• <
mewo_2022

Litwa coraz bliżej aukcji dla pierwszej farmy offshore wind. W planie kolejny projekt

20.11.2022 20:41
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Litwa coraz bliżej aukcji dla pierwszej farmy offshore wind. W planie kolejny projekt

Partnerzy portalu

Litwa coraz bliżej aukcji dla pierwszej farmy offshore wind. W planie kolejny projekt - GospodarkaMorska.pl

Litewski rząd zatwierdził zmiany w ustawach o OZE i energii elektrycznej określające warunki aukcji związanej z budową kolejnej morskiej farmy wiatrowej o mocy do 700 MW.

Obecnie nasi sąsiedzi przygotowują się do przeprowadzenia w 2023 roku aukcji dla pierwszej morskiej farmy wiatrowej o mocy 700 MW. Instalacja ma pokryć około 25 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w tym kraju. Obecnie rząd poszukuje m.in. doradcy w zakresie przyłączania morskich farm wiatrowych do lądowej sieci. Zgodnie z informacjami Centralnej Informacji Zamówień Publicznych, firma konsultingowa ma pomóc w pracach związanych z rozwojem infrastruktury przesyłowej. Oferty można składać do 16 grudnia.

Zgodnie z najnowszymi zmianami prawnymi zaakceptowanymi przez litewski rząd, w przypadku przetargu na budowę drugiej farmy wiatrowej, na jego wygranie ma szanse inwestor oferujący najwyższą opłatę deweloperską, która może być przeznaczona na łagodzenie skutków wysokich cen energii i dalsze promowanie OZE na Litwie.

- Kolejna morska farma wiatrowa zwiększy krajową produkcję energii elektrycznej do połowy wymaganego zapotrzebowania. Po drugie, opłata rozwojowa pozwoli państwu zrekompensować dodatkowe koszty poniesione w wyniku zaciągnięcia pożyczki na wyrównanie rachunków za energię elektryczną dla ludności - powiedział Dainius Kreivys, minister energii.

Jak czytamy w komunikacie litewskiego ministerstwa energii, w przeciwieństwie do pierwszej morskiej farmy wiatrowej, deweloper będzie realizował projekt bez dodatkowego wsparcia państwa i będzie musiał sam przeprowadzić wszystkie niezbędne badania, ocenę oddziaływania na środowisko i inne związane z tym działania. Zmiany, jeśli zostaną zatwierdzone przez Sejm, powinny wejść w życie 1 lutego 2023 roku.

Wybrany oferent będzie również odpowiedzialny za przyłączenie instalacji do lądowej sieci przesyłowej. Deweloper będzie musiał również spełnić „wymogi bezpieczeństwa narodowego”.

Fot. DepositphotosKongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.