• <
siemens_gamesa_2022

Grecja zabezpiecza się gazem z TotalEnergies

29.09.2022 11:59
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Grecja zabezpiecza się gazem z TotalEnergies

Partnerzy portalu

Grecja zabezpiecza się gazem z TotalEnergies  - GospodarkaMorska.pl
Gazowiec z LNG u wybrzeży Grecji

Największy dostawca gazu w Grecji, firma DEPA, podpisała kontrakt na 10 TWh LNG z francuskim koncercem TotalEnergies. Skroplony gaz ma zabezpieczyć krajowe dostawy na okres zimowy. Decyzję ogłosił dziś grecki minister energii.

Kontrakt przewiduje dwa transporty morskie miesięcznie przez okres pięciu miesięcy, od listopada 2022 do marca 2023. Łącznie będzie to 10 terawatogodzin. Grecja zastrzegła sobie prawo do zapłacenia opłaty za umorzenie zamiast zapłacenia za cały gaz z góry.

Kostas Skrekas, grecki minister energii i środowiska, nie ujawnił, po jakiej cenie Grecja zakupi LNG od TotalEnergies. Powiedział jednak, że będą to ceny „bardziej referencyjne niż te dyktowane przez indeks TTF – podaje dziś Reuters.

„Umowa Depa-TotalEnergies na dostawy LNG w zimie jest decydującym krokiem dla wystarczalności energetycznej kraju”, powiedział minister Skrekas. Decyzja zapadła tuż przed rozpoczęciem ciężkiego dla Europy sezonu grzewczego.

W tej chwili Grecja zaopatruje się w gaz z gazociągu TurkStream, który dostarcza surowca z Rosji przez Turcję do południowo-wschodniej Europy, w tym na Węgry i do Serbii. Jak podaje greckie ministerstwo energii, w tym roku stanowił on 34% wszystkich dostaw. Od początku wojny w Ukrainie Grecja stara się uniezależnić się od gazu z Rosji, zwiększając dostawy LNG, a także wskrzeszając swoje kopalnie węgla.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.