• <
mewo_2022

Grupa Orlen i Klaipėdos Nafta AB wspólnie na rzecz morskiej energetyki wiatrowej

gm

08.07.2022 13:58
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Grupa Orlen i Klaipėdos Nafta AB wspólnie na rzecz morskiej energetyki wiatrowej

Partnerzy portalu

Grupa Orlen i Klaipėdos Nafta AB wspólnie na rzecz morskiej energetyki wiatrowej - GospodarkaMorska.pl

Wchodzące w skład Grupy Orlen spółki Orlen Neptun I i Energa Wytwarzanie podpisały list intencyjny o współpracy z Klaipėdos Nafta AB, litewskim operatorem terminali naftowych i skroplonego gazu ziemnego LNG. Partnerstwo dotyczy przygotowania i realizacji strategii obsługi i utrzymania inwestycji w morskie farmy wiatrowe na Litwie. To istotne porozumienie w kontekście planowanego zaangażowania Grupy Orlen w morskie projekty wiatrowe w krajach bałtyckich.

Łączny potencjał projektów morskiej energetyki wiatrowej w litewskiej części Bałtyku szacowany jest na ok. 3,3 GW. W fazie przewidzianej na rok 2023, Litwa przeprowadzi minimum jedną aukcję na projekt wiatrowy o mocy 700 MW. Z informacji przekazywanych publicznie przez stroną litewską wynika, że wolumen ten jeszcze w roku 2023 może ulec znacznemu zwiększeniu.

Grupa Orlen, zgodnie ze strategią rozwoju w obszarze zeroemisyjnej energetyki, planuje udział we wszystkich ogłaszanych postępowaniach. Porozumienie z Klaipėdos Nafta AB pozwoli na wypracowanie strategii utrzymania tych projektów, dotyczącej całego cyklu życia inwestycji, obejmującego około 25 lat. Porozumienie zakłada możliwość rozwoju współpracy także na kolejne projekty.

–  Potencjał morskiej energetyki wiatrowej w krajach bałtyckich szacowany jest łącznie na około 26 GW. Postrzegamy to jako wielką szansę rozwojową zarówno dla Grupy Orlen, jak i transformacji energetycznej całego regionu. Odnawialne źródła energii, w tym przede wszystkim projekty wiatrowe, są bardzo istotnym elementem uniezależniania naszej części Europy od paliw kopalnych. Poprzez współpracę regionalną chcemy jak najlepiej wykorzystać nasze dotychczasowe doświadczenia w tym obszarze, konsekwentnie realizując strategię Orlen2030 – powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

– Systematycznie poszerzamy grono firm, z którymi współpracujemy przy projektach z zakresu pozyskiwania zielonej energii. W obliczu zmian w sektorze energetycznym na świecie, dokładamy wszelkich starań, aby znaleźć zarówno nowe możliwości wykorzystania naszej istniejącej infrastruktury, jak i alternatywy dla nowych działań. Badamy również nowe drogi rozwoju w sektorze energetyki wiatrowej. Nie mamy wątpliwości, że farmy wiatrowe na Bałtyku mogą być obiecującym źródłem czystej energii, a możliwość współpracy z zagranicznymi podmiotami pozwoli na rozwój kluczowej dziedziny w transformacji energetycznej Europy Środkowej – mówi Rytis Valūnas, p.o. prezesa zarządu Klaipėdos Nafta AB.

– Wierzymy, że połączenie sił, wymiana naszego doświadczenia i wiedzy z Klaipėdos Nafta AB przyczyni się do efektwynego i zrównoważonego rozwoju morskich farm wiatrowych na Litwie. To także istotny element budowy bezpieczeństwa energetycznego w naszym regionie – mówi Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, prezes zarządu Orlen Neptun I.

CZYTAJ też: Anna Łukaszewska-Trzeciakowska: PKN Orlen ma ambicję stać się liderem morskich farm wiatrowych na Bałtyku

Morska energetyka wiatrowa jest dla Grupy Orlen jednym z głównych obszarów strategii Orlen2030, zakładającej 47 mld zł nakładów inwestycyjnych na zaawansowane nisko- i zeroemisyjne aktywa wytwórcze. Nowe projekty morskiej energetyki wiatrowej w Grupie Orlen realizowane są poprzez spółkę Orlen Neptun I. Koncern, wspólnie z kanadyjską spółką Northland Power, przygotowuje się również do realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic Power o mocy do 1,2 MW, w polskiej części Bałtyku.

Fot. Depositphotos

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.