• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Francuskie myśliwce przechwytują rosyjski samolot. Dowództwo Sił Powietrznych NATO pokazuje przebieg akcji

01.03.2024 21:21 Źródło: NATO
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Francuskie myśliwce przechwytują rosyjski samolot. Dowództwo Sił Powietrznych NATO pokazuje przebieg akcji

Partnerzy portalu

Fot. Dowództwo Sił Powietrznych NATO

Dowództwo Sojuszniczych Sił Powietrznych NATO (AIRCOM) na portalu X (dawniej Twitter) pokazało materiał, jak dwa francuskie samoloty Mirage 2000-5 przechwyciły rosyjskie samoloty wojskowe, które znalazły się nieopodal terytorium Polski, na wodach międzynarodowych na Bałtyku.

Jak donoszą służby prasowe NATO, francuskie samoloty powstrzymały rosyjskie samoloty: dwa myśliwskie Su-30-M oraz transportowy An-72, które naruszały przestrzeń powietrzną nad Bałtykiem. Siły powietrzne Sojuszu zabezpieczają państwa nadbałtyckie, które są zagrożone działaniami ze strony Rosji. Dowództwo poinformowało, że w drugim przypadku zdarzenie miało miejsce nieopodal polskiej granicy.

Odkąd Estonia, Łotwa i Litwa przystąpiły do ​​Sojuszu państwa członkowie działające w ramach Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego zapewniają im integralność terytorialną. Od dwóch dekad jest realizowana w związku z tym misja pk. Baltic Air Policing i wszyscy sojusznicy biorący udział w tej misji wysyłali mocny sygnał zaangażowania, spójności i solidarności NATO. W działaniach na rzecz bezpieczeństwa państw nadbałtyckich również działają samoloty Polskich Sił Powietrznych.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.