skrócenia ścieżki procedowania ustawy regulującej inwestowanie w morskie elektrownie wiatrowe (dalej MEW).
31.05.2019

Biełnaftachim: Wznowienie tranzytu ropy przez Białoruś pod koniec lipca

Pełne wznowienie tranzytu ropy przez terytorium Białorusi rurociągiem Przyjaźń będzie możliwie dopiero pod koniec lipca - powiedział we wtorek dyrektor koncernu Biełnaftachim Andrej Rybakou. W maju Białoruś zrealizuje zaledwie 7 proc. planowanego tranzytu.
21.05.2019

Źródła PAP: W czwartek rozmowy z Rosjanami nt. zanieczyszczonej ropy

W czwartek do Polski przyjedzie rosyjska delegacja, aby rozmawiać o zanieczyszczonej ropie w rurociągu "Przyjaźń" - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do sprawy.
21.05.2019

Ministerstwo Energii: Nie ma zagrożenia zakłóceń dostaw paliw na rynek krajowy

Nie ma zagrożenia zakłóceń dostaw paliw na rynek krajowy - zapewnia resort energii. We wtorek minister Krzysztof Tchórzewski wystąpił do ministra energetyki Rosji Aleksandra Novaka o pilne działania ws. jak najszybszego przywrócenia drożności systemu i dostaw czystej ropy rurociągiem "Przyjaźń".
21.05.2019

Ropa mocniej by zdrożała, ale jest jeden czynnik, który nie daje spokoju rynkom

Ropa naftowa mocniej by zdrożała na globalnych giełdach paliw - zwłaszcza po oznakach, że OPEC może ciąć dostawy swojej ropy do końca tego roku - ale jest jeden czynnik, który nie daje spokoju rynkom - to spór handlowy USA-Chiny - podają maklerzy.
21.05.2019

Wystarczył sygnał z OPEC i ropa mocno drożeje na globalnych giełdach paliw

Wystarczył sygnał z OPEC i ropa mocno drożeje na globalnych giełdach paliw - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 63,61 USD, po zwyżce ceny o 1,35 proc. Wcześniej surowiec zyskiwał nawet 1,7 proc.
20.05.2019

Plan 3.0 dla Bałtyku bez większego potencjału offshore wind, ale uwzględniający postulaty branży

W październiku 2019 r. światło dzienne ujrzy trzecia wersja projektu planu zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich. Nowością nie jest sam harmonogram lecz fakt, że w kolejnej wersji nie pojawią się dodatkowe tereny przeznaczone pod rozwój morskiej energetyki wiatrowej.
17.05.2019

ME chce, by ustawa offshorowa została przyjęta w tej kadencji Sejmu

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zapowiada, że będzie rekomendował, by ustawa umożliwiająca rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku została przyjęta jeszcze w tej kadencji Sejmu.
15.05.2019

Polski rynek offshore wart 100 mld zł. Pierwszy prąd z wiatraków na Bałtyku może popłynąć już za 6 lat

Pierwszy prąd z wiatraków na Bałtyku miałby popłynąć w latach 2025-2026 – poinformował w środę podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Piotr Czopek, dyrektor departamentu energii odnawialnej i rozproszonej w Ministerstwie Energii. Dodał, że projekt polityki energetycznej zakłada „lekko” ponad 10 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej do 2040 r.
15.05.2019

ME: W najbliższych latach zapotrzebowanie energetyki na węgiel wyższe od krajowej produkcji

W najbliższych kilku latach w Polsce spodziewana jest „górka” zapotrzebowania na węgiel energetyczny, którego energetyka będzie potrzebować więcej niż wynosi krajowa produkcja. Niedobór będzie uzupełniany importem – poinformował w środę minister energii Krzysztof Tchórzewski.
15.05.2019

Piotr Czopek, ME: w Projekcie polityki energetycznej lekko ponad 10 GW mocy w offshore

Projekt polityki energetycznej zakłada "lekko" ponad 10 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej do 2040 r.- powiedział w środę w Katowicach dyr. departamentu energii odnawialnej i rozproszonej w Ministerstwie Energii Piotr Czopek.
15.05.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.