W Rumunii ruszyło na wielką skalę wydobycie gazu ziemnego ze złóż zlokalizowanych pod dnem Morza Czarnego - poinformowała amerykańska spółka Sea Oil & Gas (BSOG), zaangażowana w eksploatację tych złóż. Ich wielkość szacowana jest na 42-84 mld metrów sześciennych.
Informację o rozpoczęciu eksploatacji czarnomorskich zasobów potwierdził również rząd premiera Rumunii Nicolae Ciucy, zaznaczając, że proces ten jest efektem przyjęcia w maju nowych przepisów o wydobyciu paliw kopalnych.
Jak poinformował Ciuca, pierwsze dostawy gazu z Morza Czarnego zostaną skierowane na pokrycie potrzeb wewnętrznych kraju. Dodał, że dzięki eksploatacji podmorskich złóż w najbliższym czasie Rumunia będzie dążyć do zagwarantowania sobie oraz innym państwom bezpieczeństwa energetycznego.
“Nowa ustawa (o strefie przybrzeżnej – PAP) daje nam szansę, abyśmy w najbliższych latach stali się eksporterem gazu ziemnego” - dodał premier Rumunii.
W maju minister energii Virgil Popescu wyraził opinię, że Rumunia mogłaby stać się eksporterem gazu ziemnego w ciągu najbliższych czterech lat.
Fot. Depositphotos
Najwięksi producenci turbin wiatrowych w 2021 roku. Zobacz ranking
Vattenfall po 25 latach zamyka przybrzeżną farmę wiatrową Irene Vorrink w Holandii
USA zawiesiły sankcje naftowe na Iran na 60 dni
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Kamila Zimińska
PSEW 2026: wiatr może obniżyć rachunki za prąd, ale trzeba usunąć bariery dla OZE
PSEW: offshore wind nowym frontem bezpieczeństwa państwa
Jak pogodzić offshore wind z turystyką i rybołówstem? Doświadczenia płyną z zagranicy