• <
mewo_2022

Ukraina została członkiem europejskiej unii energetycznej

gm

16.03.2022 15:25
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Ukraina została członkiem europejskiej unii energetycznej

Partnerzy portalu

Ukraina została członkiem europejskiej unii energetycznej - GospodarkaMorska.pl
Fot. Andrey Metelev / Unsplash

Ukraina została członkiem europejskiej unii energetycznej - poinformował w czwartek na swoim profilu w serwisie Twitter ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

"Ukraina została członkiem europejskiej unii energetycznej. Zakończono unifikację systemów energetycznych Ukrainy i Unii Europejskiej. Teraz ukraiński prąd płynie do UE i na odwrót. Jestem wdzięczny członkom Wspólnoty, osobiście przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, komisarz ds. energii Kadri Simson i wszystkim, dzięki którym mamy teraz jeden system energetyczny" - napisał Zełenski.

Potwierdziła to także Komisja Europejska.

"Obecnie sieci energetyczne Ukrainy i Mołdawii zostały pomyślnie zsynchronizowane z europejską siecią kontynentalną. Ten historyczny kamień milowy pomoże Ukrainie utrzymać stabilny system elektroenergetyczny, ogrzać domy i włączyć oświetlenie w tych mrocznych czasach" - czytamy we wpisie na profilu KE na Twitterze.

O próbnym zsynchronizowaniu sieci elektroenergetycznych Ukrainy i Mołdawii z europejskim systemem poinformowała także organizacja europejskich operatorów przesyłowych ENTSO-E. O pilną synchronizację Ukraina wystąpiła w pierwszych dniach rosyjskiej agresji.

Operatorzy z obszaru kontynentalnej Europy wspierają obecnie stabilność systemów Ukrainy i Mołdawii - podkreśliło ENTSO-E, dodając, że operacja rozpoczęła się 16 marca. Organizacja podkreśliła, że, że po przeprowadzeniu odpowiednich analiz operatorzy zdecydowali się przyspieszyć cały projekt synchronizacji sieci Ukrainy i Mołdawii, prowadzony od 2017 r. Prowadzone w trybie pilnym analizy wykazały wykonalność synchronizacji pod warunkiem wprowadzenia szeregu środków bezpieczeństwa, aby zapewnić stabilne działanie systemów elektroenergetycznych.

Ukrenergo i Moldelectrica działają w ekstremalnie trudnych warunkach - podkreśliło ENTSO-E. Organizacja skupia operatorów z CESA (Continental Europe Synchronous Area) - największego na świecie obszaru synchronicznej sieci elektroenergetycznej. Jej funkcjonowanie wymaga ścisłej współpracy w celu zbilansowania systemu i utrzymania częstotliwości jego pracy. CESA normalnie pokrywa obszar 24 krajów z 400 mln odbiorców.

W ubiegły czwartek, kilka godzin przed rosyjskim atakiem na Ukrainę, rozpoczął się zaplanowany test działania systemów Ukrainy i Mołdawii w tzw. izolowanym trybie wyspowym - w sposób autonomiczny, bez korzystania z zasobów sąsiednich systemów - rosyjskiego i białoruskiego. Tzw. wyspa bursztyńska, część systemu na zachodzie Ukrainy, normalnie zsynchronizowana z CESA, została odłączona i zsynchronizowana z resztą systemu ukraińskiego. Planowany na dwa dni test, mimo warunków wojennych, przebiegł pomyślnie.

W niedzielę 27 lutego minister energii Ukrainy Herman Hałuszczenko ogłosił, że ukraiński system nie powróci do działania synchronicznego z Rosją i Białorusią w ramach poradzieckiego systemu IPS/UPS, jednocześnie Ukrenergo skierowało do ENTSO-E wniosek o pilną synchronizację. Dzień później podobny wniosek skierował mołdawski operator.

Według ostatnich informacji Ukrenergo, ukraiński system elektroenergetyczny, mimo trzech tygodnie działań wojennych pracuje stabilnie, a częstotliwość jest utrzymywana.

Źródło: PAP


Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.