• <
smartre_2023

Litwa coraz bliżej aukcji dla pierwszej farmy offshore wind. W planie kolejny projekt

20.11.2022 20:41
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Litwa coraz bliżej aukcji dla pierwszej farmy offshore wind. W planie kolejny projekt

Partnerzy portalu

Litwa coraz bliżej aukcji dla pierwszej farmy offshore wind. W planie kolejny projekt - GospodarkaMorska.pl

Litewski rząd zatwierdził zmiany w ustawach o OZE i energii elektrycznej określające warunki aukcji związanej z budową kolejnej morskiej farmy wiatrowej o mocy do 700 MW.

Obecnie nasi sąsiedzi przygotowują się do przeprowadzenia w 2023 roku aukcji dla pierwszej morskiej farmy wiatrowej o mocy 700 MW. Instalacja ma pokryć około 25 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w tym kraju. Obecnie rząd poszukuje m.in. doradcy w zakresie przyłączania morskich farm wiatrowych do lądowej sieci. Zgodnie z informacjami Centralnej Informacji Zamówień Publicznych, firma konsultingowa ma pomóc w pracach związanych z rozwojem infrastruktury przesyłowej. Oferty można składać do 16 grudnia.

Zgodnie z najnowszymi zmianami prawnymi zaakceptowanymi przez litewski rząd, w przypadku przetargu na budowę drugiej farmy wiatrowej, na jego wygranie ma szanse inwestor oferujący najwyższą opłatę deweloperską, która może być przeznaczona na łagodzenie skutków wysokich cen energii i dalsze promowanie OZE na Litwie.

- Kolejna morska farma wiatrowa zwiększy krajową produkcję energii elektrycznej do połowy wymaganego zapotrzebowania. Po drugie, opłata rozwojowa pozwoli państwu zrekompensować dodatkowe koszty poniesione w wyniku zaciągnięcia pożyczki na wyrównanie rachunków za energię elektryczną dla ludności - powiedział Dainius Kreivys, minister energii.

Jak czytamy w komunikacie litewskiego ministerstwa energii, w przeciwieństwie do pierwszej morskiej farmy wiatrowej, deweloper będzie realizował projekt bez dodatkowego wsparcia państwa i będzie musiał sam przeprowadzić wszystkie niezbędne badania, ocenę oddziaływania na środowisko i inne związane z tym działania. Zmiany, jeśli zostaną zatwierdzone przez Sejm, powinny wejść w życie 1 lutego 2023 roku.

Wybrany oferent będzie również odpowiedzialny za przyłączenie instalacji do lądowej sieci przesyłowej. Deweloper będzie musiał również spełnić „wymogi bezpieczeństwa narodowego”.

Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.