• <
mewo_2022

Rumunia. Ruszyło wydobycie gazu ze złóż na Morzu Czarnym

gm

15.06.2022 20:48 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Rumunia. Ruszyło wydobycie gazu ze złóż na Morzu Czarnym

Partnerzy portalu

Rumunia. Ruszyło wydobycie gazu ze złóż na Morzu Czarnym - GospodarkaMorska.pl
Fot. ilustracyjna

W Rumunii ruszyło na wielką skalę wydobycie gazu ziemnego ze złóż zlokalizowanych pod dnem Morza Czarnego - poinformowała amerykańska spółka Sea Oil & Gas (BSOG), zaangażowana w eksploatację tych złóż. Ich wielkość szacowana jest na 42-84 mld metrów sześciennych.

Informację o rozpoczęciu eksploatacji czarnomorskich zasobów potwierdził również rząd premiera Rumunii Nicolae Ciucy, zaznaczając, że proces ten jest efektem przyjęcia w maju nowych przepisów o wydobyciu paliw kopalnych.

Jak poinformował Ciuca, pierwsze dostawy gazu z Morza Czarnego zostaną skierowane na pokrycie potrzeb wewnętrznych kraju. Dodał, że dzięki eksploatacji podmorskich złóż w najbliższym czasie Rumunia będzie dążyć do zagwarantowania sobie oraz innym państwom bezpieczeństwa energetycznego.

“Nowa ustawa (o strefie przybrzeżnej – PAP) daje nam szansę, abyśmy w najbliższych latach stali się eksporterem gazu ziemnego” - dodał premier Rumunii.

W maju minister energii Virgil Popescu wyraził opinię, że Rumunia mogłaby stać się eksporterem gazu ziemnego w ciągu najbliższych czterech lat.

Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.