• <
mewo_2022

Rumunia będzie importować gaz; magazyny zapełnione w 60 proc.

gm

04.08.2022 20:40 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Rumunia będzie importować gaz; magazyny zapełnione w 60 proc.

Partnerzy portalu

Rumunia będzie importować gaz; magazyny zapełnione w 60 proc. - GospodarkaMorska.pl
Fot. Depogaz

Magazyny gazu ziemnego Rumunii są wypełnione w 60 proc., wynika z szacunków rządu kierowanego przez Nicolae Ciucę, cytowanych we czwartek przez bukareszteńskie media. Wskazują one, że w jego planach jest sprowadzanie surowca z zagranicy.

Stołeczna telewizja Digi24 zauważa, że konieczność zapewnienia 80 proc. paliwa w magazynach do 1 listopada to efekt zaleceń Komisji Europejskiej wynikających z ryzyka odcięcia państw UE od dostaw gazu z Rosji.

Według ministra energii Rumunii Virgila Popescu Bukareszt wypełnia proces gromadzenia rezerw gazowych znacznie szybkiej niż wynikałoby to z harmonogramu KE.

Popescu wyjaśnił, że do środy w rumuńskich magazynach gazu ziemnego znajdowało się już blisko 1,83 mld m3 tego surowca.

"Do 1 września poziom gazu w naszych magazynach zaplanowany na 1 września powinien według KE przekroczyć 57 proc., a do 1 listopada – 80 proc. Zamierzamy znacznie przekroczyć ten cel”, ogłosił rumuński minister energii.

Virgil Popescu dodał, że Rumunia prowadzi negocjacje służące zakontraktowaniu w tym roku dodatkowych dostaw gazu w formie skroplonej (LNG) z USA, Azerbejdżanu oraz ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.