• <
Nauta_top_1100x200

PKN Orlen i PGE będą współpracować przy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

ew

12.09.2019 11:09 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki PKN Orlen i PGE będą współpracować przy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej
PKN Orlen i PGE będą współpracować przy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej - GospodarkaMorska.pl

PKN Orlen oraz Polska Grupa Energetyczna podpisały w czwartek list intencyjny w sprawie organizacji współpracy na rzecz morskiej energetyki wiatrowej. Współdziałanie ma dotyczyć prac logistyczno-organizacyjnych oraz zakłada dzielenie się doświadczeniami i wymianą know-how. Do podpisania listu doszło podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy.

„Bardzo się cieszę, że Polska wpisuje się w ogólnoświatowy trend związany z inwestycjami w morską energetykę wiatrową. W projekcie strategii energetycznej mamy wpisane uzyskanie do 2040 r. ok. 10 gigawatów mocy właśnie z energii wiatrowej” – powiedział obecny na uroczystości wiceminister energii Krzysztof Kubów. „Można powiedzieć, że to porozumienie PKN Orlen i PGE to jest skok na głęboką wodę, ale też przemyślana strategia dwóch czempionów naszej gospodarki, która pozwoli na wysokie pozycjonowanie tych dwóch spółek na rynku energetycznym” – dodał.

Prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek podkreślił, że nawiązana współpraca przyniesie korzyści obu firmom. „To naturalne, że dwie firmy, które mają plan, aby inwestować w offshore, współpracują. To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu będziemy mogli optymalizować koszty” – powiedział Daniel Obajtek. Według niego optymalizacja wydatków będzie możliwa dzięki wymianie doświadczeń, czy wyników badań, ale też procesu przygotowania całej inwestycji. „Taka współpraca może tylko i wyłącznie wzmocnić obie firmy” – zaznaczył prezes PKN Orlen.

Prezes PGE Henryk Baranowski wyraził swoje zadowolenie, że „polskie czempiony potrafią ze sobą współpracować, wykorzystywać swój potencjał i się nim dzielić, aby obie firmy i kraj rozwijały się jak najlepiej”.

Polski Fundusz Rozwoju planuje wesprzeć oba przedsiębiorstwa w realizacji ich celu. „To nie jest takie częste na polskim rynku, że różne instytucje, w tym spółki skarbu państwa, chcą ze sobą współpracować. A tutaj mamy taką świadomą decyzję i PFR będzie wspierał inwestycyjnie oraz finansowo tego typu projekty” – powiedział wiceprezes PFR Bartłomiej Pawlak.

Podkreślił, że Polska nie ma dzisiaj doświadczenia w budowie farm morskich i będzie je zdobywać dopiero podczas wieloletniej realizacji projektu z tej branży. Zdaniem Pawlaka to nie jest więc czas na konkurowanie ze sobą, ale na wzajemne przekazywanie sobie uzyskanej wiedzy. „Wymiana doświadczeń jest konieczna w tak trudnym i skomplikowanym procesie wejścia w zupełnie nową gałąź energetyki odnawialnej w Polsce. Dzięki współpracy obie firmy będą miały mniejsze koszty, większą wiedzę, zminimalizują ryzyko i będą mogły szybciej prowadzić pewne procesy” – zaznaczył Bartłomiej Pawlak.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34937,00 $ tona 1,67% 16 wrz
 Cynk 3063,00 $ tona 0,39% 16 wrz
 Aluminium 2868,00 $ tona 0,03% 16 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.