• <
smartre_2023

RWE będzie uczyć studentów na Litwie w zakresie morskiej energetyki wiatrowej

10.12.2022 09:20 Źródło: RWE
Strona główna Energetyka Morska, Offshore RWE będzie uczyć studentów na Litwie w zakresie morskiej energetyki wiatrowej

Partnerzy portalu

RWE będzie uczyć studentów na Litwie w zakresie morskiej energetyki wiatrowej - GospodarkaMorska.pl
Ceremonia podpisania. Fot. RWE

Niemiecki deweloper projektów offshore wind podpisał listy intencyjne z Uniwersytetem w Kłajpedzie, Litewską Akademią Morską, Państwowym Uniwersytetem Nauk Stosowanych w Kłajpedzie oraz Centrum Szkoleniowym Kłajpeda Paulius Lindenau w Kłajpedzie. Inwestor będzie wspierał Litwę w szkoleniu kadr potrzebnych do projektów offshore wind. 

Współpraca z uczelniami ma przyspieszyć rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim w oparciu o edukację, badania i transfer wiedzy. Planowana jest wymiana wiedzy i doświadczeń oraz określenie możliwości wspólnych badań w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej. Mają zostać stworzone programy edukacyjne, które będą uczyć, oraz dostarczać wiedzy i kompetencji niezbędnych do pracy w sektorze morskiej energetyki wiatrowej.

 Morze Bałtyckie może stać się w przyszłości hubem energetycznym Europy. W RWE chcemy pomóc w realizacji tego celu   powiedział Andreas Hammar, wiceprezes offshore wind development w RWE Renewables.

Kraje bałtyckie mają ambitne cele klimatyczne, a rozwój morskiej energetyki wiatrowej jest często w centrum tych planów. Litwa ogłosiła plany przeprowadzenia pierwszego przetargu na budowę farmy wiatrowej o mocy do 700 MW do końca 2023 roku. Dla całego Morza Bałtyckiego wyznaczono cel 20 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku.

Anu Eslas, wiceprezes rozwoju offshore wind w krajach bałtyckich w RWE Renewables powiedziała, że potrzebny jest różnorodny, wykwalifikowany personel na etapie budowy, rozwoju i eksploatacji farm wiatrowych. 

Energia odnawialna i zrównoważony rozwój są jednymi z kluczowych strategicznych obszarów zainteresowania Uniwersytetu w Kłajpedzie (KU). Rektor prof. dr Artūras Razbadauskas powiedział, że współpraca otwiera możliwości nowych badań i innowacyjnych rozwiązań. Z kolei Państwowy Uniwersytet Nauk Stosowanych w Kłajpedzie posiada wieloletnie doświadczenie w kształceniu m.in. specjalistów z zakresu elektrotechniki. Współpracę z RWE postrzegana jest jako sposób na unowocześnienie i wzbogacenie programu studiów. 

Centrum Szkoleniowe Kłajpeda Paulius Lindenau jest jedyną specjalistyczną szkołą zawodową na Litwie, która zapewnia kształcenie zawodowe w zakresie morza, portów, żeglugi, przemysłu maszynowego, a także energii i technologii związanych z budową i transportem statków.

RWE jest wiodącym światowym graczem w dziedzinie OZE i numerem dwa na świecie w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej. RWE eksploatuje 18 morskich farm wiatrowych w pięciu krajach - w tym Kårehamn (48 MW) u wybrzeży Szwecji, duńską farmę Rødsand 2 (207 MW, udział RWE: 20 proc.) i Arkonę (385 MW, udział RWE: 50 proc.), jedną z największych morskich farm wiatrowych na niemieckich wodach Morza Bałtyckiego. Do 2030 roku RWE zamierza zwiększyć moc realizowanych projektów offshore wind z obecnych 3 GW do 8 GW.  

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.