• <
siemens_gamesa_2022

Szef MSZ Litwy: ósmy pakiet sankcji wobec Rosji jest słaby

gm

05.10.2022 09:45 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Szef MSZ Litwy: ósmy pakiet sankcji wobec Rosji jest słaby

Partnerzy portalu

Szef MSZ Litwy: ósmy pakiet sankcji wobec Rosji jest słaby - GospodarkaMorska.pl
Gabrielus Landsbergis. Fot. https://www.flickr.com/mfa_lithuania, 2.0 Generic (CC BY-NC-ND 2.0)

Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis w środę ocenił omawiany obecnie ósmy pakiet sankcji UE wobec Rosji jako słaby, ale lepszy od braku porozumienia.

"Czas mocnych pakietów minął, a czytając przedłożone dokumenty, czasami ma się wrażenie, że więcej jest wyjątków niż samych sankcji" - powiedział szef litewskiego MSZ Landsbergis w wywiadzie dla rozgłośni Żiniu Radijas.

Minister podkreślił jednak, że „jest to lepsze niż nic, lepsze niż brak pakietu”. „Jest dalsza izolacja Rosji, są rozmowy o ludziach, którzy nie będą mogli podróżować po UE (...). Powoli, ale posuwamy się do przodu” - stwierdził.

Landsbergis wskazał, że już obowiązujące sankcje mają na celu izolację Rosji, uniezależnienie UE od Rosji oraz "zmniejszenie lub wyeliminowanie zdolności Rosji do produkcji broni, którą kiedyś produkowała z materiałów wytwarzanych w samej Unii Europejskiej".

"Te rzeczy zostały osiągnięte. Unia Europejska de facto uniezależnia się od Rosji (...), a (...) zdolność Rosji do uzbrojenia się w nowoczesną broń jest bardzo, bardzo (ograniczona)" – powiedział minister.

Państwa członkowskie UE we wtorek wieczorem zawarły porozumienie w sprawie ósmego pakietu sankcji wobec Rosji w związku z jej inwazją na Ukrainę. Szczegóły wymagają jeszcze doprecyzowania i ma się to stać w środę.

W obecnym kształcie pakiet ma jeszcze bardziej ograniczyć handel z Rosją i wprowadzić ograniczenia wobec konkretnych osób w odpowiedzi na eskalowanie przez Kreml agresji na Ukrainę. Z szacunków KE wynika, że nowe ograniczenia pozbawią Rosję 7 mld euro dochodów.

Oprócz tego rozszerzona ma być lista towarów z zakazem eksportu i stworzona podstawa prawna dla limitów cenowych na ropę naftową. Pakiet przewiduje też zakaz zasiadania przez obywateli UE we władzach rosyjskich przedsiębiorstw państwowych.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.